dla twojej domowej apteczki

Apteczka domowa i pierwsza pomoc Pierwsza pomoc Skaleczenia

Pierwsza pomoc przy skaleczeniu u dziecka Udostępnij artykuł

W trakcie zabawy na podwórku czy w domu dzieciom często zdarza się skaleczyć. Zazwyczaj ranki czy obdarcia są niewielkich rozmiarów i nie wymagają interwencji medycznej. Wystarczy, że wiemy jak należy się zachować i w jaki sposób zabezpieczyć takie uszkodzenie.

Plaster, skaleczenie u dziecka

Nawet niewielkie skaleczenie potrafi być stresujące zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Najważniejsze jest, aby nie wpaść w panikę. Niekiedy mała ranka wygląda poważnie i powoduje u naszej pociechy płacz. Istotne, aby w takiej sytuacji nie ulegać emocjom. Należy zachować zimną krew, uspokoić dziecko i właściwie opatrzyć skaleczenie.

Usunięcie zanieczyszczeń

W przypadku każdego uszkodzenia dochodzi do miejscowego zaburzenia funkcji ochronnych skóry. W miejscu ranki lub zadrapania do naszego organizmu znacznie prościej wnikają mikroorganizmy chorobotwórcze. Aby temu zapobiec, zawsze należy dokładnie przemyć skaleczenie w celu usunięcia zanieczyszczenia. Najlepszym sposobem jest wykorzystanie do tego soli fizjologicznej – czyli izotonicznego roztworu chlorku sodu (0,9% NaCl). Takie stężenie soli występuje również w naszych komórkach, dlatego roztwór ten nie podrażni uszkodzonego miejsca i nie spowoduje pieczenia. Powinniśmy sięgnąć po sterylną sól fizjologiczną np. pakowaną po 5 ml dostępną w aptece. Wówczas mamy pewność, że za każdym razem używamy roztworu sterylnego, pozbawionego zanieczyszczeń. Fizjologiczny roztwór chlorku sodu warto mieć zawsze w domowej apteczce, nie tylko na wypadek skaleczeń. Można go wykorzystać także do przemywania oczu, nosa albo do inhalacji. Gdy nie mamy pod ręka roztworu NaCl ranę możemy przemyć wodą z kranu. Najważniejsze, aby w tym kroku dokładnie usunąć zabrudzenia z obszaru rany i jej okolicy [1].

Dezynfekcja miejsca skaleczenia

Po wstępnym oczyszczeniu uszkodzonego miejsca, musimy je zdezynfekować. Popularnymi środkami dezynfekującymi są woda utleniona czy spirytus salicylowy. Kontakt tych preparatów z raną czy zadrapaniem wiążę się zawsze z pieczeniem i dodatkowymi nieprzyjemnymi wrażeniami dla dziecka. Dlatego, na wszelki wypadek, warto zaopatrzyć się w maść antyseptyczną np. z jodopoliwinylipirolidonem lub aerozol o działaniu antyseptycznym z chlorowodorkiem octeidyny [2]. Związki w nich zawarte wykazują szeroki zakres działania antyseptycznego i odkażają ranę bez wywoływania pieczenia czy bólu, jak to bywa w przypadku wody utlenionej czy spirytusu. Oczywiście w przypadku, gdy nie mamy pod ręką bezbolesnych środków antyseptycznych pozostaje sięgnąć po te tradycyjne.

Zabezpieczenie skaleczenia przed zanieczyszczeniami

Aby zapobiec ewentualnym zakażeniom i podrażnieniom miejsca uszkodzenia należy zabezpieczyć je sterylnym opatrunkiem. Do niewielkich skaleczeń czy otarć możemy wykorzystać plaster. Należy pamiętać aby zmieniać go co najmniej raz na dobę [3][4].

W przypadku skaleczeń, które bardzo krwawią lub są głębokie należy jak najszybciej udać się z dzieckiem po pomoc medyczną. Rany głębokie zazwyczaj wymagają założenia szwów, które musi być przeprowadzone do kilku godzin po urazie. Dłuższy czas skutkuje często poważnym zakażeniem rany. Dla niewielkich ran płytkich czy otarć kroki opisane powyżej są wystarczające do zabezpieczenia uszkodzenia. Po opatrzeniu należy kontrolować uraz i jego gojenie się.

1. https://www.webmd.com/first-aid/relieving-wound-pain
2. Hübner N.O., Siebert J., Kramer A. Octenidine dihydrochloride, a modern antiseptic for skin, mucous membranes and wounds. Skin Pharmacol Physiol. 2010;23(5):244-58.
3. https://www.nhs.uk/conditions/cuts-and-grazes/
4. https://www.nhs.uk/chq/Pages/1053.aspx?CategoryID=72&SubCategoryID=721

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry Kuchenne Karton 10plastr

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry Wodoodporne Karton 16plastr

Plastry wodoodporne

Plastry Rodzinne Karton 20plastr

Plastry rodzinne

Plaster do cięcia Karton

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Preparat na wszy gnidy - Stop Wszom i Gnidom

Stop Wszom i gnidom