dla twojej domowej apteczki

Apteczka domowa i pierwsza pomoc Wyposażenie apteczki Roztwór fizjologiczny

Sól fizjologiczna – niezbędny element każdej apteczki Udostępnij artykuł

Właściwości soli fizjologicznej w postaci 0,9% roztworu chlorku sodu, opisano pod koniec XIX wieku. Wówczas badacze po raz pierwszy zaobserwowali, że roztwór ten ma podobna temperaturę zamarzania co osocze ludzkie, a dodatkowo nie powoduje on rozpadu czerwonych krwinek. Obserwacje te wskazywały na zbliżone stężenie soli w badanym roztworze oraz w ludzkim organizmie.

Początkowo roztwór ten nazywano płynem obojętnym, później również solą normalną oraz fizjologiczną. Z chemicznego punktu widzenia sól fizjologiczna jest roztworem izotonicznym, a więc stężenie związków w niej zawartych jest takie samo jak w naszych komórkach – jony z komórek „nie uciekają” do tego roztworu. Dzięki swoim właściwościom sól ta wykorzystywana jest szeroko w medycynie jako składnik kroplówek, leków podawanych drogą dożylną czy do przemywania ran [1]. Sól izotoniczna przydatna jest nie tylko w specjalistycznych placówkach służby zdrowia, ale również w każdym domu czy jako składnik apteczki samochodowej. Oto kilka najczęstszych sytuacji w których warto po nią sięgnąć.

Nebulizacja solą fizjologiczną wspomaga leczenie chorób górnych dróg oddechowych

Nebulizacja jest skuteczną metodą dostarczania leków do dróg oddechowych, dlatego też stosuje się ją często w poważnych chorobach jak zapalenie płuc czy mukowiscydoza. Nebulizator jest urządzeniem, które rozpyla dany roztwór w postaci mgiełki wdychanej następnie przez chorego. W ten sposób rozpylona substancja czynna dostarczana jest do naszych oskrzeli, gardła czy jamy nosowej.

Nebulizację można wykonywać wykorzystując roztwór soli izotonicznej bez dodatku leków. Wówczas nawilży ona zajęte przez infekcje błony śluzowe górnych dróg oddechowych, ułatwi odkrztuszenie zalegającej wydzieliny, a w przypadku kataru udrożni jamę nosową (2). Sól fizjologiczną możemy wykorzystywać także do tradycyjnej inhalacji polegającej na wdychaniu oparów ogrzanego wcześniej roztworu.

Solą izotoniczną bez obawy o podrażnienie możemy przemywać oczy

Zdarza się, że po całym dniu pracy przy komputerze czy po długim wieczorze z książką swędzą nas oczy. Przyczyną tego stanu może być przesuszenie. W takim przypadku ulgę przyniosą krople do oczu lub sól fizjologiczna. Oczy możemy przemyć izotonicznym roztworem soli przy pomocy jałowego gazika lub po prostu je zakroplić. W ten sposób oczy możemy przemywać nawet u niemowląt. Sól izotoniczna przydaje się również do przemycia w przypadku, gdy do naszego oka dostanie się rzęsa, kurz czy inne małe ciało obce [3].

Sól fizjologiczna skuteczna do przemywania ran

Po 0,9% roztwór NaCl możemy sięgnąć także w sytuacji skaleczenia czy obtarcia. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w pakowane osobno sterylne porcje NaCl, dzięki temu przy każdym użyciu korzystamy z niezbędnej ilości, pozostawiając resztę w zamkniętych fiolkach. Sterylny roztwór soli pozwala na bezbolesne usunięcie zanieczyszczeń jak np. ziemia, piasek, co umożliwia przygotowanie rany do opatrunku.

Nawilżanie jamy nosowej

Gdy wdychane przez nas powietrze jest suche, śluzówka w jamie nosowej po jakimś czasie również ulega przesuszeniu. Sucha śluzówka nie tylko jest przyczyną dyskomfortu, ale przede wszystkim czyni nas bardziej podatnymi na infekcje bakteryjne i wirusowe. Dlatego, gdy odczuwamy suchość, warto zakroplić lub przemyć wnętrze nosa izotonicznym roztworem soli.

Irygacje jamy nosowej solą izotoniczną

0,9% NaCl możemy wykorzystać również do irygacji jamy nosowej i zatok przynosowych w sytuacji nadprodukcji wydzieliny przez śluzówkę je wyściełającą. W takim wypadku sięgamy po najprostszy irygator, który dostaniemy w aptece i przepłukujemy każdą dziurkę nosa. Roztwór soli wprowadzany pod ciśnieniem przez jedną dziurkę przepływa przez jamę nosową i sąsiadujące z nią zatoki i wypływa drugą dziurką wraz z nadmiarem śluzu. Dzięki takiemu zabiegowi odzyskamy możliwość swobodnego oddychania przez nos, a jego powtarzanie przyspieszy proces leczenia [4].

1. Awad S, Allison SP, Lobo DN. The history of 0.9% saline. T. 27, Clinical Nutrition. 2008. s. 179–88.
2. Anil AB, Anil M, Saglam AB, Cetin N, Bal A, Aksu N. High volume normal saline alone is as effective as nebulized salbutamol-normal saline, epinephrine-normal saline, and 3% saline in mild bronchiolitis. Pediatr Pulmonol. 2010;45(1):41–7.
3. Stevens S. How to irrigate the eye. Community eye Heal [Internet]. International Centre for Eye Health; 2016 [cytowane 11 lipiec 2018];29(95):56. Pobrano z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28289322
4. Papsin B, McTavish A. Saline nasal irrigation. Its role as an adjunct treatment. Can Fam Physician. 2003;49(FEB.):168–73.

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry Kuchenne Karton 10plastr

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry Wodoodporne Karton 16plastr

Plastry wodoodporne

Plastry Rodzinne Karton 20plastr

Plastry rodzinne

Plaster do cięcia Karton

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Preparat na wszy gnidy - Stop Wszom i Gnidom

Stop Wszom i gnidom