dla twojej domowej apteczki

Przeziębienie i grypa Objawy przeziębienia i grypy Ból gardła

Ból gardła u dziecka - jak zwalczać? Udostępnij artykuł

Każdy rodzic prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się z bólem gardła u swojej pociechy. Bolące gardło jest objawem towarzyszącym stanom zapalnym gardła, przeziębieniu czy grypie. W okresie zimy i wczesnej wiosny obserwuje się wzrost infekcji wirusowych atakujących gardło, również wśród dzieci.

Ból gardła u dziecka

Ból gardła, jest wyjątkowo nieprzyjemnym, zwłaszcza dla najmłodszych, objawem choroby. Chore dziecko zwykle nie ma apetytu, jest marudne i ma problemy ze snem. Na szczęście możemy sięgnąć po sprawdzone sposoby łagodzące objawy i przyspieszające proces leczenia.

Dlaczego nasze dziecko boli gardło?

Najczęstszą przyczyną bolącego gardła jest stan zapalny wywołany infekcją. Dlatego też jest ono objawem towarzyszącym chorobom takim jak przeziębienie czy grypa. Szacuje się, że w około 70% przypadków bólu gardła u dzieci ma podłoże wirusowe. Jedynie w około 1/3 przypadków wywoływany jest przez bakterie, głównie z rodzaju Streptococcus grupy A (paciorkowiec ropny) [1]. Najrzadszą przyczyną bólu gardła są infekcje grzybicze. W takich przypadkach powstające na śluzówce gardła owrzodzenia powodują ból, zwłaszcza przy przełykaniu. U małych alergików przyczyną bólu gardła może być także reakcja alergiczna na kurz, dym papierosowy czy pyłki roślin. Wówczas u dziecka mogą pojawić się również inne objawy podobne do przeziębienia [2].

Nawilżanie śluzówki gardła – klucz do sukcesu

Ból gardła wywołany jest podrażnieniem błony śluzowej gardła i jej stanem zapalnym. Aby wspomóc organizm w walce z patogenem należy zadbać o właściwe nawodnienie i nawilżenie śluzówki gardła. Chore dziecko zazwyczaj nie ma apetytu i niechętnie przyjmuje płyny. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby regularnie piło. Bardzo ważne jest również zadbanie o nawilżenie suchego powietrza w pomieszczeniu, gdzie przebywa dziecko. Ból gardła pojawia się zazwyczaj w sezonie, gdy większość dnia przebywamy w ogrzewanych, słabo wentylowanych pomieszczeniach. Takie warunki sprzyjają wysychaniu śluzówki gardła, co może powodować ból i dodatkowo czyni nas bardziej podatnymi na infekcje. Dlatego w czasie choroby dziecka należy szczególnie zadbać o właściwe nawilżenie powietrza, ale też o regularną wentylację w jego pokoju. Najprostszym sposobem jest wieszanie na kaloryferze mokrego ręcznika. Inne rozwiązanie stanowią specjalne nawilżacze powietrza.

Co możemy podać dziecku na ból gardła?

Nawet w przypadku najmłodszych dzieci możemy sięgnąć po domowe sposoby na złagodzenie bólu gardła jak mleko z miodem i cytryną czy domowy syrop z cebuli. Należy pamiętać, że wybierając leki i preparaty apteczne musimy zwrócić uwagę na informacje dla jakiej grupy wiekowej są one przeznaczone. W przypadku maluchów w sytuacji podejrzenia choroby najlepiej od razu skonsultować się z lekarzem pediatrą. To on najlepiej będzie wiedział, które preparaty pomogą naszemu dziecku. Dla starszych dzieci, znajdziemy liczne syropy, lizaki czy tabletki do ssania, łagodzące i wspomagające proces leczenia. Do wyrobów medycznych, przeznaczonych dla dzieci powyżej 6 roku życia, o takim działaniu należą tabletki do ssania OSTRY BÓL GARDŁA, zawierające ektoinę. Związek ten, uwalniany w trakcie ssania tabletki, tworzy warstwę ochronną na powierzchni błony śluzowej gardła, a dzięki swoim właściwościom nawilża ją [3,4]. OSTRY BÓL GARDŁA łagodzi ból gardła, zmniejsza stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej oraz zmniejsza ryzyko zakażeń wirusowych lub bakteryjnych.

1. Worrall G.J. Acute sore throat. Can Fam Physician. 2007 Nov; 53(11): 1961–1962.
2. Renner B., Mueller C.A., Shephard A. Environmental and non-infectious factors in the aetiology of pharyngitis (sore throat). Inflamm Res. 2012 Oct;61(10):1041-52.
3. Eiberweiser A., Nazet A., Kruchinin S.E., Fedotova M.V., Buchner R. Hydration and Ion Binding of the Osmolyte Ectoine. J Phys Chem B. 2015 Dec 10;119(49):15203-11.
4. Eichel A., Bilstein A., Werkhäuser N., Mösges R1. Meta-analysis of the efficacy of ectoine nasal spray in patients with allergic rhinoconjunctivitis. J Allergy (Cairo). 2014;2014:292545.

produkty laboratoria polfa łódź

Przeziebienie Grypa Cytryna Karton 8sasz

Przeziębienie i grypa

Zatoki Ibuprofen 200 Karton 10tab

Zatoki

Ascalin Plus Karton 8sasz

Ascalcin Plus

Stop Wirusom Karton 15ml

Stop wirusom