dla twojej domowej apteczki

Apteczka domowa i pierwsza pomoc Wyposażenie apteczki Apteczka domowa

Wyposażenie apteczki w domu Udostępnij artykuł

Każdy z nas ma pudełko, zamykaną szafkę czy półkę na której trzyma leki i wyroby medyczne przydatne w nagłych sytuacjach. Niezależnie od formy – apteczka stanowi niezbędny element wyposażenia każdego domu.

Apteczka w domu

Odpowiednio zaopatrzona będzie przydatna w przypadku bólu głowy, kataru, ataku alergii czy rozcięcia skóry. Jej właściwe wyposażenie umożliwi nam również przeprowadzenie pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku poparzeń czy poważniejszych ran.

Apteczka domowa powinna być szczelnie zamykanym, wodoodpornym pudełkiem, do którego nie mają dostępu dzieci. Jednocześnie każdy członek naszej rodziny, jak i nasi goście, powinni w razie potrzeby móc szybko się do niej dostać.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe to podstawa

W każdej apteczce domowej powinien znaleźć się lek o działaniu przeciwbólowym jak ibuprofen czy paracetamol. Ibuprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i oprócz działania przeciwbólowego ma działanie przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Paracetamol posiada jedynie dwie pierwsze cechy i ze względu na brak działania przeciwzapalnego nie eliminuje przyczyny bólu przez co w niektórych przypadkach mniej skutecznie łagodzi ból niż ibuprofen [1]. U osób mających problemy z układem trawiennym leki z grupy NLPZ mogą powodować bóle brzucha, a długo przyjmowane przyczynić się do powstawania wrzodów żołądka. Lekiem nie podrażniającym błony śluzowej żołądka jest paracetamol, który choćby z tego względu również warto mieć w swojej apteczce [2].

Wszystko co niezbędne do pierwszej pomocy przy skaleczeniach

Kolejnym niezbędnikiem w każdej apteczce są wyroby medyczne umożliwiające właściwe oczyszczenie i zabezpieczenie rany czy skaleczenia. Dla bezbolesnego przemycia ran warto zaopatrzyć się w izotoniczny roztwór soli (0,9% NaCl). Ze względu na to, że po otwarciu traci on swoją sterylność najbezpieczniejsze rozwiązanie stanowi roztwór pakowany w małych objętościach. Oprócz soli fizjologicznej stosowanej do przemywania skaleczeń warto zadbać o środki do dezynfekcji np. woda utleniona,. W naszej apteczce powinny znaleźć się również materiały opatrunkowe. Dla niewielkich otarć czy skaleczeń idealnie nadają się plastry z opatrunkiem. Dla bezpieczeństwa i ewentualnych sytuacji awaryjnych w apteczce powinny znaleźć się również bandaż elastyczny i opatrunek indywidualny, które umożliwią zatamowanie krwawienia w przypadku poważniejszych zranień [3].

Lek antyhistaminowy

Niezależnie od tego czy któryś z domowników jest alergikiem w każdej apteczce powinien znaleźć się lek antyhistaminowy drugiej generacji [4]. Alergia jest chorobą, która może rozwinąć się na każdym etapie naszego życia. Towarzyszące alergii opuchlizna, zaczerwienienie skóry czy trudności z oddychaniem mogą pojawić się znienacka np. w odpowiedzi na alergen wziewny. Dlatego dobrze być wcześniej przygotowanym na taką sytuację i mieć pod ręką lek, który złagodzi towarzyszące reakcji alergicznej objawy.

Leki pomocne w walce z przeziębieniem

W apteczce nie powinno również zabraknąć leków i suplementów, które złagodzą objawy infekcji wirusowej i wspomogą jej zwalczanie. Dzięki dobrze wyposażonej apteczce, gdy tylko zaobserwujemy pierwsze symptomy przeziębienia będziemy mogli od razu przyjąć odpowiednie leki, tym samym zwiększając ich skuteczność. Leki bez recepty na grypę i przeziębienie zwierają składniki aktywne łagodzące towarzyszące infekcji stany zapalne i ból głowy (kwas acetylosalicylowy), a także witaminę C wspierającą odporność [5]. Warto również zaopatrzyć się w wyrób medyczny hamujący namnażanie się wirusów w obszarze błony śluzowej jamy nosowej STOP WIRUSOM. Preparat ten aplikowany donosowo tworzy barierę ochronną na powierzchni śluzówki nosa tym samym hamując namnażanie i wnikanie nowych cząsteczek wirusa, przyspieszając leczenie.

1. Ferraiolo, D. M. & Veitz-Keenan, A. Ibuprofen is superior to paracetamol for pain relief following third molar removal. Evidence-Based Dentistry 15, 106–107 (2014).
2. Gastritis: How can you prevent painkiller-related peptic ulcers? (2018).
3. Lindfors, J. A comparison of an antimicrobial wound cleanser to normal saline in reduction of bioburden and its effect on wound healing. Ostomy Wound Manag. 50, 28–28–32, 34–6, 38 passim (2004).
4. Golightly, L. K. & Greos, L. S. Second-generation antihistamines: Actions and efficacy in the management of allergic disorders. Drugs 65, 341–384 (2005).
5. Eccles, R., Loose, I., Jawad, M. & Nyman, L. Effects of acetylsalicylic acid on sore throat pain and other pain symptoms associated with acute upper respiratory tract infection. Pain Med 4, 118–124 (2003).

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry Kuchenne Karton 10plastr

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry Wodoodporne Karton 16plastr

Plastry wodoodporne

Plastry Rodzinne Karton 20plastr

Plastry rodzinne

Plaster do cięcia Karton

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Preparat na wszy gnidy - Stop Wszom i Gnidom

Stop Wszom i gnidom