dla twojej domowej apteczki

Apteczka domowa i pierwsza pomoc Pierwsza pomoc Skaleczenia

Jak opatrzyć ranę dziecku Udostępnij artykuł

Chwila nieuwagi na boisku, pechowy upadek na śniegu, drobne skaleczenie na wycieczce do lasu – nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się wszędzie. Warto znać zasady udzielania pierwszej pomocy, by szybko przystąpić do działania, gdy zajdzie taka potrzeba.

Apteczka pierwszej pomocy

Opatrywanie ran u dzieci

Gdy Twoja pociecha skaleczy się, nie panikuj, tylko zajmij się opatrzeniem rany, dzięki czemu zapobiegniesz zakażeniu. Zachowaj spokój, który udzieli się dziecku. W przypadku niewielkiej rany lub otarcia zacznij od przemycia miejsca skaleczenia czystą wodą lub wodą utlenioną, a następnie załóż opatrunek w postaci gazy jałowej i bandażu lub plastra (nawet gdy jest bardzo drobne – opatrunek utrzyma miejsce skaleczenia w czystości, co przyspieszy prawidłowe gojenie się rany).

Ciało obce w ranie

Co zrobić, gdy w ranie dziecka znajdzie się ciało obce, np. gwóźdź, kawałek drutu, piasek, kamyczki lub szkło? Zacznij od obfitego przemycia rany pod bieżącą wodą, usuwając drobne ciało obce. Jeśli w ranie tkwi szkło lub duży przedmiot, np. gwóźdź, nie wyjmuj go – osłoń ranę bandażem i bezzwłocznie udaj się do najbliższego szpitala.

Kiedy udać się do lekarza?

Powierzchowne skaleczenie nie wymaga interwencji lekarza. Gdy podejrzewasz złamanie, w ranie tkwi obce ciało lub skaleczenie jest poważne (w przypadku ugryzienia psa, rany ciętej bądź kłutej lub rany ubrudzonej zwierzęcymi odchodami), od razu udaj się do lekarza, który może zalecić prześwietlenie kończyny bądź zastrzyk przeciwtężcowy lub z surowicy.

Domowa apteczka

Dobrze zaopatrzona apteczka to podstawa. Zadbaj, by zawsze były w niej gaziki, bandaż, plastry, płyn do dezynfekcji, pinceta i nożyczki. Nie zapomnij brać ją na wycieczki lub plac zabaw.

Co robić, gdy dziecko doznało urazu?

Jeśli maluch uległ wypadkowi, najpierw sprawdź, czy oddycha i ma wyczuwalne tętno. Gdy podejrzewasz, że zakrztusił się ciałem obcym (np. monetą, gumą lub cukierkiem), odchyl głowę, sprawdź buzię i udrożnij gardło. Jeśli dziecko nie oddycha, wykonaj sztuczne oddychanie. Wezwij pomoc, dzwoniąc na nr 999 lub 112.

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry Kuchenne Karton 10plastr

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry Wodoodporne Karton 16plastr

Plastry wodoodporne

Plastry Rodzinne Karton 20plastr

Plastry rodzinne

Plaster do cięcia Karton

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Preparat na wszy gnidy - Stop Wszom i Gnidom

Stop Wszom i gnidom