dla twojej domowej apteczki

Apteczka domowa i pierwsza pomoc Wszy i gnidy Wszawica - wstydliwy, choć powszechny problem

Wszawica i mity na jej temat Udostępnij artykuł

Wesz jest pasożytem towarzyszącym zwierzętom stałocieplnym od setek lat. Wśród tych niewielkich owadów, aż 3 rodzaje są ściśle związane z człowiekiem.

Wszawica i mity na jej temat

Do wszy ludzkiej zaliczamy wesz odzieżową (Pediculus humanus humanus), wesz łonową (Pthirus pubis) oraz wesz głowową (Pediculus humanus capitis). Ta ostatnia jest częstym problemem w przedszkolach czy szkołach. Niektóre badania wskazują, że na terenie Europy aż 10% dzieci może mieć wszawicę głowową [1]. Ze względu na szerokie rozpowszechnienie i stosunkowo łatwy sposób przenoszenia, żywicielem tych pasożytniczych owadów może stać się każdy z nas. Dlatego warto poznać kilka faktów na ich temat, aby w przyszłości nie dać się im zaskoczyć.

MIT 1: Wszawica głowowa związana jest z nieprawidłową higieną, a częste kąpiele i mycie głowy mogą ochronić nas i nasze dzieci przed wszami

Przekonanie, że wszy związane są z ubogą higieną jest bardzo głęboko zakorzenione w naszej świadomości. Tak naprawdę owady te mogą zasiedlić zarówno głowę czystą jak i brudną [2]. Nawet najczystsze włosy i restrykcyjna higiena nie są w stanie uchronić przed tymi pasożytami. Dlatego każdy z nas mając bliski kontakt z nosicielem wszy może zostać nimi zarażony.

MIT 2: Wesz może swobodnie przeskakiwać z głowy na głowę

Wszy nie posiadają elementów budowy ciała, które pozwalałyby im skakać czy latać z osoby na osobę. Jedynym sposobem ich poruszania się jest pełzanie. Co więcej żywicielem wszy ludzkiej może być jedynie człowiek, a więc nie zarazimy się nigdy od zwierzęcia innego gatunku, jak pies czy kot. Najczęstszym sposobem „złapania” wszy jest bliski kontakt naszej głowy z głową nosiciela. Wszawicą zarazić się możemy także w wyniku korzystania z tej samej szczotki do włosów, spania w tej samej pościeli czy noszenia tych samych nakryć głowy, co osoba zarażona [3].

MIT 3: Osoby zarażone wszawicą zawsze swędzi głowa i ciągle się drapią

Nie we wszystkich przypadkach obecność wszy głowowej wiąże się z odczuwalnym przez nosiciela swędzeniem skóry głowy. Niekiedy inwazja tych pasożytów przebiega bezobjawowo. Podrażnienie skóry głowy w trakcie wszawicy związane jest z alergiczną reakcją organizmu nosiciela na ślinę wszy. Gdy składniki śliny nas nie uczulają, wówczas nie odczuwamy swędzenia. Bardzo często zdarza się również, że przez pierwsze 4-6 tygodni po zarażeniu nie obserwujemy żadnych symptomów, a dopiero po tym czasie organizm staje się wrażliwy na substancje produkowane przez wszy i wówczas pojawia się swędzenie [4].

MIT 4: Wszy żyją w otoczeniu zarażonego

Wesz, która spadnie ze swojego żywiciela nie jest w stanie przetrwać dłużej niż 48 h. Dlatego ryzyko zarażenia się wszawicą pośrednio, poprzez kontakt z przedmiotami, jest minimalne. Również gnidy (larwy wszy), ze względu na swoją wrażliwość na zmiany temperatury, nie przeżywają poza głową żywiciela dłużej niż tydzień [3].

MIT 5: Aplikację preparatu zawsze trzeba powtórzyć po jakimś czasie, aby pozbyć się wszystkich wszy

Część preparatów faktycznie wymaga dwukrotnej aplikacji. W trakcie pierwszego użycia zabijane są formy dorosłe wszy, kolejne użycie pozwala na usunięcie pozostałych osobników, które przetrwały wcześniejszą aplikacje pod postacią gnid. Obecnie niektóre preparaty jak np. STOP WSZOM I GNIDOM pozwalają na pozbycie się wszystkich form rozwojowych owadów po pierwszym użyciu, bez konieczności powtarzania zabiegu.

MIT6: Aby skutecznie pozbyć się wszy musimy wygotować wszystkie ubrania, pościel i dokładnie posprzątać mieszkanie

Ze względu na fakt, że wesz głowowa nie może przetrwać bez żywiciela powyżej 48 godzin nie ma potrzeby gruntownego sprzątania domu. Wystarczy zadbać o przedmioty z którymi osoba będąca nosicielem tych pasożytów miała bezpośredni kontakt. Dlatego takie przedmioty jak czapki, ręczniki czy pościel pierzemy w temperaturze powyżej 50°C. Zamiast prania możemy również zabezpieczyć przedmioty wkładając je do foliowego worka na 2 tygodnie – po upływie tego okresu mamy pewność, że wszystkie formy rozwojowe pasożytów zginęły. Dokładnie odkurzamy także miejsca takie jak kanapa czy zagłówki w samochodzie, gdyż są to obszary, gdzie mogą znajdować się wszy [5].

1. Head lice: Overview. Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 3 grudzień 2015 [cytowane 4 lipiec 2018]; Pobrano z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072513/
2. Meister L, Ochsendorf F. Head Lice. Epidemiology, Biology, Diagnosis and Treatment. Dtsch Arztebl Int [Internet]. 2016;113(45):763–72. Pobrano z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27974145
3. Prevention C-C for DC and. CDC – Lice – Head Lice – General Information – Frequently Asked Questions (FAQs). 2017 [cytowane 4 lipiec 2018]; Pobrano z: https://www.cdc.gov/parasites/lice/head/gen_info/faqs.html
4. Cummings C, Finlay JC, MacDonald NE. Head lice infestations: A clinical update. Paediatr Child Health. 2018;23(1):e18–24.
5. Frankowski BL, Bocchini J a. Head lice. Pediatrics. 2010;126(2):392–403.

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry Kuchenne Karton 10plastr

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry Wodoodporne Karton 16plastr

Plastry wodoodporne

Plastry Rodzinne Karton 20plastr

Plastry rodzinne

Plaster do cięcia Karton

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Preparat na wszy gnidy - Stop Wszom i Gnidom

Stop Wszom i gnidom