dla twojej domowej apteczki

Apteczka domowa i pierwsza pomoc Wszy i gnidy Jak wyglądają wszy i gnidy

Jak odróżnić gnidy od łupieżu Udostępnij artykuł

Zastanawiasz się czy Twoje dziecko ma początki wszawicy czy to tylko łupież? Mało wprawne oko może mieć problem z ich rozróżnieniem. Wiele cech zarówno dla łupieżu jak i wszawicy jest wspólnych, dlatego niekoniecznie od razu możemy zorientować się, z czym mamy do czynienia.

Jak odróżnić gnidy od łupiezu

Czym są gnidy?

Wesz głowowa jest pasożytem zewnętrznym. W trakcie swojego rozwoju występuje w 3 postaciach: jaj – czyli tzw. gnid, które mają kolor biały i są wielkości ziarnka piasku, larw oraz form dorosłych. Dorosła wesz może osiągnąć rozmiar ziarna sezamu. W trakcie rozwoju wszawicy najszybciej zaobserwujemy gnidy – nie przemieszczają się i są widoczne w postaci białawych punktów. Wszy składają je u nasady włosa, około 1 centymetra od skóry głowy, mocując je do powierzchni włosów tzw. cementem.

Co to jest łupież?

Łupież to nic innego jak złuszczający się nadmiernie naskórek głowy. Do intensywnego złuszczania mogą prowadzić różnego rodzaju podrażnienia i stany zapalne. U dzieci najczęstszą przyczyną jest drożdżak Malassezia globosa. Grzyb ten naturalnie występuje na skórze głowy, ale w niektórych wypadkach jego nadmierne namnażanie się prowadzi do podrażnienia i łuszczenia się skóry. U osób dorastających łupież pojawia się często w wyniku zmian hormonalnych, które wpływają na funkcjonowanie gruczołów łojowych. W przeciwieństwie do wszawicy łupież nie jest chorobą zakaźną.

Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia wszawicy i łupieżu?

Wszy są pasożytami, które przenoszą się głównie poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną, a dokładniej z jej włosami. Dodatkowo, wszawicą możemy zarazić się używając tych samych grzebieni, ręczników, słuchawek i innych przyborów osobistych, co osoba zarażona. Wszy rozprzestrzeniającą się najłatwiej w miejscach zaludnionych, jak przedszkola czy szkoły. Z tego względu problem wszawicy dotyczy głównie małych dzieci i dzieci w wieku szkolnym na wczesnych etapach edukacji (występuje najczęściej między 3-15 rokiem życia).

Łupież jest powszechnym problemem. Przyczyn łupieżu może być wiele, uważa się, że skłonności do łupieżu mogą być dziedziczne. Niekiedy problem ten pojawia się przy nieprawidłowej pielęgnacji skóry głowy – musimy unikać jej przesuszania i podrażniania, aby nie nabawić się tzw. łupieżu suchego. W przypadku niewłaściwej higieny i łojotokowego zapalenia skóry do czynienia mamy z tzw. łupieżem tłustym.

Co łączy łupież i wszawicę oraz jak rozróżnić gnidy od łupieżu?

Niektóre z symptomów towarzyszących wszawicy są wspólne również dla łupieżu, co więcej obydwie przypadłości mogą występować również bez jakichkolwiek objawów. Symptomem łączącym obie choroby jest świąd skóry. Łupież pojawiać się może w wyniku podrażnienia skóry, któremu towarzyszy właśnie świąd. W przypadku wszawicy swędzenie powodują ślina i odchody wszy, na które sporo z nas jest uczulonych. Pojawienie się białych drobinek we włosach również towarzyszy obu przypadłościom.

Istnieją też istotne różnice, które pozwalają na rozróżnienie wszawicy od łupieżu. Najważniejszą z nich jest lokalizacja zaobserwowanych, białych drobin. Jaja wszy przyczepione są silnie do nasady włosa w niewielkiej odległości od skóry głowy. Dodatkowo, wszy swoje jaja najchętniej składają za uszami i w okolicy szyi. W tych właśnie miejscach znajdziemy najwięcej gnid. Płatki łupieżu występują bardziej nieregularnie, chaotycznie. Możemy je zlokalizować na włosach, ale też na skórze głowy. Jeżeli przeczeszemy włosy grzebieniem zauważymy, że łupież będzie wyczesywany, natomiast gnidy zostają na swoim miejscu i trzeba włożyć więcej siły, aby oderwać je od włosów. Najskuteczniejszym i najprostszym sposobem pozwalającym rozróżnić gnidy od łupieżu jest właśnie próba ich wyczesania. Wyczesując włosy gęstym grzebieniem możemy zaobserwować gnidy. Najlepiej wyczesywać je nad ręcznikiem lub umywalką. Od łupieżu o nieregularnych kształtach różni je regularny, owalny kształt.

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry Kuchenne Karton 10plastr

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry Wodoodporne Karton 16plastr

Plastry wodoodporne

Plastry Rodzinne Karton 20plastr

Plastry rodzinne

Plaster do cięcia Karton

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Preparat na wszy gnidy - Stop Wszom i Gnidom

Stop Wszom i gnidom