dla twojej domowej apteczki

Przeziębienie i grypa Jak leczyć przeziębienie i grypę

Jak wspomóc organizm w walce z przeziębieniem Udostępnij artykuł

Katar, ból gardła i chrypka – to najczęstsze objawy towarzyszące przeziębieniu. Choroba ta jest wynikiem infekcji wirusowej, podobnie jak grypa.

Jak wspomóc organizm w walce z przeziębieniem

W przeciwieństwie jednak do grypy, przeziębienie nie wywołuje tak silnych objawów i nie można się na nie zaszczepić. Nasza podatność na przeziębienie, a także to, jak szybko organizm zwalczy infekcję zależy od prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Dlatego w trakcie przeziębienia ważne jest jego wspieranie poprzez odpowiednią suplementację, odpoczynek i zabiegi łagodzące symptomy przeziębienia.

Pozwól swojemu organizmowi odpocząć

Zazwyczaj w trakcie przeziębienia czujemy senność i zmęczenie – nic dziwnego, gdyż nasz organizm prowadzi zaciekłą walkę z wirusem. Dlatego w okresie infekcji powinniśmy ograniczyć aktywność fizyczną. Im więcej odpoczywamy, tym więcej energii pozostaje nam na eliminację patogenu [1]. Musimy też zadbać o niezbędną dawkę snu – 7 godzin to konieczne minimum, aby nasz układ immunologiczny prawidłowo funkcjonował i był w stanie poradzić sobie z wirusem [2].

Nawilżaj śluzówkę dróg oddechowych i nawadniaj organizm

Aby umożliwić organizmowi walkę z chorobą musimy zapobiec jego odwodnieniu. Regularne picie jest szczególnie ważne w okresie przeziębienia, gdyż pozwala na utrzymanie odpowiedniej konsystencji, wytwarzanej przez błony śluzowe dróg oddechowych, wydzieliny. Dzięki odpowiedniej zawartości wody znacznie łatwiej możemy ją usuwać np. w trakcie kaszlu czy wydmuchiwania nosa. Towarzyszący przeziębieniu ból gardła często ma swoje źródło właśnie w z nadmiernym wysuszeniu śluzówki. Aby temu zapobiec, oprócz picia płynów, powinniśmy zadbać o wilgotność w pomieszczeniach, w których przebywamy np. stosując nawilżacze powietrza. Możemy także pij herbatę z miodem lub sięgnąć po pastylki na gardło [2,3].

Udrożnij nos przez irygacje solą hipertoniczną

Zatkany nos utrudnia nie tylko oddychanie, ale również jest przyczyną bezsenności w trakcie przeziębienia. Aby go udrożnić możemy sięgnąć po aerozole do nosa, które obkurczają śluzówkę hamując produkcję wydzieliny. Całkowicie bezpiecznym sposobem na udrożnienia jamy nosowej są irygacje sterylnym roztworem soli hipertonicznej. Hipertoniczny roztwór chlorku sodu (np. 3% NaCl) nie tylko pozwala na wypłukanie nadmiaru wydzieliny z jamy nosowej i zatok, ale także zmniejsza obrzęk spowodowany stanem zapalnym [6].

Suplementuj cynk i witaminę C

Zarówno cynk, jak i witamina C pełnią liczne role w regulacji i funkcjonowaniu układu immunologicznego. Witamina C wpływa między innymi na procesy namnażania się i różnicowania limfocytów – komórek odpowiedzialnych za rozpoznanie infekcji wirusowej i jej wyeliminowanie [4]. Cynk uczestniczy w regulacji odpowiedzi wrodzonej organizmu w następstwie ataku wirusów, poprzez stymulację produkcji interferonu. Dodatkowo pierwiastek ten wykazuje zdolność do hamowania produkcji białek wirusa i zmniejszenia namnażania rinowirusów (jeden z rodzajów wirusów przeziębienia) [5]. Choć stanowisko naukowców w sprawie suplementacji witaminy C oraz cynku w okresie przeziębienia nie jest jednoznaczne, duża część prowadzonych badań wykazała, że przyjmowanie tych dwóch substancji w trakcie infekcji skraca czas jej trwania, a także wiąże się ze złagodzeniem objawów [6,7]. Dlatego w czasie przeziębienia warto sięgnąć po preparaty jak Calcium C MAX Odporność z cynkiem, które dostarczą naszemu organizmowi łatwo przyswajalną witaminę C oraz cynk w odpowiednich ilościach.

1. Weidner T, Sevier T. Sport, exercise, and the common cold. J Athl Train 1996;31:154–9.
2. Allan GM, Arroll B. Prevention and treatment of the common cold: making sense of the evidence. CMAJ 2014;186:190–9. doi:10.1503/cmaj.121442.
3. Renner B, Mueller CA, Shephard A. Environmental and non-infectious factors in the aetiology of pharyngitis (sore throat). Inflamm Res 2012;61:1041–52. doi:10.1007/s00011-012-0540-9.
4. Carr AC, Maggini S. Vitamin C and immune function. Nutrients 2017;9. doi:10.3390/nu9111211.
5. Geist FC, Bateman JA, Hayden FG. In vitro activity of zinc salts against human rhinoviruses. Antimicrob Agents Chemother 1987;31:622–4. doi:10.1128/AAC.31.4.622.
6. Kim MC, Lee NP. How to treat influenza and colds. West J Med 2000;172:260–4. doi:10.1136/ewjm.172.4.260.
7. Common Cold – National Library of Medicine – PubMed Health b.d. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMHT0024671/ (udostępniono 18 lipiec 2018).

produkty laboratoria polfa łódź

Przeziebienie Grypa Cytryna Karton 8sasz

Przeziębienie i grypa

Zatoki Ibuprofen 200 Karton 10tab

Zatoki

Ascalin Plus Karton 8sasz

Ascalcin Plus

Stop Wirusom Karton 15ml

Stop wirusom