dla twojej domowej apteczki

Przeziębienie i grypa Choroby zatok

Problemy z zatokami – ich przyczyny i sposoby leczenia Udostępnij artykuł

Problem z zatkanym nosem, ból głowy nasilający się przy pochylaniu czy też problemy z węchem należą do objawów towarzyszących stanom zapalnym zatok. Niektórzy z nas regularnie zmagają się z problemami związanymi z tą, nawracającą najczęściej w okresie jesienno-zimowym, dolegliwością. Przyczyny zapalenia zatok mogą być różne i to od nich w dużej mierze zależy sposób leczenia.

Problemy z zatokami

Zatoki są przestrzeniami wypełnionymi powietrzem zlokalizowanymi w kościach trzewioczaszki każdego z nas. Wyściełane są błoną śluzową, dzięki której mogą spełniać swoją najważniejszą rolę – oczyszczać i nawilżać powietrze dostające się następnie do dalszych części układu oddechowego. Mając stały kontakt z nieoczyszczonym, często zimnym, powietrzem zatoki narażone są na ataki różnego rodzaju patogenów czy działanie alergenów. Przy obniżonej odporności i niekorzystnych warunkach w zatokach może rozwinąć się stan zapalny, który wiąże się z nadprodukcją śluzu i zwężeniem światła ujść zatok. Wówczas możemy obserwować charakterystyczne dla zapalenia zatok symptomy jak zatkany nos czy uczucie ucisku w okolicy zatok [1].

Jakie są przyczyny zapalenia zatok?

Niekiedy częste problemy z zatokami są wynikiem nieprawidłowej budowy anatomicznej jak np. skrzywienie przegrody nosowej czy występowanie polipów. W takim przypadku ruch powietrza w zatokach jest zawsze utrudniony, a drożność nosa znacznie zmniejszona. Prowadzi to do częstych infekcji górnych dróg oddechowych, co zmusza do chirurgicznej korekcji nieprawidłowości.

Częstym stanom zapalnym zatok sprzyjają także alergie, które powodują obrzęk w obrębie jamy nosowej, nadprodukcję śluzu i prowadzą do częstego zamknięcia lub zwężenia ujścia zatok. Brak cyrkulacji w tych pustych przestrzeniach sprzyja rozwojowi patogenów jak wirusy czy bakterie, które atakują błonę śluzową i powodują stan zapalny. Ryzyko wystąpienia zapalenia zatok występuje również w trakcie trwania każdej infekcji górnych dróg oddechowych. Wówczas mikroorganizmy wywołujące chorobę mogą rozprzestrzenić się na błony śluzowe zatok, tam namnażać i wywoływać zapalenie [2].

Jak możemy leczyć zatoki?

To w jaki sposób leczy się zatoki zależy przede wszystkim od podłoża choroby. W przypadku nieprawidłowości anatomicznych przeprowadza się zabieg lub zabiegi chirurgiczne pozwalające na ich eliminację i udrożnienie kanałów, którymi przepływa powietrze.

Zapaleniu zatok rozwijającym się w wyniku alergii możemy zapobiegać poprzez unikanie alergenów i regularne przyjmowanie leków antyhistaminowych w okresie, gdy mamy styczność z alergenem (np. z pyłkami roślin na wiosnę).

Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy mogące świadczyć o początku problemów z zatokami jak np. intensywny katar, ból zatok czy zatkany nos warto sięgnąć po leki o działaniu przeciwzapalnym oraz leki zmniejszające przekrwienie w błonie śluzowej nosa. W łagodzeniu objawów zapalenia zatok najskuteczniejsze są leki z rodziny NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) jak ibuprofen [2]. Dzięki hamowaniu syntezy prostaglandyn nie tylko działają przeciwbólowo, ale również przeciwzapalnie. Eliminują lub łagodzą nieprzyjemny ból głowy towarzyszący stanom zapalnym zatok, ale również zmniejszają odpowiedź przeciwzapalną organizmu. Aby usunąć nadmiar śluzu i pozbyć się zatkanego nosa warto rozejrzeć się za produktami posiadającymi w składzie pseudoefedrynę. Substancja ta odpowiada za obkurczenie naczyń krwionośnych w błonie śluzowej nosa i zatok, dzięki czemu zmniejsza się ich obrzęk [3]. Prowadzi to do udrożnienia zarówno zatok jak i jamy nosowej, tym samym ułatwiając ich oczyszczanie. Niektóre z leków dostępnych w aptece bez recepty jak lek LABORATORIA POLFAŁÓDŹ ZATOKI w swoim składzie posiadają zarówno ibuprofen jak i pseudoefedrynę w odpowiednio dobranych dawkach. Dzięki temu przyjmując jeden preparat możemy złagodzić objawy niedrożności nosa i zatok bocznych nosa z towarzyszącym bólem głowy, Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

1. Sinusitis: Overview [Internet]. Informed Health Online [Internet]. [cytowane 30 lipiec 2018]. Pobrano z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072669/
2. Lam K, Schleimer R, Kern RC. The Etiology and Pathogenesis of Chronic Rhinosinusitis: a Review of Current Hypotheses. Current Allergy and Asthma Reports. 2015.
3. Treating chronic sinusitis. Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 25 luty 2015 [cytowane 26 wrzesień 2018]; Pobrano z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072668/

produkty laboratoria polfa łódź

Przeziebienie Grypa Cytryna Karton 8sasz

Przeziębienie i grypa

Zatoki Ibuprofen 200 Karton 10tab

Zatoki

Ascalin Plus Karton 8sasz

Ascalcin Plus

Stop Wirusom Karton 15ml

Stop wirusom