dla twojej domowej apteczki

Apteczka domowa i pierwsza pomoc Wyposażenie apteczki

Apteczka biurowa Udostępnij artykuł

Według przepisów BHP każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy oraz środki do jej udzielania, a więc odpowiednio wyposażoną apteczkę.

Apteczka w biurze

Dlatego o bandaże, maseczki do sztucznego oddychania czy kompresy gazowe nie musimy się martwić. Warto jednak zawczasu zorientować się, w którym miejscu zlokalizowana jest taka apteczka, aby w razie potrzeby szybko do niej trafić. Możemy także zadbać o własna małą apteczkę, np. wydzielając na nią miejsce w szufladzie, w której umieścimy leki i wyroby medyczne przydatne w codziennych sytuacjach jak ból głowy, rozcięcie skóry czy początek przeziębienia.

Leki przeciwbólowe

Zdarza się, że w ciągu dnia rozboli nas głowa, nierzadko uniemożliwiając dalszą wydajną pracę. Właśnie dla takich sytuacji warto mieć zawsze pod ręką lek o działaniu przeciwbólowy np ibuprofen. Zdarza się, że już dawka 200 mg tego leku skutecznie złagodzi ból głowy na kilka godzin [1]. Ibuprofen przyda się również w walce z towarzyszącym nam w biurze bólem pleców czy bólami menstruacyjnymi w przypadku kobiet.

Leki na przeziębienie i grypę

Zdarza się, że nasi współpracownicy pomimo infekcji przychodzą do biura, gdzie kaszlą i kichają roznosząc zarazki. W takiej sytuacji bardzo szybko objawy infekcji mogą pojawić się również i u nas. Na wypadek, gdy zacznie boleć nas głowa, poczujemy się osłabieni czy zacznie swędzieć nas w gardle, w podręcznej apteczce warto trzymać leki wspomagające leczenie przeziębienia i grypy jak PRZEZIĘBIENIE I GRYPA. Lek ten w postaci gorącego napoju łagodzi pojawiające się objawy infekcji oraz, dzięki dodatkowi witaminy C i wapnia, wspomaga układ immunologiczny w walce z wirusem [2,3]. Przed okresem chorób sezonowych w apteczce biurowej warto umieścić wyrób medyczny STOP WIRUSOM. Jest to aerozol, który można stosować wspomagająco w leczeniu infekcji wirusowej, a także profilaktycznie aby jej uniknąć. Zaaplikowany donosowo pokrywa śluzówkę, utrudniając tym samym atak wirusów i hamując ich namnażanie. Jego aplikacja w sytuacji, gdy mamy kontakt z osobami chorymi zmniejsza ryzyko infekcji.

Sól fizjologiczna i plasterki

W pracy biurowej nietrudno o rozcięcie skóry np. ostrym rogiem kartki. Dlatego pod ręką dobrze jest mieć plasterki uniwersalne, które umożliwią nam zatamowanie krwi i osłonią rankę przed zanieczyszczeniami i podrażnieniami. Dobrze w apteczce mieć również sól fizjologiczną, czyli izotoniczny roztwór NaCl. Nadaje się ona do bezbolesnego oczyszczania skaleczeń. Możemy ją również wykorzystać do przemywania zmęczonych i przesuszonych oczu czy do nawilżania śluzówki nosa [4,5]. Sól fizjologiczną powinniśmy kupować w sterylnie pakowanych, niewielkich, jednorazowych opakowaniach. Po otwarciu pozostałość roztworu należy wylać, gdyż przestaje być jałowy i jego ponowne wykorzystanie może skończyć się infekcją rany czy błon śluzowych.

1. Codispoti, J. R., Prior, M. J., Fu, M., Harte, C. M. & Nelson, E. B. Efficacy of nonprescription doses of ibuprofen for treating migraine headache. A randomized controlled trial. Headache (2001). doi:10.1046/j.1526-4610.2001.041007665.x
2. Kim, Y. i in. Vitamin C Is an Essential Factor on the Anti-viral Immune Responses through the Production of Interferon-α/β at the Initial Stage of Influenza A Virus (H3N2) Infection. Immune Netw. 13, 70–4 (2013).
3. Chami, M., Oulès, B. & Paterlini-Bréchot, P. Cytobiological consequences of calcium-signaling alterations induced by human viral proteins. Biochimica et Biophysica Acta – Molecular Cell Research 1763, 1344–1362 (2006).
4. Stevens, S. How to irrigate the eye. Community eye Heal. 29, 56 (2016).
5. Rabago, D. & Zgierska, A. Saline nasal irrigation for upper respiratory conditions. American Family Physician 80, (2009).

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry Kuchenne Karton 10plastr

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry Wodoodporne Karton 16plastr

Plastry wodoodporne

Plastry Rodzinne Karton 20plastr

Plastry rodzinne

Plaster do cięcia Karton

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Preparat na wszy gnidy - Stop Wszom i Gnidom

Stop Wszom i gnidom