dla twojej domowej apteczki

Apteczka domowa i pierwsza pomoc Wszy i gnidy Wszy i gnidy - rodzaje

Wszawica głowowa u dziecka Udostępnij artykuł

Wszawica głowowa u dziecka – rozpoznanie, leczenie i zapobieganie

Wszawica głowowa u dzieci

Problem wszawicy większości z nas kojarzy się z osobami zaniedbanymi, które mają problem z higieną. Dlatego dla wielu rodziców szokiem jest, gdy u swojej pociechy zaobserwują obecność tych 2-3 mm owadów. Powszechnie funkcjonująca opinia na temat wszy i ich zamiłowania do brudu ma niewiele wspólnego z rzeczywistością – dla tych małych owadów równie atrakcyjnym siedliskiem są czyste i pachnące włosy. W grupie największego ryzyka znajdują się najmłodsze dzieci –przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych. To w tych okresach życia nasze pociechy mają ze sobą najwięcej bezpośredniego kontaktu, co pozwala na szybkie przenoszenie się pasożytów [1]. Poniżej przedstawiamy sposoby na rozpoznanie i skuteczne leczenie wszawicy u najmłodszych.

Jak rozpoznać wszawicę u dziecka?

Przede wszystkim naszą uwagę powinno zwrócić to, że nasze dziecko często drapie się po głowie. Odżywiając się wszy wprowadzają pod skórę ślinę wraz z silnie podrażniającymi substancjami, powodującymi świąd. Charakterystyczne jest to, że dziecko drapie się nie tylko często, ale na tyle silnie, że na jego głowie pojawiają się ranki i strupki.
Swędzenie pojawia się często po upływie 4-6 tygodni od momentu zarażenia. Dopiero po tym czasie organizm zaczyna reagować alergicznie na substancje produkowane przez wszy. Co więcej w niektórych przypadkach świąd skóry może w ogóle nie wystąpić [2]. Dlatego ważne są regularne kontrole włosów dziecka. Dorosłe postacie wszy trudno zaobserwować wśród włosów – szybko się poruszają i unikają światła. Pomocne w identyfikacji tych pasożytów są gęste grzebienie na wszy, którymi warto regularnie przeczesywać włosy naszej pociechy. Dużo łatwiej niż postacie dorosłe możemy zaobserwować jaja wszy czyli tzw. gnidy. Zlokalizowane są około 1 cm nad skórą i wyglądem mogą przypominać łupież. Różnią się jednak tym, że są silnie przyczepione do włosów i maja owalny, regularny kształt. Niestety w przypadku, gdy dziecko ma jasne włosy gnidy będzie nam trudno zaobserwować.

Leczenie wszawicy

Gdy zdiagnozowaliśmy wszawicę u naszego dziecka jak najszybciej powinniśmy rozpocząć odpowiednią kurację. Kiedyś wszy pozbywano się smarując głowę naftą, ścinając włosy czy „topiąc” je pod wodą. Na szczęście dzisiaj nie musimy uciekać się do tak radykalnych i mało przyjemnych sposobów. Wystarczy, że pójdziemy do apteki i wybierzemy dostępny bez recepty preparat na wszy. Obecnie duża część preparatów jak np. STOP WSZOM I GNIDOM działa skutecznie już po pierwszym zastosowaniu, bez konieczności powtarzania zabiegu. Składy dostępnych bez recepty środków na wszy oparte są zazwyczaj na naturalnych olejach jak olej z nasion słonecznika. Substancje oleiste powodują zasklepienie aparatu oddechowego wszy powodując ich uduszenie. Dzięki temu pasożyty są eliminowane bez konieczności stosowania drażniących dla skóry związków biobójczych [3]. Dzięki delikatnemu działaniu wiele preparatów na wszy może być używana u dzieci już od 6 roku życia.

Zapobieganie wszawicy

W przypadku wszy warto pamiętać o tym, że wbrew powszechnemu przekonaniu owady te nie skaczą i nie latają, a mogą jedynie pełzać. Znane są wprawdzie przypadki, że mogą przemieszczać się na większe odległości (około 1 m) dzięki oddziaływaniom elektrostatycznym powstającym na bardzo suchych włosach, sytuacje te są jednak bardzo rzadkie. W zdecydowanej większości owady te przenoszą się z jednego żywiciela na drugiego przez kontakt bezpośredni [4]. Źródłem zarażenia mogą być także rzeczy osobiste jak szczotki do włosów, grzebienie czy czapki, choć pośrednie przypadki zarażenia są znacznie rzadsze niż bezpośrednie. Potwierdzeniem tezy o utrudnionym pośrednim przenoszeniu się wszy są wyniki badań w trakcie których uczestniczyli zarażeni wszawicą wolontariusze. Gdy zbadano poduszki na których spali okazało się, że żywe wszy znaleziono jedynie na 4% poduszek [5].
Ze względu na fakt, że wszy przenoszą się głównie dzięki kontaktowi bezpośredniemu z osoba zarażoną głównym sposobem zapobiegania wszawicy jest unikanie takiego kontaktu. W przypadku dzieci taki sposób profilaktyki wszawicy jest skazany na niepowodzenie. Dzieci cały czas mają kontakt z rówieśnikami i trudno im tego zabronić przez coś tak mało groźnego jak wszy. Można jednak uczulić dziecko, aby nie korzystało z osobistych przyborów innych dzieci jak np. słuchawki czy czapki. Warto również regularnie kontrolować włosy dziecka przy użyciu grzebienia na wszy.
W przypadku wykrycia wszawicy nie wstydźmy się poinformować o tym szkoły. Gdy inni rodzice nie pozbędą się wszy u swoich pociech za jakiś czas nasze dziecko znów będzie miało ten sam problem.

[1] Sangaré AK, Doumbo OK, Raoult D. Management and Treatment of Human Lice. Biomed Res Int 2016;2016. doi:10.1155/2016/8962685.
[2] Meister L, Ochsendorf F. Head Lice. Epidemiology, Biology, Diagnosis and Treatment. Dtsch Arztebl Int 2016;113:763–72. doi:10.3238/arztebl.2016.0763.
[3] Mazurek CM, Lee NP. How to manage head lice. West J Med 2000;172:342–5.
[4] Diamantis SA, Morrell DS, Burkhart CN. Treatment of head lice. Dermatol Ther 2009;22:273–8. doi:10.1111/j.1529-8019.2009.01242.x.
[5] Speare R, Cahill C, Thomas G. Head lice on pillows, and strategies to make a small risk even less. Int. J. Dermatol., vol. 42, 2003, s. 626–9. doi:10.1046/j.1365-4362.2003.01927.x.

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry Kuchenne Karton 10plastr

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry Wodoodporne Karton 16plastr

Plastry wodoodporne

Plastry Rodzinne Karton 20plastr

Plastry rodzinne

Plaster do cięcia Karton

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Preparat na wszy gnidy - Stop Wszom i Gnidom

Stop Wszom i gnidom