dla twojej domowej apteczki

Witaminy i minerały Składniki mineralne Makroelmenty

Magnez – niezbędny dla życia minerał Udostępnij artykuł

Magnez jest jednym z minerałów koniecznych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Pierwiastek ten uczestniczy w kilkuset reakcjach enzymatycznych w naszych komórkach.

Magnez – niezbędny dla życia minerał

Jego obecność niezbędna jest w procesach pozyskiwania energii, do syntezy DNA i RNA czy białek. Co więcej magnez odpowiada za procesy regulacji skurczu mięśni, ciśnienia krwi, metabolizmu insuliny oraz przekaźnictwo nerwowe [1]. Ze względu na jego ważne funkcje, aby zapobiegać chorobom i zaburzeniom, konieczne jest regularne dostarczanie tego pierwiastka do organizmu. Niedobory magnezu mogą prowadzić do poważnych zaburzeń układu nerwowo-mięśniowego, nerwowego czy krwionośnego.

Magnez i jego rola w naszym organizmie

Magnez znamy przede wszystkim jako pierwiastek regulujący pracę mięśni. Faktycznie minerał ten odgrywa bardzo ważną role w procesie skurczu – w wyniku sygnału z układu nerwowego dochodzi do wypływu wapnia z komórek mięśniowych przez co mięsień się kurczy. Magnez jest niezbędny w kolejnym etapie – stymuluje ponowny napływ jonów wapnia, tym samym umożliwiając rozkurcz mięśnia. W organizmie największe rezerwy magnezu znajdują się w kościach i zębach. Około 60% magnezu zlokalizowane jest właśnie tam [2]. Kości nie są jedynie „magazynem” tego pierwiastka. Magnez stabilizuje układ kostny i uczestniczy we wzroście kości i ich mineralizacji. Pozostałe 40% magnezu zlokalizowane jest w mięśniach, tkankach miękkich i płynach fizjologicznych gdzie uczestniczy w licznych procesach biologicznych, głównie jako aktywator i kofaktor enzymów [3].

Jak rozpoznać niedobory magnezu?

Hipomagnezemia, czyli stan obniżonego poziomu magnezu w organizmie, jest częstym problemem. W wielu przypadkach pozostaje ona nierozpoznana ze względu na fakt, że poziom magnezu we krwi nie odpowiada zawartości magnezu w komórkach. Gdy badania krwi wskazują na prawidłową zawartość tego pierwiastka nie oznacza to, że nie cierpimy na jego niedobory. Statystyki dotyczące krajów rozwiniętych wskazują, że zbyt niska zawartość magnezu w organizmie dotyczy 10-30% populacji. Spadek ilości tego pierwiastka w komórkach dotyczy szczególnie osób starszych i kobiet w trakcie menopauzy [4]. Niedobory magnezu często przez długi czas nie są związane z żadnymi symptomami. Nasz organizm ma zapasy tego pierwiastka zgromadzone w kościach – w przypadku zbyt niskiego poziomu magnezu we krwi zaczyna z nich korzystać. Dzięki temu w przypadku krótkotrwałych niedoborów nie dochodzi do poważnych zaburzeń. Jednak, gdy niedobory trwają zbyt długo możemy zacząć odczuwać niekontrolowane skurcze mięśni, przemęczenie, zaburzenia snu czy osłabienie. Gdy przez długi czas nie dostarczamy naszemu organizmowi tego pierwiastka dochodzi do osłabienia kości, bóli migrenowych, a także zaburzenia gospodarki wapniowej i potasowej, co jeszcze bardziej pogarsza nasze samopoczucie [4].

Jak zapobiegać niedoborom?

Stresujący tryb życia, długotrwały wysiłek fizyczny czy częste spożywanie alkoholu i kawy przyczyniają się do zwiększenia zapotrzebowania naszego organizmu na magnez. Znajdziemy go przede wszystkim w produktach pełnoziarnistych, migdałach, kakao, szpinaku czy przetworach mleczarskich. Dla osób dorosłych dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi 310-420 mg. W wyniku działania wyżej wymienionych czynników wartości te mogą znacznie wzrosnąć, przez co ciężko będzie nam zaspokoić potrzeby organizmu tylko poprzez dietę [5]. Gdy wiemy, że zbliża się stresujący okres, albo nie umiemy sobie odmówić kilku kaw dziennie warto wspomóc organizm poprzez suplementację magnezu. Najskuteczniejsze są preparaty zawierające łatwo przyswajalny magnez wraz z witaminą B6 jak Magnez Organiczny. W przypadku, gdy odczuwamy objawy niedoboru jak skurcze mięśn, lepiej sięgnąć po magnez z dodatkiem witaminy B6 oraz potasu np. Magnez Skurcze + Potas. Taki dobór składników pozwoli na szybkie uzupełnienie elektrolitów i utrzymanie właściwego poziomu tych dwóch ważnych dla układu mięśniowego minerałów.

1. Gröber U, Schmidt J, Kisters K. Magnesium in prevention and therapy. Nutrients 2015;7:8199–226. doi:10.3390/nu7095388.
2. Castiglioni S, Cazzaniga A, Albisetti W, Maier JAM. Magnesium and Osteoporosis: Current State of Knowledge and Future Research Directions. Nutrients 2013;5:3022–33. doi:10.3390/nu5083022.
3. Jahnen-Dechent W, Ketteler M. Magnesium basics. CKJ Clin Kidney J 2012;5. doi:10.1093/ndtplus/sfr163.
4. DiNicolantonio JJ, O’Keefe JH, Wilson W. Subclinical magnesium deficiency: A principal driver of cardiovascular disease and a public health crisis. Open Hear 2018;5. doi:10.1136/openhrt-2017-000668.
5. Volpe SL. Magnesium in Disease Prevention and Overall Health. Adv Nutr An Int Rev J 2013;4:378S–383S. doi:10.3945/an.112.003483.

produkty laboratoria polfa łódź

Osteo Max D3+K2 60tab

OsteoMax D3 + K2

Witamina C Forte Polfa Łódź

Witamina C FORTE 1000

Witamina b12 -karton 50tabl - 2019-04

Witamina B12 Forte

Magnez Rodzinny Karton 60tab

Magnez rodzinny

Magnez Skurcze Karton 40tab

Magnez Skurcze + Potas

Magnez Organiczny + B6

Calcium 500D Karton 30sasz

Calcium 500 D

Calcium C pomarancza Karton 16tab

Calcium C

Osteo Complex Karton 60tab

Osteo D Complex

Calcium w folii

Wapń