dla twojej domowej apteczki

Apteczka domowa i pierwsza pomoc Wyposażenie apteczki

Apteczka turystyczna Udostępnij artykuł

To co powinno wchodzić w skład naszej apteczki turystycznej w dużej mierze zależy od tego, gdzie i w jakim celu się udajemy. Inaczej powinno wyglądać jej wyposażenie, gdy lecimy na wakacje do hotelu, a inaczej, gdy planujemy piesze wędrówki górskie.

Apteczka turystyczna

W pierwszym przypadku nie ma konieczności przygotowywania zestawu pierwszej pomocy, gdyż zarówno na lotnisku, w hotelu jak i w innych miejscach publicznych będziemy mieć dostęp do apteczek pierwszej pomocy, a nawet aptek. W takim wypadku wystarczy jak zaopatrzymy się podstawowe leki (np. przeciwbólowe), plastry uniwersalne i sól fizjologiczną, która może służyć zarówno do przemywania skaleczeń jak i nawilżania oczu. Wyjeżdżając na wakacje warto zabrać również leki przydatne w trakcie zatruć pokarmowych. Z inną sytuacja mamy do czynienia, gdy wybieramy się w miejsce oddalone od większych miast, gdzie dostęp do szpitali, aptek czy punktów ratowniczych jest ograniczony i musimy polegać głównie na wyposażeniu własnej apteczki [1].

Materiały opatrunkowe

Wybierając się na wycieczkę w oddalone od cywilizacji tereny każdy turysta powinien zadbać o wyposażenie apteczki w materiały opatrunkowe. Wśród nich, oprócz plastrów pozwalających na opatrzenie niewielkich ran, konieczne jest także zadbanie o obecność materiałów pozwalających na zatrzymanie silnego krwawienia, stabilizację miejsca urazu oraz opatrzenie poważniejszych ran. Przede wszystkim w wyposażeniu apteczki turystycznej powinny znaleźć się gazy, które możemy wykorzystać do zatrzymania krwawienia poprzez uciskanie miejsca urazu, przemywania rany, a także jako element opatrunku. Na wypadek poważniejszych urazów musimy zadbać również o bandaże elastyczne. W wyposażeniu apteczki podróżnej nie powinno też zabraknąć taśmy chirurgicznej, inaczej przylepca, który ułatwi nam założenie opatrunku przy pomocy gazy.

Środki do oczyszczania i dezynfekcji rany

W trakcie wycieczek pieszych najlepiej sprawdzają się chusteczki antyseptyczne pakowane oddzielnie. Zajmują one niewiele miejsca, a pozwalają na skuteczną dezynfekcję zranień. Do składu apteczki turystycznej warto również włączyć pakowaną w małych objętościach (np. fiolkach) sól fizjologiczną. Nadaje się ona do przemywania ran i jest pomocna w usuwaniu ciał obcych z oka [2].

Leki o działaniu przeciwbólowym

Wybierając się na wycieczkę pod ręką zawsze warto mieć doustny lek przeciwbólowy jak ibuprofen czy paracetamol. Może być przydatny nie tylko w walce z bólem głowy, ale także w złagodzeniu bólu towarzyszącego urazom. Gdy wybieramy się na wyprawę pieszą np. w góry warto zabrać także lek przeciwbólowy w postaci żelu. Zaaplikowany bezpośrednio w miejscu urazu zadziała szybciej niż lek doustny.

Leki antyhistaminowe

W turystycznej apteczce nie powinno również zabraknąć leków antyhistaminowych doustnych i do miejscowego stosowania. Lek doustny pozwoli złagodzić objawy ewentualnej alergii na pyłki czy zarodniki grzybów, na które możemy natknąć się w czasie wędrówek. Preparat do miejscowego stosowania np. w postaci żelu złagodzi świąd i odpowiedź alergiczną towarzyszącą ugryzieniom przez owady [3].

Co jeszcze warto dołączyć do apteczki turystycznej?

W apteczce podróżnej każdego turysty przydają się także nożyczki z tępo zakończonymi krawędziami czy pęseta, która ułatwi usuwanie większych zanieczyszczeń z rany. Warto również zadbać o lek hamujący biegunkę jak loperamid [4]. Dzięki niemu będziemy mogli bez zakłóceń dostać się do swojego celu nawet w przypadku nagłych problemów żołądkowych.

1. Puretz, S. L. First-aid supplies for backpacking. Br. J. Sports Med. 26, 48–50 (1992).
2. Brandenburg, W. E. & Locke, B. W. Mountain medical kits: epidemiology-based recommendations and analysis of medical supplies carried by mountain climbers in Colorado. J. Travel Med. 24, (2017).
3. Terry, A. C. & Haulman, N. J. Travel Medical Kit. Medical Clinics of North America 100, 261–277 (2016).
4. Giddings, S. L. Traveler´s Diarrhea. Med Clin NA 100, 317–330 (2016).

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry Kuchenne Karton 10plastr

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry Wodoodporne Karton 16plastr

Plastry wodoodporne

Plastry Rodzinne Karton 20plastr

Plastry rodzinne

Plaster do cięcia Karton

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Preparat na wszy gnidy - Stop Wszom i Gnidom

Stop Wszom i gnidom