dla twojej domowej apteczki

Przeziębienie i grypa Objawy przeziębienia i grypy Ból gardła

Zapalanie gardła Udostępnij artykuł

Zapalenie gardła możemy bardzo prosto rozpoznać po silnym bólu, suchości w ustach i gardle i trudnościach w przełykaniu. Dodatkowo ból gardła często towarzyszy chorobom sezonowym jak przeziębienie czy grypa. Szacuje się, że w około 90% przypadków [1] zapalenie gardła powodowane jest przez wirusy, dlatego leczenie opiera się głównie na wspieraniu organizmu w walce z patogenem.

Mężczyzna, ostre zapalenie gardła

W walce z zapaleniem gardła najprostsze sposoby okazują się najskuteczniejsze. Przedstawiamy te, które rzeczywiście wspomogą Twój organizm w walce z infekcją i przyspieszą powrót do pełnego zdrowia.

Zapobiegaj odwodnieniu i wysuszeniu śluzówki gardła

W przypadku zapalenia gardła jest to szczególnie ważne. Bólowi gardła często towarzyszy uczucie suchości, a pozbawiona wody śluzówka jest łatwym celem dla patogenów i sprzyja namnażaniu się wirusów. Często jedną z przyczyn zapalenia jest właśnie zbyt mocno wysuszona śluzówka gardła [2,3]. W trakcie chłodnych miesięcy, oprócz wystarczającej ilości przyjmowanych płynów, musimy zadbać też o właściwe nawilżenie powietrza w ogrzewanych pomieszczeniach. Dlatego warto zaopatrzyć się w nawilżacze powietrza. Możemy również regularnie wykonywać inhalacje przy użyciu soli fizjologicznej, które dodatkowo nawilżą śluzówkę gardła i jamy nosowej. Gdy zadbamy o właściwy poziom nawilżenia śluzówki nie tylko szybciej zwalczymy infekcję, ale również w przyszłości jej zapobiegniemy.

Sięgnij po tabletki osłaniające podrażnione gardło

Oprócz przyjmowania odpowiedniej ilości napojów i stosowania nawilżaczy powietrza warto sięgnąć po tabletki do ssania, które długotrwale zatrzymają wodę na powierzchni śluzówki i dodatkowo ją osłonią. W poszukiwaniu wyrobów medycznych o takim działaniu warto zwrócić uwagę na te zawierające ektoinę. Jest to związek pochodzenia biologicznego wytwarzany przez bakterie w odpowiedzi na stres osmotyczny – czyli warunki w których grozi im odwodnienie [4,5]. Ze względu na swoje właściwości został wykorzystany jako składnik w tabletkach do ssania (np. wyrób medyczny OSTRY BÓL GARDŁA, Laboratoria Polfa Łódź) stosowanych przy silnym bólu gardła towarzyszącym stanom zapalnym. Ektoina pozwala nawilżyć śluzówkę i chronić komórki przed ponowną utratą wody. Dodatkowo łagodzi podrażnienia i zmniejsza stan zapalny spowodowany rozwijającą się infekcją, przynosząc ulgę.

Unikaj pożywienia, które może podrażnić gardło

W trakcie zapalenia mamy czasem wrażenie, że w naszym gardle znajduje się wielka rana. Nic dziwnego, w czasie infekcji jest ono mocno podrażnione, przekrwione i bardzo wrażliwe. W okresie leczenia należy unikać spożywania produktów, które dodatkowo podrażnią lub uszkodzą wyściełającą gardło śluzówkę. Dlatego na ten czas z diety należy wyeliminować ostre potrawy np. zawierające papryczkę chili, a także produkty spożywcze suche, o ostrych krawędziach jak krakersy. Niepotrzebne podrażnienie gardła mogą wywoływać również produkty o kwaśnym odczynie jak soki cytrusowe. Zamiast tego warto sięgnąć po łatwe do przełknięcia ryż, miękko ugotowany makaron czy różnego rodzaju gotowane warzywa.

Sięgnij po środki o działaniu przeciwbólowym

Zapaleniu gardła towarzyszy często silny ból. W celu jego złagodzenia można sięgnąć po leki o działaniu przeciwbólowym dostępne bez recepty [6]. Warto zacząć od tych delikatniejszych dla żołądka jak paracetamol. Jest to lek o działaniu przeciwbólowym, nie ma działania przeciwzapalnego. Możemy także sięgnąć po ibuprofen, który oprócz bólu łagodzi również stany zapalne. Wszystkie leki należy stosować zawsze ściśle według dołączonych ulotek.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jak wspomniano na początku w większości przypadków zapalenie gardła powodowane jest przez wirusy. Choroby wirusowe leczy się objawowo, nie działają na nie antybiotyki. Dlatego też często nie ma konieczności wizyty u specjalisty i przyjmowania leków na receptę. Do lekarza powinniśmy się jednak niezwłocznie zgłosić, gdy:

  • po upływie tygodnia wciąż odczuwamy ból gardła
  • temperatura przekracza 38°C
  • zaobserwowaliśmy powiększone węzły chłonne
  • zaobserwowaliśmy inne niepokojące objawy jak np. wysypka

W takich przypadkach leczenie typowo domowe może nie wystarczyć i konieczne będzie zastosowanie terapii antybiotykowej.

1. https://www.uspharmacist.com/article/laryngitis-and-pharyngitis [dostęp: 26.02.2018]
2. Mäkinen T.M., Juvonen R., Jokelainen J., Harju T.H., Peitso A., Bloigu A., Silvennoinen-Kassinen S., Leinonen M., Hassi J. Cold temperature and low humidity are associated with increased occurrence of respiratory tract infections. Respir Med. 2009 Mar;103(3):456-62.
3. Renner B., Mueller C.A, Shephard A. Environmental and non-infectious factors in the aetiology of pharyngitis (sore throat). Inflamm Res. 2012 Oct;61(10):1041-52.
4. Eiberweiser A., Nazet A., Kruchinin S.E., Fedotova M.V., Buchner R. Hydration and Ion Binding of the Osmolyte Ectoine. J Phys Chem B. 2015 Dec 10;119(49):15203-11.
5. Bownik A, Stępniewska Z. Ectoine as a promising protective agent in humans and animals. Arh Hig Rada Toksikol. 2016 Dec 1;67(4):260-265.
6. ESCMID Sore Throat Guideline Group, Pelucchi C., Grigoryan L., Galeone C., Esposito S., Huovinen P., Little P., Verheij T. Guideline for the management of acute sore throat. Clin Microbiol Infect. 2012 Apr;18 Suppl 1:1-28.

produkty laboratoria polfa łódź

Przeziebienie Grypa Cytryna Karton 8sasz

Przeziębienie i grypa

Zatoki Ibuprofen 200 Karton 10tab

Zatoki

Ascalin Plus Karton 8sasz

Ascalcin Plus

Stop Wirusom Karton 15ml

Stop wirusom