dla twojej domowej apteczki

Przeziębienie i grypa Jak leczyć przeziębienie i grypę

Jak skutecznie zatrzymać rozwój przeziębienia Udostępnij artykuł

Bolące gardło, chrypka i katar razem jak i w pojedynkę świadczą o tym, że nasz organizm został zaatakowany przez patogeny.

Jak skutecznie zatrzymać rozwój przeziębienia

Najprawdopodobniej za występujące objawy choroby odpowiada wirus przeziębienia. Wirusem tym zarazić się możemy praktycznie wszędzie: w komunikacji miejskiej, w pracy czy w sklepie. Wystarczy, że osoba chora kichnie lub kaszlnie w naszej okolicy, a aktywne cząstki wirusa wraz z powietrzem dostaną się do naszych dróg oddechowych.

Przeziębienie nie stanowi poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia, ale towarzyszące mu objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nie należy go również bagatelizować. Aby skrócić czas trwania choroby i złagodzić objawy zaraz po ich zaobserwowaniu warto zastosować się do poniższych punktów.

Pij dużo płynów i unikaj odwodnienia

Zbyt mała ilość płynów dostarczanych do organizmu może powodować wysuszenie śluzówki górnych dróg oddechowych, co ułatwia atak chorobotwórczym patogenom. Aby nasze drogi oddechowe mogły skutecznie usuwać zanieczyszczenia i czynniki patogenne muszą produkować wystarczającą ilość śluzu, który je wyłapie. Dlatego, gdy zaczyna drapać nas w gardle czy nosie szczególną uwagę zwróćmy na ilość przyjmowanych płynów (1). Dodatkowo aby nawilżyć śluzówkę gardła warto sięgnąć po nawilżające pastylki do ssania np. prawoślazowe. Chcąc zapobiec przesuszeniu błony śluzowej jamy nosowej wkraplamy do obu dziurek izotoniczny roztwór soli fizjologicznej lub nasączonym w nim wacikiem przemywamy wnętrze nosa.

Oszczędzaj swój organizm i zadbaj o długi, zdrowy sen

Gdy czujesz, symptomy przeziębienia unikaj zbyt intensywnego wysiłku. Odłóż wymagające treningi, bieganie czy długie wycieczki rowerowe na czas kiedy poczujesz się lepiej. Dzięki temu układ immunologiczny będzie mógł skupić się na walce z patogenem (2). Zadbaj też o wystarczającą ilość snu. Aby organizm mógł się zregenerować potrzebuje co najmniej 7 godzin ciągłego snu. Jego braki negatywnie odbijają się na układzie immunologicznym, wydłużając czas trwania choroby (3).

Sięgnij po suplementy wspomagające odporność

W przypadku infekcji o podłożu wirusowym skutecznym sposobem walki z chorobą jest wspieranie naturalnych mechanizmów obronnych organizmu. W okresie przeziębienia wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i minerały uczestniczące w regulacji odpowiedzi komórek immunologicznych na atak patogenu. Szczególnie ważną rolę odgrywają witamina C oraz cynk. Cynk jest mikroelementem niezbędnym do prawidłowej odpowiedzi wrodzonej organizmu, pozwalającej na szybką reakcję w przypadku ataku wirusów (4).

Witamina C jest związkiem regulującym namnażanie się i różnicowanie komórek immunologicznych zwalczających patogeny (5). Wyniki badań nad suplementacją cynku oraz witaminy C wskazują, że dostarczanie tych dwóch związków do organizmu wspomaga walkę z infekcją skracając czas trwania choroby oraz wpływając na złagodzenie towarzyszących jej objawów. Aby najskuteczniej wspomóc organizm w walce z intruzem najlepiej rozpocząć suplementację tuż po zaobserwowaniu pierwszych symptomów wskazujących na przeziębienie (6). Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o suplementacji i potrzebach witaminowych organizmu sprawdź na Apteczka Domowa.

1. Worrall G. Common cold. Can Fam Physician. 2011;57(11):1289–90.
2. Weidner T, Sevier T. Sport, exercise, and the common cold. J Athl Train [Internet]. 1996;31(2):154–9. Pobrano z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1318446/
3. Allan GM, Arroll B. Prevention and treatment of the common cold: making sense of the evidence. CMAJ [Internet]. Canadian Medical Association; 18 luty 2014 [cytowane 19 sierpień 2018];186(3):190–9. Pobrano z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24468694
4. Geist FC, Bateman JA, Hayden FG. In vitro activity of zinc salts against human rhinoviruses. Antimicrob Agents Chemother. 1987;31(4):622–4.
5. Carr AC, Maggini S. Vitamin C and immune function. T. 9, Nutrients. 2017.
6. Kim MC, Lee NP. How to treat influenza and colds. T. 172, Western Journal of Medicine. 2000. s. 260–4.

produkty laboratoria polfa łódź

Przeziebienie Grypa Cytryna Karton 8sasz

Przeziębienie i grypa

Zatoki Ibuprofen 200 Karton 10tab

Zatoki

Ascalin Plus Karton 8sasz

Ascalcin Plus

Stop Wirusom Karton 15ml

Stop wirusom