dla twojej domowej apteczki

Apteczka domowa i pierwsza pomoc Wszy i gnidy Jak pozbyć się wszy i gnid

Jak pozbyć się wszy Udostępnij artykuł

Wesz ludzka (Pediculus humanus) to mały owad. Dorosła samica osiąga długość 2,4 – 4,7 mm, zaś samiec mierzy 2 – 3 mm. Jest pasożytem bytującym na skórze człowieka. Chorobę powodowaną przez wszy nazywamy wszawicą. Objawia się przede wszystkim intensywnym świądem, który z kolei jest przyczyną ciągłego drapania skóry. Prowadzi to do powstawania nadżerek i nadkażeń bakteryjnych. Jaja wszy można zauważyć u nasady włosów skóry głowy. Ich wielkość jest porównywalna do główki od szpilki. Należy też mieć świadomość, że samice mogą składać jaja na ubraniach np. wzdłuż szwów bielizny. Wówczas swędzenie i rumień może występować w miejscu innym niż skóra głowy.

Jak pozbyć się wszy

Kto jest najbardziej narażony na wszawicę?

Wszawica jest chorobą często występującą u dzieci uczęszczających do przedszkoli i szkół. Codzienne wspólne zabawy i zajęcia sportowe sprzyjają bezpośredniemu kontaktowi i przedostawaniu się wszy z jednej głowy na drugą.

Jakie są metody leczenia wszawicy?

Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele skutecznych produktów przeznaczonych do walki z wszawicą. Należą do nich szampony do włosów z substancją przeciwpasożytniczą permetryną. Preparat taki nakłada się na mokre włosy, masuje do uzyskania piany, pozostawia na głowie na ok. 10 minut, a następnie zmywa wodą i wyczesuje włosy specjalnym grzebieniem. Dostępne są także wyroby przeznaczone do stosowania na suche włosy. Aplikuje się je na poszczególne pasma, pozostawia na około godzinę, następnie zmywa na mokro delikatnym szamponem i wyczesuje dokładnie włosy. Ich zaletą jest to, że nie posiadają środka owadobójczego i są delikatne dla skóry. W wielu przypadkach wystarcza jednokrotne zastosowanie środka przeciwko wszom. Zaleca się jednak powtórzenie całej procedury po ok. 7-10 dniach po pierwszym zastosowaniu. Samice składają nawet po kilkadziesiąt jaj jednocześnie i nie zawsze da się usunąć wszystkie przy pojedynczym zastosowaniu szamponu, płynu czy emulsji.

Czy warto objąć leczeniem całą rodzinę?

Jak przy wielu chorobach pasożytniczych, warto zastosować leczenie u wszystkich domowników. Zapobiega to dalszemu szerzeniu się pasożytów. Do zapobiegania wszawicy głowowej przeznaczone są te same preparaty co do jej leczenia. Ponadto nie należy używać tych samych grzebieni, akcesoriów do włosów, czapek, ręczników i poduszek. Jeżeli problem dotyczy dziecka, należy powiadomić wychowawcę i podjąć kroki zapobiegawcze względem wszystkich dzieci z danej klasy czy grupy. W przeciwnym razie maluchy mogą zarażać się wzajemnie przez wiele miesięcy.

Jak zdezynfekować ubrania w przypadku wszawicy odzieżowej?

Do skutecznej eliminacji larw i jaj wszy ludzkiej z odzieży, ręczników i pościeli konieczne jest wypranie ich w temperaturze 60 stopni Celsjusza i wysuszenie gorącym powietrzem. Warto także wyprasować tkaniny gorącym żelazkiem. Jeżeli czegoś nie można wyprać, należy to szczelnie zamknąć w plastikowym worku na pełne dwa tygodnie. Drobiazgi, takie jak gumki, opaski czy spinki, najlepiej po prostu wyrzucić i zastąpić nowymi.

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry Kuchenne Karton 10plastr

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry Wodoodporne Karton 16plastr

Plastry wodoodporne

Plastry Rodzinne Karton 20plastr

Plastry rodzinne

Plaster do cięcia Karton

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Preparat na wszy gnidy - Stop Wszom i Gnidom

Stop Wszom i gnidom