Apteczka biurowa Udostępnij artykuł
Według przepisów BHP każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy oraz środki do jej udzielania, a więc odpowiednio wyposażoną apteczkę.

Dlatego o bandaże, maseczki do sztucznego oddychania czy kompresy gazowe nie musimy się martwić. Warto jednak zawczasu zorientować się, w którym miejscu zlokalizowana jest taka apteczka, aby w razie potrzeby szybko do niej trafić. Możemy także zadbać o własna małą apteczkę, np. wydzielając na nią miejsce w szufladzie, w której umieścimy leki i wyroby medyczne przydatne w codziennych sytuacjach jak ból głowy, rozcięcie skóry czy początek przeziębienia.
Leki przeciwbólowe
Zdarza się, że w ciągu dnia rozboli nas głowa, nierzadko uniemożliwiając dalszą wydajną pracę. Właśnie dla takich sytuacji warto mieć zawsze pod ręką lek o działaniu przeciwbólowy np ibuprofen. Zdarza się, że już dawka 200 mg tego leku skutecznie złagodzi ból głowy na kilka godzin [1]. Ibuprofen przyda się również w walce z towarzyszącym nam w biurze bólem pleców czy bólami menstruacyjnymi w przypadku kobiet.
Leki na przeziębienie i grypę
Zdarza się, że nasi współpracownicy pomimo infekcji przychodzą do biura, gdzie kaszlą i kichają roznosząc zarazki. W takiej sytuacji bardzo szybko objawy infekcji mogą pojawić się również i u nas. Na wypadek, gdy zacznie boleć nas głowa, poczujemy się osłabieni czy zacznie swędzieć nas w gardle, w podręcznej apteczce warto trzymać leki wspomagające leczenie przeziębienia i grypy jak PRZEZIĘBIENIE I GRYPA. Lek ten w postaci gorącego napoju łagodzi pojawiające się objawy infekcji oraz, dzięki dodatkowi witaminy C i wapnia, wspomaga układ immunologiczny w walce z wirusem [2,3]. Przed okresem chorób sezonowych w apteczce biurowej warto umieścić wyrób medyczny STOP WIRUSOM. Jest to aerozol, który można stosować wspomagająco w leczeniu infekcji wirusowej, a także profilaktycznie aby jej uniknąć. Zaaplikowany donosowo pokrywa śluzówkę, utrudniając tym samym atak wirusów i hamując ich namnażanie. Jego aplikacja w sytuacji, gdy mamy kontakt z osobami chorymi zmniejsza ryzyko infekcji.
Sól fizjologiczna i plasterki
W pracy biurowej nietrudno o rozcięcie skóry np. ostrym rogiem kartki. Dlatego pod ręką dobrze jest mieć plasterki uniwersalne, które umożliwią nam zatamowanie krwi i osłonią rankę przed zanieczyszczeniami i podrażnieniami. Dobrze w apteczce mieć również sól fizjologiczną, czyli izotoniczny roztwór NaCl. Nadaje się ona do bezbolesnego oczyszczania skaleczeń. Możemy ją również wykorzystać do przemywania zmęczonych i przesuszonych oczu czy do nawilżania śluzówki nosa [4,5]. Sól fizjologiczną powinniśmy kupować w sterylnie pakowanych, niewielkich, jednorazowych opakowaniach. Po otwarciu pozostałość roztworu należy wylać, gdyż przestaje być jałowy i jego ponowne wykorzystanie może skończyć się infekcją rany czy błon śluzowych.
1. Codispoti, J. R., Prior, M. J., Fu, M., Harte, C. M. & Nelson, E. B. Efficacy of nonprescription doses of ibuprofen for treating migraine headache. A randomized controlled trial. Headache (2001). doi:10.1046/j.1526-4610.2001.041007665.x
2. Kim, Y. i in. Vitamin C Is an Essential Factor on the Anti-viral Immune Responses through the Production of Interferon-α/β at the Initial Stage of Influenza A Virus (H3N2) Infection. Immune Netw. 13, 70–4 (2013).
3. Chami, M., Oulès, B. & Paterlini-Bréchot, P. Cytobiological consequences of calcium-signaling alterations induced by human viral proteins. Biochimica et Biophysica Acta – Molecular Cell Research 1763, 1344–1362 (2006).
4. Stevens, S. How to irrigate the eye. Community eye Heal. 29, 56 (2016).
5. Rabago, D. & Zgierska, A. Saline nasal irrigation for upper respiratory conditions. American Family Physician 80, (2009).