Apteczka turystyczna Udostępnij artykuł
To co powinno wchodzić w skład naszej apteczki turystycznej w dużej mierze zależy od tego, gdzie i w jakim celu się udajemy. Inaczej powinno wyglądać jej wyposażenie, gdy lecimy na wakacje do hotelu, a inaczej, gdy planujemy piesze wędrówki górskie.

W pierwszym przypadku nie ma konieczności przygotowywania zestawu pierwszej pomocy, gdyż zarówno na lotnisku, w hotelu jak i w innych miejscach publicznych będziemy mieć dostęp do apteczek pierwszej pomocy, a nawet aptek. W takim wypadku wystarczy jak zaopatrzymy się podstawowe leki (np. przeciwbólowe), plastry uniwersalne i sól fizjologiczną, która może służyć zarówno do przemywania skaleczeń jak i nawilżania oczu. Wyjeżdżając na wakacje warto zabrać również leki przydatne w trakcie zatruć pokarmowych. Z inną sytuacja mamy do czynienia, gdy wybieramy się w miejsce oddalone od większych miast, gdzie dostęp do szpitali, aptek czy punktów ratowniczych jest ograniczony i musimy polegać głównie na wyposażeniu własnej apteczki [1].
Materiały opatrunkowe
Wybierając się na wycieczkę w oddalone od cywilizacji tereny każdy turysta powinien zadbać o wyposażenie apteczki w materiały opatrunkowe. Wśród nich, oprócz plastrów pozwalających na opatrzenie niewielkich ran, konieczne jest także zadbanie o obecność materiałów pozwalających na zatrzymanie silnego krwawienia, stabilizację miejsca urazu oraz opatrzenie poważniejszych ran. Przede wszystkim w wyposażeniu apteczki turystycznej powinny znaleźć się gazy, które możemy wykorzystać do zatrzymania krwawienia poprzez uciskanie miejsca urazu, przemywania rany, a także jako element opatrunku. Na wypadek poważniejszych urazów musimy zadbać również o bandaże elastyczne. W wyposażeniu apteczki podróżnej nie powinno też zabraknąć taśmy chirurgicznej, inaczej przylepca, który ułatwi nam założenie opatrunku przy pomocy gazy.
Środki do oczyszczania i dezynfekcji rany
W trakcie wycieczek pieszych najlepiej sprawdzają się chusteczki antyseptyczne pakowane oddzielnie. Zajmują one niewiele miejsca, a pozwalają na skuteczną dezynfekcję zranień. Do składu apteczki turystycznej warto również włączyć pakowaną w małych objętościach (np. fiolkach) sól fizjologiczną. Nadaje się ona do przemywania ran i jest pomocna w usuwaniu ciał obcych z oka [2].
Leki o działaniu przeciwbólowym
Wybierając się na wycieczkę pod ręką zawsze warto mieć doustny lek przeciwbólowy jak ibuprofen czy paracetamol. Może być przydatny nie tylko w walce z bólem głowy, ale także w złagodzeniu bólu towarzyszącego urazom. Gdy wybieramy się na wyprawę pieszą np. w góry warto zabrać także lek przeciwbólowy w postaci żelu. Zaaplikowany bezpośrednio w miejscu urazu zadziała szybciej niż lek doustny.
Leki antyhistaminowe
W turystycznej apteczce nie powinno również zabraknąć leków antyhistaminowych doustnych i do miejscowego stosowania. Lek doustny pozwoli złagodzić objawy ewentualnej alergii na pyłki czy zarodniki grzybów, na które możemy natknąć się w czasie wędrówek. Preparat do miejscowego stosowania np. w postaci żelu złagodzi świąd i odpowiedź alergiczną towarzyszącą ugryzieniom przez owady [3].
Co jeszcze warto dołączyć do apteczki turystycznej?
W apteczce podróżnej każdego turysty przydają się także nożyczki z tępo zakończonymi krawędziami czy pęseta, która ułatwi usuwanie większych zanieczyszczeń z rany. Warto również zadbać o lek hamujący biegunkę jak loperamid [4]. Dzięki niemu będziemy mogli bez zakłóceń dostać się do swojego celu nawet w przypadku nagłych problemów żołądkowych.
1. Puretz, S. L. First-aid supplies for backpacking. Br. J. Sports Med. 26, 48–50 (1992).
2. Brandenburg, W. E. & Locke, B. W. Mountain medical kits: epidemiology-based recommendations and analysis of medical supplies carried by mountain climbers in Colorado. J. Travel Med. 24, (2017).
3. Terry, A. C. & Haulman, N. J. Travel Medical Kit. Medical Clinics of North America 100, 261–277 (2016).
4. Giddings, S. L. Traveler´s Diarrhea. Med Clin NA 100, 317–330 (2016).