dla twojej domowej apteczki

Przeziębienie i grypa Przebieg przeziębienia i grypy

Infekcja górnych dróg oddechowych Udostępnij artykuł

Ból gardła, kaszel, katar, uczucie zatkanego nosa – to typowe objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Pojawiające się w następstwie infekcji objawy to wynik odpowiedzi naszego układu immunologicznego na atak czynnika patogennego jak np. wirus przeziębienia.

Jak układ immunologiczny walczy z infekcją

Komórki muszą rozpoznać rodzaj intruza, a także wybrać sposób na skuteczną jego eliminację. Inaczej organizm walczy z bakteriami zewnątrzkomórkowymi, inaczej z bakteriami wewnątrzkomórkowymi, a w jeszcze inny sposób z wirusami. Poniższy artykuł przybliży sposób walki organizmu z typową wirusową infekcją górnych dróg oddechowych [1].

Błona śluzowa – miejsce ataku infekcji wirusowych

Wirusy przeziębienia czy grypy należą do patogenów atakujących nasze drogi oddechowe. Miejscem ich wniknięcia i intensywnego namnażania są błony śluzowe jamy nosowej czy gardła. Na powierzchni komórek śluzówki znajdują się białka służące wirusom za receptory umożliwiające wejście do wnętrza komórek. Po wniknięciu wirus zmusza gospodarza do intensywnej produkcji receptorów – co ułatwia wnikanie kolejnym cząsteczkom intruza. Replikacja wirusów w komórkach nabłonka stymuluje produkcję cytokin i chemokin – białek niezbędnych do aktywacji mechanizmów odpowiedzi przeciwwirusowej [1,2].

Wirusy mogą wnikać także do komórek immunologicznych zasiedlających jamę nosową – makrofagów. W tym przypadku mają jednak ograniczoną możliwość replikacji, a w odpowiedzi na wniknięcie wirusa makrofagi produkują prozapalne cząsteczki aktywujące kolejne komórki immunologiczne [1].

Walka organizmu z patogenem

Makrofagi pożerają cząsteczki wirusa tak szybko jak tylko go rozpoznają. Mogą jednak zwalczać jedynie patogeny znajdujące się poza komórkami błony śluzowej nosa. Do walki z intruzem we wnętrzu komórek naszego organizmu niezbędna jest aktywacja limfocytów B oraz T. Limfocyty B, w wyniku aktywacji, produkują przeciwciała przyłączające się do cząsteczek wirusa hamując ich namnażanie, a także „zaznaczając” je dla innych komórek immunologicznych. Za pozbywanie się wirusów znajdujących się we wnętrzu śluzówki odpowiadają limfocyty T cytotoksyczne, które niszczą zainfekowaną wirusem komórkę hamując namnażanie się intruza. Informacja o patogenie zostaje przechowana przez limfocyty B, dzięki czemu przy kolejnym kontakcie z tym samym intruzem nasz organizm zareaguje znacznie szybciej, hamując rozwój choroby [2,3].

Objawy choroby – znak, że organizm walczy z wirusem

Towarzyszące przeziębieniu czy grypie symptomy nie są wywołane bezpośrednio przez patogen, ale są wynikiem walki naszego układu immunologicznego z intruzem. Silny katar i zatkany nos powstają na przykład w następstwie nadprodukcji śluzu przez błonę śluzową, co ma ułatwić usuwanie patogenów [4]. Śluz na powierzchni śluzówki chroni także przed wnikaniem nowych cząsteczek wirusa i utrudnia jego rozprzestrzenianie się. Na podobnej zasadzie działają preparaty powlekające błonę śluzową nosa stosowane w profilaktyce i leczeniu wirusowych infekcji górnych dróg oddechowych. Pomocniczą rolę w usuwaniu intruza odgrywają także kaszel i kichanie. Umożliwiają pozbycie się zalegającego śluzu wraz z cząsteczkami chorobotwórczego wirusa. Gorączka natomiast powoduje podniesienie temperatury ciała hamując namnażanie wrażliwych na jej zmiany wirusów (5).

Przeziębienie – dlaczego się nie uodparniamy? – Po co nam szczepionki na grypę?

Pomimo, że w organizmie pozostaje informacja na temat wirusa z którym zetknął się nasz układ immunologiczny (w następstwie choroby lub szczepionki) często dochodzi do kolejnych infekcji górnych dróg oddechowych.

W przypadku wirusa grypy spowodowane jest to zmianami w materiale genetycznym. Podczas kolejnych replikacji wirusa często dochodzi do mutacji. Prowadzi to do powstawania nowych jego odmian, przez co przestaje być rozpoznawany przez nasz organizm jako cząsteczka przeciwko której byliśmy szczepieni. Dlatego co roku konieczne jest powtarzanie szczepienia na grypę, co pozwala nam uodpornić się na szczep wirusa, który będzie dominował w danym sezonie grypowym [6]. W przypadku wirusów przeziębienia nie mamy do czynienia z taką zmiennością genetyczną, ale objawy tej choroby wywoływane są przez ponad 200 różnych typów wirusów. Z tego względu nie da się stworzyć skutecznej szczepionki na przeziębienie. Po każdej przebytej infekcji wirusem przeziębienia nasz organizm staje się odporny na dany typ wirusa. Wciąż jednak nie ma odporności na inne typy tego wirusa, dlatego zdarza się, że w ciągu roku chorujemy nawet kilkukrotnie [7].

1. Newton AH, Cardani A, Braciale TJ. The host immune response in respiratory virus infection: balancing virus clearance and immunopathology. T. 38, Seminars in Immunopathology. 2016. s. 471–82.
2. Kelly JT, Busse WW. Host immune responses to rhinovirus: Mechanisms in asthma. T. 122, Journal of Allergy and Clinical Immunology. 2008. s. 671–82.
3. Chen X, Liu S, Goraya MU, Maarouf M, Huang S, Chen JL. Host immune response to influenza A virus infection. T. 9, Frontiers in Immunology. 2018.
4. Zanin M, Baviskar P, Webster R, Webby R. The Interaction between Respiratory Pathogens and Mucus. T. 19, Cell Host and Microbe. 2016. s. 159–68.
5. Chughtai AA, Wang Q, Dung TC, Macintyre CR. The presence of fever in adults with influenza and other viral respiratory infections. Epidemiol Infect. 2017;145(1):148–55.
6. Fiore AE, Bridges CB, Cox NJ. Seasonal influenza vaccines. T. 333, Current Topics in Microbiology and Immunology. 2009. s. 43–82.
7. Common colds: Overview [Internet]. Informed Health Online [Internet]. [cytowane 19 lipiec 2018]. Pobrano z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072727/

produkty laboratoria polfa łódź

Przeziebienie Grypa Cytryna Karton 8sasz

Przeziębienie i grypa

Zatoki Ibuprofen 200 Karton 10tab

Zatoki

Ascalin Plus Karton 8sasz

Ascalcin Plus

Stop Wirusom Karton 15ml

Stop wirusom