dla twojej domowej apteczki

Witaminy i minerały Składniki mineralne Makroelmenty

Wapń Udostępnij artykuł

Wapń jest pierwiastkiem związanym głównie z procesami tworzenia i metabolizmu kości. Ponad 99% całkowitej zawartości tego pierwiastka w naszym organizmie występuje pod postacią hydroksyapatytu – będącego składnikiem kości i zębów i nadającego im wytrzymałości.

Wapń

W układzie krążenia, w płynie zewnątrzkomórkowym, w mięśniach i innych tkankach wapń reguluje takie procesy jak skurcz i rozkurcz naczyń krwionośnych, pracę mięśni, przekaźnictwo nerwowe, wewnątrzkomórkowe przekazywanie sygnału czy wydzielanie hormonów. Tkanka kostna funkcjonuje jako rezerwuar wapnia mobilizowany w sytuacjach zbyt niskiego poziomu we krwi, przez co krótkotrwałe niedobory tego pierwiastka nie dają żadnych objawów [1]. Zaawansowany wiek, menopauza czy nieprawidłowa dieta mogą prowadzi do długotrwałych niedoborów, wiążących się z szeregiem zaburzeń w układzie kostnym, mięśniowym oraz nerwowym.

Przyczyny niedoborów wapnia

Niedobory wapnia mogą być spowodowane zaburzonym wchłanianiem tego pierwiastka w jelicie, nadmierną utratą magnezu wraz z moczem, zaburzeniami funkcjonowania parathormonu (hormon stymulujący wchłanianie wapnia w jelicie), niedoborami witaminy D i magnezu [2]. Przyczyną zbyt małego spożycia wapnia często jest zbyt rygorystyczna dieta, pozbawiona przetworów mlecznych, które są głównym źródłem wapnia. Na wchłanianie tego pierwiastka w jelicie ma wpływ obecność fosforu, który zwiększa jego przyswajanie. Ma to miejsce pod warunkiem, że ilość fosforu w diecie jest zbliżona do ilości wapnia, gdy fosforu jest za dużo przyczynia się on do wypłukiwania wapnia z kości. Fosfor wchodzi w skład wielu produktów spożywczy będących źródłem wapnia jak np. ser żółty czy inne przetwory pochodzenia mlecznego [3]. Na utratę wapnia z organizmu ma wpływ dieta bogata w sól, która stymuluje jego wydalanie. Hipokalcemia (obniżona zawartość wapnia we krwi) towarzyszy też często stanom zapalnym jelit – w takim wypadku upośledzone jest wchłanianie pierwiastka z układu pokarmowego. Obniżoną zawartość wapnia obserwuje się również u kobiet w okresie menopauzy i po menopauzie. Spowodowane jest to spadkiem ilości produkowanego estrogenu, co wpływa na zwiększenie resorpcji kości (usuwanie wapnia z kości) [4].

Objawy i skutki niedoborów wapnia

Przy trwających krótko niedoborach wapnia nie zaobserwujemy żadnych niepokojących symptomów – w przypadku niskiej zawartości wapnia w komórkach i w osoczu uruchamiane są rezerwy tego pierwiastka zgromadzone w kościach. Jeżeli niedobory trwają dłużej wówczas zaczniemy obserwować zaburzenia związane z układem nerwowym, mięśniowym oraz kostnym. Niedobory wapnia objawiają się mało charakterystycznie powodując zaburzenia pamięci, dezorientację, drętwienie i mrowienie w kończynach, depresję, mimowolne skurcze mięśni. Co więcej długotrwała hipokalcemia powoduje zmiany w strukturze kości i jest przyczyną rozwoju osteoporozy [4].

Jak zapobiegać niedoborom?

By zapobiec groźnym skutkom niedoborów wapnia powinniśmy dbać o codzienne dostarczanie tego pierwiastka wraz z dietą. Najlepiej przyswajalny wapń pochodzi z mleka i przetworów pochodzenia mlecznego, ponieważ produkty te charakteryzują się odpowiednim stosunkiem ilości fosforu do wapnia. Źródło wapnia stanowią także ryby wędzone i konserwy rybne, produkty roślinne jak natka pietruszki, orzechy i szpinak. [1]. Jeżeli z jakiś względów nie dostarczamy wystarczającej ilości wapnia w naszej diecie powinniśmy zadbać o codzienną suplementację tego pierwiastka np. w łatwo przyswajalnej postaci rozpuszczalnych w wodzie tabletek.

Regularną suplementację wapnia warto, aby rozpoczęły również kobiety wchodzące w okres menopauzy. W tym okresie znacznie spada wchłanialność tego pierwiastka z przewodu pokarmowego, co wpływa na zwiększenie zapotrzebowania. Codzienne dostarczanie wapnia, najlepiej razem z witaminą D i innymi elementami ważnymi dla układu kostnego (np. Osteo D Complex), zmniejsza ryzyko wystąpienia osteoporozy [5].

1. Ross a C, Taylor CL, Yaktine AL, Del HB. Overview of Calcium,. 2011.
2. Emkey RD, Emkey GR. Calcium Metabolism and Correcting Calcium Deficiencies. Endocrinol Metab Clin North Am 2012;41:527–56. doi:10.1016/j.ecl.2012.04.019.
3. McClure ST, Chang AR, Selvin E, Rebholz CM, Appel LJ. Dietary sources of phosphorus among adults in the United States: Results from NHANES 2001-2014. Nutrients 2017;9. doi:10.3390/nu9020095.
4. Qureshi H, Hussain G. Calcium status in premenopausal and postmenopausal women. J Ayub Med Coll 2010;22:143–5.
5. Aggarwal S, Nityanand. Calcium and vitamin D in post menopausal women. Indian J Endocrinol Metab 2013;17:618. doi:10.4103/2230-8210.123549.

produkty laboratoria polfa łódź

Osteo Max D3+K2 60tab

OsteoMax D3 + K2

Witamina C Forte Polfa Łódź

Witamina C FORTE 1000

Witamina b12 -karton 50tabl - 2019-04

Witamina B12 Forte

Magnez Rodzinny Karton 60tab

Magnez rodzinny

Magnez Skurcze Karton 40tab

Magnez Skurcze + Potas

Magnez Organiczny + B6

Calcium 500D Karton 30sasz

Calcium 500 D

Calcium C pomarancza Karton 16tab

Calcium C

Osteo Complex Karton 60tab

Osteo D Complex

Calcium w folii

Wapń