dla twojej domowej apteczki

Witaminy i minerały Niedobory witamin i minerałów Niedobory minerałów

Objawy niedoboru magnezu Udostępnij artykuł

Magnez jest jednym z pierwiastków odgrywających kluczowe role w organizmach żywych. Jest on niezbędny do prawidłowego działania ponad 300 enzymów i uczestniczy w regulowaniu wielu procesów życiowych w naszych komórkach. Nic więc dziwnego, że jego niedobory niosą za sobą szereg zaburzeń, które wpływają na nasze codziennie funkcjonowanie [1].

Niedobór magnezu, dieta

Niedobory magnezu w naszych czasach są powszechnością. Problemem może być dieta składająca się w dużym stopniu z przetworzonych produktów, ubogich w składniki odżywcze, która nie jest w stanie dostarczyć nam niezbędnych ilości tego pierwiastka. Magnez w warunkach fizjologicznych wydalany jest z naszego organizmu w niewielkiej mierze, jednak spożywanie alkoholu czy przyjmowanie niektórych leków (np. antykoncepcja hormonalna, niektóre antybiotyki czy leki steroidowe) przyczyniają się do nadmiernej utraty magnezu [2,3]. Zbyt niski poziom tego pierwiastka w naszych komórkach może doprowadzić do zakłócenia homeostazy (równowagi) organizmu, przez co dochodzi do zaburzeń w układzie nerwowym czy mięśniowym. W przypadku pojawienia się objawów niedoboru warto zadbać, aby codzienna dieta zawierała produkty bogate w magnez (orzechy np. brazylijskie, nerkowca, szpinak, botwina). Można również sięgnąć po dobrej jakości suplementy. Poniżej przedstawiamy objawy, które mogą wskazywać, że Twój organizm cierpi na hipomagnezemię (niedobory magnezu).

Przewlekłe uczucie zmęczenia

Uczucie zmęczenia ospałość należą do objawów niespecyficznych i winę za ich odczuwanie zrzucamy często na stres w pracy, napięty grafik czy brak czasu na sen. Tymczasem przemęczenie jest jednym z najczęstszych i pierwszych symptomów niedoboru magnezu. Pierwiastek ten uczestniczy między innymi w procesach produkcji i transportu energii w naszych komórkach. Dlatego też jego, nawet niewielkie, niedobory powodują, że odczuwamy nadmierne zmęczenie. Gdy borykamy się z ciągłym brakiem energii, rozdrażnieniem i mamy problemy ze snem przyczyną może być niedobór magnezu [4,5]. W takiej sytuacji warto sięgnąć po dobrze przyswajalny magnez w postaci suplementów np. Magnez Organiczny. W przypadku stresujących okresów w życiu czy problemów ze snem suplementacja tego pierwiastka również wspomoże nasz układ nerwowy i ułatwi jego funkcjonowanie w trudnych warunkach.

Niekontrolowane skurcze mięśni

Bezwiedne skurcze mięśni układu ruchu nie tylko są niekomfortowe, ale też bolesne. Jeżeli skurcz mięśnia pojawia się bez jasnej przyczyny to wysoce prawdopodobne, że poziom magnezu w naszym organizmie jest zbyt niski. Magnez reguluje przechodzenie jonów z przestrzeni międzykomórkowych do komórek, a procesy te są konieczne do regulacji skurczu mięśni [6]. Niekontrolowane skurcze związane mogą być również z niedoborami potasu czy witamin z grupy B. Jednak jeżeli skurczom towarzyszą problemy ze snem czy uczucie zmęczenia, prawdopodobnie cierpimy na brak magnezu.

Arytmia serca

Jednym z organów, którego prawidłowe działanie zależy od magnezu, jest serce – niedobory tego pierwiastka wpływają na jego pracę. W sytuacji niedoboru obserwujemy nieregularne bicie serca – tzw. arytmię. Magnez jest bezpośrednio odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego rytmu bicia serca. Odpowiednia podaż magnezu jest szczególnie ważna u osób starszych, gdyż właśnie w tej grupie (obok dzieci) najczęściej występują niedobory magnezu [7].

Zawroty głowy i nudności

Szybko podnosząc się z pozycji siedzącej lub leżącej odczuwasz zawroty głowy? Być może Twój układ nerwowy cierpi na deficyt magnezu. Często, nawet lekarzom, ciężko znaleźć przyczynę uciążliwych zawrotów głowy. Objawy te są niespecyficzne i mogą towarzyszyć wielu chorobom i dolegliwościom. Zawrotom głowy towarzyszą czasami nudności, a nawet wymioty [8]. Jeżeli Twój lekarz nie jest pewien co jest ich przyczyną pamiętaj, aby poprosić go o badanie poziomu magnezu wewnątrzkomórkowego. Zwykłe badanie krwi wskazuje tylko na ilość tego pierwiastka w naszym układzie krwionośnym – co stanowi tylko około 1% całego magnezu w organizmie. Wynik taki może być często w normie podczas, gdy tak naprawdę w organizmie występują niedobory magnezu.

1. Pasternak K., Kocot J., Horecka A. Biochemistry of Magnesium. J. Elementol. 2010, 15(3): 601-616.
2. Phuong-Chi T., Phuong-Anh T., Pham S.V, Phuong-Truc T., Phuong-Mai T., Phuong-Thu T. Hypomagnesemia: a clinical perspective. Int J Nephrol Renovasc Dis. 2014; 7: 219-230.
3. Boyle N.B., Lawton C., Dye L. The Effects of Magnesium Supplementation on Subjective Anxiety and Stress-A Systematic Review. Nutrients. 2017 May; 9(5): 429.
4. Joustra M.L., Minovic I., Janssens K.A.M., Bakker S.J.L., Rosmalen J.G.M. Vitamin and mineral status in chronic fatigue syndrome and fibromyalgia syndrome: A systematic review and meta-analysis. PLoS One. 2017; 12(4): e0176631.
5. Gröber U.,1, Schmidt J., Kisters K. Magnesium in Prevention and Therapy. Nutrients. 2015 Sep; 7(9): 8199-8226.
6. Martin K.J., González E.A., Slatopolsky E. Clinical consequences and management of hypomagnesemia. J Am Soc Nephrol. 2009 Nov;20(11):2291-5.
7. Efstratiadis G., Sarigianni M., Gougourelas I. Hypomagnesemia and cardiovascular system. Hippokratia. 2006 Oct-Dec; 10(4): 147-152.
8. Jahnen-Dechentcorresponding W., Ketteler M. Magnesium basics. Clin Kidney J. 2012 Feb; 5(Suppl 1): i3-i14.

produkty laboratoria polfa łódź

Osteo Max D3+K2 60tab

OsteoMax D3 + K2

Witamina C Forte Polfa Łódź

Witamina C FORTE 1000

Witamina b12 -karton 50tabl - 2019-04

Witamina B12 Forte

Magnez Rodzinny Karton 60tab

Magnez rodzinny

Magnez Skurcze Karton 40tab

Magnez Skurcze + Potas

Magnez Organiczny + B6

Calcium 500D Karton 30sasz

Calcium 500 D

Calcium C pomarancza Karton 16tab

Calcium C

Osteo Complex Karton 60tab

Osteo D Complex

Calcium w folii

Wapń