dla twojej domowej apteczki

Przeziębienie i grypa Objawy przeziębienia i grypy Ból gardła

Ból gardła objawy i przeciwdziałanie Udostępnij artykuł

Ból gardła to niespecyficzny objaw towarzyszący wielu schorzeniom. Najczęściej kojarzymy go z przeziębieniem i innymi infekcjami wirusowymi, może jednak być oznaką choroby o podłożu bakteryjnym lub, znacznie rzadziej, choroby nowotworowej.

Kiedy nie lekceważyć bólu gardła

Zazwyczaj można sobie z nim poradzić stosując preparaty dostępne bez recepty w aptece. Co ciekawe, dowiedziono iż te w postaci tabletek i pastylek dłużej uwalniają substancje czynne w porównaniu do płukanek czy leków w formie sprayu, ponieważ dłużej pozostają w jamie ustnej.

Przykładem wyrobu medycznego, który nie tylko działa objawowo zwalczając ból, ale także nawilża gardło i zmniejsza stan zapalny, jest Laboratoria Polfa Łódź OSTRY BÓL GARDŁA.

Są jednak takie sytuacje, w których domowe sposoby nie pomagają, a zwlekanie z wizytą u lekarza może znacznie pogorszyć nasze szanse na szybki powrót do zdrowia. Kiedy więc nie powinniśmy lekceważyć bólu gardła?

Podejrzenie anginy paciorkowcowej

Angina paciorkowcowa to zapalenie gardła wywoływane przez bakterię Streptococcus pyogenes. Objawia się silnym, nagle pojawiającym się bólem gardła, wysoką gorączką (powyżej 38°C), zaczerwienieniem i obrzękiem błony śluzowej gardła i migdałków, powiększeniem węzłów chłonnych szyjnych przednich oraz obecnością wysięku na migdałkach. Od infekcji wirusowej anginę bakteryjną odróżnia brak kaszlu i kataru. Leczenie anginy paciorkowcowej wymaga wdrożenia antybiotyku. Bardzo ważne jest, aby przyjmować go ściśle według zaleceń lekarza, tak aby stężenie leku w surowicy utrzymywało się cały czas na odpowiednim poziomie. Częstym błędem jest przerywanie leczenia w momencie ustąpienia objawów. Brak objawów nie wyklucza obecności patogennych bakterii w organizmie, a jak wiadomo celem antybiotykoterapii jest możliwie skuteczne pozbycie się ich. Dokończenie terapii chroni nas także przed poważnymi powikłaniami infekcji paciorkowcowej, np. gorączką reumatyczną.

Ból przewlekły

Bóle związane z infekcją zazwyczaj ustępują same w przeciągu kilku lub kilkunastu dni wraz z innymi symptomami takimi jak katar, kaszel czy gorączka. Niepokój powinny budzić dolegliwości trwające dłużej niż typowa ostra infekcja. Ich przyczyn należy szukać wśród infekcji przewlekłych, takich jak chociażby przewlekłe zapalenie zatok przynosowych czy przewlekłe ropne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Ból gardła utrzymujący się przez wiele dni może być spowodowany także ciągłym drażnieniem błony śluzowej przez czynniki takie jak dym papierosowy, pyły, zanieczyszczenia przemysłowe lub alkohol, a także przez nadużywanie lub niewłaściwe używanie głosu. Przewlekłe dolegliwości bólowe mogą być także oznaką choroby nowotworowej gardła lub krtani. Ból w tego typu schorzeniach jest zwykle zlokalizowany po jednej stronie, towarzyszy mu zniekształcenie obrysu szyi, ból w okolicznych tkankach, szczękościsk, a w przypadku ucisku na drogi oddechowe duszność.

Ból o nietypowym charakterze

Stosunkowo często w okresie Bożego Narodzenia pacjenci zgłaszają się do lekarza z kłującym bólem gardła nasilającym się podczas jedzenia. Przyczyną zazwyczaj jest ość, która utknęła w ścianie gardła. Aby nie doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i innych powikłań należy udać się do lekarza w celu usunięcia ciała obcego. W okresie letnim, częstą przyczyną bólu gardła jest długie przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych. Zdarza się także, że dolegliwości związane są z chorobą refluksową przełyku, bowiem treść żołądkowa cofająca się przez przełyk może drażnić śluzówkę gardła.

1. Praca zbiorowa, Interna Szczeklika 2017, pod red. Piotra Gajewskiego, Medycyna Praktyczna 2017
2. Skotnicka B, Objawowe leczenie bólu gardła u dzieci z zapaleniem gardła i migdałków podniebiennych, mp.pl OTOLARYNGOLOGIA [online]: https://www.mp.pl/otolaryngologia/ekspert/pytania_do_eksperta/94197,objawowe-leczenie-bolu-gardla-u-dzieci-z-zapaleniem-gardla-i-migdalkow-podniebiennych
3. Szołdra-Seiler A, Przyczyny zapalenia gardła, mp.pl OTOLARYNGOLOGIA [online]: https://otolaryngologia.mp.pl/lista/114500,przyczyny-zapalenia-gardla
4. Latkowski B, Otorynolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004

produkty laboratoria polfa łódź

Przeziebienie Grypa Cytryna Karton 8sasz

Przeziębienie i grypa

Zatoki Ibuprofen 200 Karton 10tab

Zatoki

Ascalin Plus Karton 8sasz

Ascalcin Plus

Stop Wirusom Karton 15ml

Stop wirusom