dla twojej domowej apteczki

Apteczka domowa i pierwsza pomoc Pierwsza pomoc Omdlenie

Pierwsza pomoc przy omdleniu i zasłabnięciu Udostępnij artykuł

Zasłabnięcie i omdlenie związane są z czasowym ograniczeniem dopływu krwi do mózgu.

Pierwsza pomoc przy omdleniu u zasłabnięciu

W takich sytuacjach ten najważniejszy dla nas organ nie otrzymuje wystarczających ilości składników odżywczych i tlenu, co prowadzi do krótkotrwałego zaburzenia świadomości (zasłabnięcie) lub chwilowej utraty przytomności (omdlenie). Obydwa stany bywają często efektem zbyt małej ilości tlenu w zatłoczonym pomieszczeniu, zbyt wysokiej temperatury czy nagłego spadku poziomu cukru we krwi [1]. Chwilowe zaburzenie czy utrata przytomności, o ile nie zdarzają się zbyt często, zwykle nie są związane z poważniejszymi medycznymi problemami. Zasłabnięcia i omdlenia są bardzo częste, zwłaszcza w okresie upałów czy w zatłoczonej komunikacji miejskiej. Dobrze więc wiedzieć jak rozpoznać, że nadchodzi omdlenie, a także jak pomóc osobie, która zasłabła.

Jak rozpoznać, że tracimy przytomność i co wtedy zrobić?

Zanim dojdzie do zasłabnięcia odczuwamy charakterystyczne oszołomienie, zawroty głowy, czasami mdłości. Na skórze pojawia się też często tzw. zimny pot [2]. Gdy obserwujemy wszystkie lub niektóre z tych symptomów na wszelki wypadek siadamy lub kładziemy się, tak aby w przypadku utraty przytomności nie upaść na ziemię. Gdy siedzimy dobrze jest umieścić głowę między kolanami – ułatwi to dopływ krwi do mózgu. Jeśli mamy pod ręką coś słodkiego jak cukierek czy baton warto go zjeść, aby dostarczyć mózgowi glukozy – jego głównego źródła energii. Kiedy jesteśmy sami np. w domu niezwłocznie wzywamy pomoc.

Gdy zaobserwujemy, że osoba koło nas zaczyna osuwać się na ziemię starajmy się złagodzić lub zapobiec upadkowi. Zazwyczaj omdlenie samo w sobie nie jest groźne, ale bezwiedny upadek może być przyczyną uszkodzeń i urazów np. wstrząśnienia mózgu [3].

Zapewnij poszkodowanemu dostęp do tlenu

Bardzo ważne jest, aby zapewnić odpowiednią ilość tlenu osobie po utracie lub zaburzeniu świadomości. Gdy nie zemdlała, a jedynie zasłabła, wyprowadzamy ją z zamkniętego pomieszczenia jak wagon tramwaju czy kościół. Jeśli doszło do omdlenia osobę taką musimy wynieść w miejsce, gdzie będzie mieć zapewniony dopływ świeżego powietrza.

Po omdleniu sprawdź funkcje życiowe i ułatw dopływ krwi do mózgu

Jest to bardzo ważny element pierwszej pomocy w przypadku utraty przytomności. Przyczyną omdlenia może być np. nagłe zatrzymanie krążenia, wówczas będziemy musieli rozpocząć resuscytację. Aby przekonać się czy funkcje życiowe są zachowane układamy osobę omdlałą na plecach i odchylamy głowę do tyłu (aby udrożnić drogi oddechowe) i sprawdzamy oddech przez około 10 sekund – w tym czasie powinniśmy usłyszeć co najmniej dwa oddechy. Gdy mamy pewność, że poszkodowany oddycha dla ułatwienia dopływu krwi do mózgu unosimy jego nogi ponad poziom serca czyli na około 30 centymetrów. Rozluźniamy też wszystkie elementy odzieży utrudniające krążenie takie jak pasek od spodni czy zegarek.

Po wykonaniu tych czynności w przypadku omdlenia w ciągu 2 minut osoba poszkodowana powinna odzyskać świadomość. Gdy wciąż nie ma z nią kontaktu mamy do czynienia z utratą przytomności, która wymaga interwencji lekarskiej. W tym wypadku musimy jak najszybciej wezwać pomoc medyczną dzwoniąc pod numer 112 lub 999 [4].

1. da Silva RMFL. Syncope: Epidemiology, etiology, and prognosis. T. 5, Frontiers in Physiology. 2014.
2. Kidd SK, Doughty C, Goldhaber SZ. Syncope (Fainting). Circulation. 2016;133(16):e600–2.
3. Pallais JC, Schlozman SC, Puig A, Purcell JJ, Stern TA. Fainting, swooning, and syncope. Prim care companion CNS Disord [Internet]. 2011 [cytowane 3 lipiec 2018];13(4). Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22132356
4. Omdlenie [Internet]. [cytowane 3 lipiec 2018]. Dostępne na: https://www.centrumratownictwa.com/czytelnia/omdlenie

produkty laboratoria polfa łódź

Plastry Kuchenne Karton 10plastr

Plastry kuchenne opatrunkowe na rany

Plastry Wodoodporne Karton 16plastr

Plastry wodoodporne

Plastry Rodzinne Karton 20plastr

Plastry rodzinne

Plaster do cięcia Karton

Plaster do cięcia

Roztwór soli fizjologicznej 0,9 nacl,

Izotoniczny roztwór wielofunkcyjny (0,9% nacl)

Sól fizjologiczna do inhalacji

Hipertoniczny roztwór do inhalacji (3% nacl)

Preparat na wszy gnidy - Stop Wszom i Gnidom

Stop Wszom i gnidom