dla twojej domowej apteczki

Osteoporoza: przyczyny, objawy, profilaktyka

Będąc w pełni sił, nie myślimy o chorobach występujących w wieku starszym, zapominając, że odpowiednia dieta i aktywny tryb życia mogą znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się osteoporozy – schorzenia, którego skutki mogą być bardzo dotkliwe za kilkadziesiąt lat.

Osteoporoza: przyczyny, objawy, profilaktyka

Będąc w pełni sił, nie myślimy o chorobach występujących w wieku starszym, zapominając, że odpowiednia dieta i aktywny tryb życia mogą znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia się osteoporozy. Osteoporoza – schorzenie, którego skutki mogą być bardzo dotkliwe za kilkadziesiąt lat. Im więcej wiemy na jej temat, tym skuteczniej możemy pomóc sobie i naszym dzieciom.

Osteoporoza – co to jest?

Osteoporoza (zwana zrzeszotnieniem kości) to choroba metaboliczna, która dotyczy układu kostnego. Charakteryzuje się obniżeniem masy i gęstości kości, co prowadzi do zaburzeń w obrębie szkieletu – zwiększonej podatności na złamania. Schorzenie dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Do najgroźniejszych konsekwencji osteoporozy należą m.in. złamania kręgów i bliższego końca kości udowej, w wyniku których co drugi chory traci zdolność samodzielnego poruszania się.

Czynniki ryzyka zachorowania

Na osteoporozę może zachorować każdy. Ponad 80% chorych na osteoporozę to kobiety. Ryzyko zachorowania jest większe wśród osób, u których w rodzinie występowała już ta choroba. Szczególnie powinny o siebie dbać osoby, które mają drobną budowę ciała lub osoby będące w okresie zmian hormonalnych np. w trakcie lub po okresie menopauzy. Na celowniku są również ci, którzy nie stosują zbilansowanej diety i prowadzą leniwy tryb życia.

Profilaktyka ma znaczenie

Teoria, że osteoporoza jest normalnym elementem procesu starzenia się to mit – to choroba cywilizacyjna, która jest ściśle związana z trybem życia. Szkielet regeneruje się przez całe życie. Jednak po przekroczeniu 30. roku życia procesy naprawcze spowalniają. By przechytrzyć osteoporozę, należy zadbać o regularną aktywność fizyczną i postawić na dietę bogatą w białko, wapń, witaminę D oraz kwasy omega-3 (znajdziemy je np. w rybach, jajkach, mleku i przetworach mlecznych oraz roślinach strączkowych). Warto również rzucić palenie i ograniczyć sól oraz spożywanie alkoholu i kawy. Niezwykle istotnym elementem profilaktyki osteoporozy jest prawidłowa suplementacja diety. Jeśli jesteś w grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę, sięgnij po Laboratoria PolfaŁódź Osteo D Complex – sprzymierzeńca w walce o zdrowe i mocne kości.

Jak leczyć osteoporozę?

Osteoporoza jest chorobą podstępną – często przez wiele lat rozwija się bez widocznych objawów. Jeśli zauważysz zmianę kształtu pleców czy łamliwość kości lub zaczniesz odczuwać bóle kręgosłupa i stawów. Nie zwlekaj, tylko skonsultuj się z lekarzem, który po potwierdzeniu diagnozy wskaże Ci indywidualną ścieżkę leczenia farmaceutycznego.

produkty laboratoria polfa łódź

Osteo Max D3+K2 60tab

OsteoMax D3 + K2

Witamina C Forte Polfa Łódź

Witamina C FORTE 1000

Witamina b12 -karton 50tabl - 2019-04

Witamina B12 Forte

Magnez Rodzinny Karton 60tab

Magnez rodzinny

Magnez Skurcze Karton 40tab

Magnez Skurcze + Potas

Magnez Organiczny + B6

Calcium 500D Karton 30sasz

Calcium 500 D

Calcium C pomarancza Karton 16tab

Calcium C

Osteo Complex Karton 60tab

Osteo D Complex

Calcium w folii

Wapń