dla twojej domowej apteczki

Wszawica – wstydliwy, choć powszechny problem

Słysząc słowo wszawica automatycznie kojarzymy je z brudem i brakiem higieny. Nic bardziej mylnego. Ten pasożyt nie ma preferencji co do stopnia zabrudzenia włosów, ich długości czy koloru.

Wszawica wstydliwy, choć powszechny problem

Słysząc słowo wszawica automatycznie kojarzymy je z brudem i brakiem higieny. Nic bardziej mylnego. Ten pasożyt nie ma preferencji co do stopnia zabrudzenia włosów, ich długości czy koloru. Problem z wszawicą dotyczy najczęściej dzieci w wieku 3-15 lat. W tym okresie życia często przebywamy w dużych skupiskach takich jak szkoły czy przedszkola. Takie warunki są wręcz idealne dla rozwoju i rozprzestrzeniania się wszy. Wystarczy, że jedno dziecko stanie się żywicielem tego pasożyta i w krótkim czasie wszawica staje się problemem wszystkich dzieci wokół. Na szczęście, w naszych czasach pojawienie się wszy we włosach nie wymaga ich ścięcia, a szampony i środki na wszy działają już po jednej aplikacji.

Jak rozpoznać wszawicę?

Na początku wszy nie dają znać o swojej obecności. Dopiero po jakimś czasie zarażony zaczyna odczuwać bardzo kłopotliwy świąd skóry głowy. Wywołują go toksyny, które wesz wstrzykuje w trakcie pożywiania się. Kiedy zaobserwujesz, że Twoje dziecko zaczyna intensywnie drapać się po głowie koniecznie przeczesz jego włosy gęstym grzebieniem, najlepiej nad umywalką lub ręcznikiem. Następnie dokładnie sprawdź czy w umywalce, ręczniku lub na grzebieniu nie ma wszy albo ich jaj (tzw. gnid). Gdy dziecko wróciło z obozu czy kolonii profilaktycznie przeczesz jego włosy, by sprawdzić czy nie przywiozło ze sobą tych małych pasożytów. Gdy odkryjesz, że ktoś w Twojej rodzinie ma wszawicę, bezzwłocznie rozpocznij kurację wykorzystując ogólnie dostępne preparaty na wszy.

Skuteczne sposoby na wszy

Dawniej w leczeniu wszawicy wykorzystywano ocet, naftę i inne środki, które miały spowodować śmierć pasożytów. Obecnie w aptekach dostępny jest cały wachlarz preparatów przeciw wszom. Część z nich wymaga dwukrotnej aplikacji – pierwsza by zabić dorosłe formy owadów, a druga by pozbyć się wszy, które w trakcie pierwszej aplikacji występowały w postaci jaj. Obecnie dostępne są również preparaty, które działają już po pierwszym zastosowaniu np. STOP WSZOM I GNIDOM. Eliminują one nie tylko dorosłe pasożyty, ale również gnidy. W przypadku zdiagnozowania wszawicy u jednego członka rodziny konieczne będzie profilaktyczne zastosowanie preparatu u pozostałych członków. Należy również dokładnie wyprać pościel, ręczniki i ubrania, w wysokiej temperaturze (co najmniej 55°C), a także wygotować szczotki, grzebienie i wszystko co miało kontakt z włosami. Przedmioty, których nie da się wygotować można umieścić w woreczku w zamrażalce. Należy pamiętać również o dokładnym odkurzeniu i wypraniu dywanów – tak aby mieć pewność, że pozbyliśmy się wszystkich wszy.

Jak zapobiegać wszawicy?

Jak już wspomniano na początku, właściwa higiena i częste mycie włosów nie uchronią nas przed wszami. Jako, że to dzieci najczęściej padają ofiarami tych pasożytów, warto im wytłumaczyć, że nie należy dzielić się z innymi dziećmi najbardziej osobistymi przedmiotami jak szczotki, gumki do włosów czy czapki. Właśnie w taki sposób wszy najprościej mogą zmieniać żywicieli. Warto również zwracać uwagę na dzieci w wieku szkolnym i reagować, gdy zobaczymy, że dziecko drapie się często po głowie. Jeżeli znajdziemy wszy we włosach dziecka nie możemy też zapominać o poinformowaniu rodziców innych dzieci, z którymi ma kontakt nasza pociecha.

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry Kuchenne Karton 10plastr

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry Wodoodporne Karton 16plastr

Plastry wodoodporne

Plastry Rodzinne Karton 20plastr

Plastry rodzinne

Plaster do cięcia Karton

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Preparat na wszy gnidy - Stop Wszom i Gnidom

Stop Wszom i gnidom