dla twojej domowej apteczki

Przeziębienie i grypa Choroby zatok

Jak rozpoznać problemy z zatokami Udostępnij artykuł

Katar i zatkany nos, zwłaszcza w sezonie zimowym, nie są niczym nadzwyczajnym. intensywna wydzielina jest często objawem zwykłego przeziębienia i znika po kilku dniach. Katar może być jednak zwiastunem problemów z zatokami, co często wiążę się z koniecznością specjalistycznego leczenia. Dlatego warto umieć rozróżnić problemy z zatokami od zwykłego przeziębienia.

Jak rozpoznać problemy z zatokami

Stany zapalne zatok mają najczęściej podłoże wirusowe, choć zdarzają się również zapalenia bakteryjne czy grzybicze. Często początkiem problemów jest zwykły, ale długo utrzymujący się katar spowodowany infekcją wirusową lub alergią. W warunkach utrudnionego przepływu powietrza przez jamę nosową oraz zatoki przynosowe łatwiej rozwijają się patogeny. Ich namnażaniu sprzyja również zalegający śluz, który utrudnia naturalne procesy oczyszczania się jamy nosowej i zatok (1). Jeżeli zignorujemy i zaniedbamy nawet niewielki stan zapalny może on rozwinąć się na tyle, że jego leczenie potrwa tygodnie. Kiedy więc zacząć reagować i jak ograniczyć rozwój stanu zapalnego w zatokach?

Długo utrzymujący się katar

Zatkany czy cieknący nos nie budzi u nas niepokoju. Katar nie jest w końcu zagrożeniem dla naszego życia i bardzo często mamy z nim do czynienia, zwłaszcza w czasie chłodniejszych miesięcy. Niestety intensywna wydzielina, nawet jeżeli nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy, może być przyczyną rozwoju stanu zapalnego w zatokach. Katar w okresie jesieni czy zimy może mieć różne podłoże, nie tylko chorobowe – może być wynikiem alergii, odpowiedzi na smog czy zbyt suche powietrze. W profilaktyce zatok niezwykle ważne jest utrzymywanie drożności jamy nosowej i zatok przynosowych. Dlatego, gdy katar utrzymuje się dłużej niż kilka dni lub utrudnia nam oddychanie warto skonsultować się z lekarzem. Pomocne może być sięgnięcie po preparaty zawierające pseudoefedrynę – związek, który obkurcza naczynia krwionośne w błonie śluzowej jamy nosowej i zatok, tym samym zmniejszając produkcję śluzu (2). Ułatwia to nie tylko oddychanie, ale też usuwanie zanieczyszczeń i patogenów. Do takich preparatów wspomagających leczenie zatok należy lek Laboratoria PolfaŁódź ZATOKI. Oprócz pseudoefedryny w swoim składzie zawiera ibuprofen – lek o działaniu przeciwbólowym, dla złagodzenia bólu głowy często towarzyszącego chorobom zatok.

Ból głowy przy pochylaniu

Zapaleniu zatok towarzyszy często charakterystyczny rodzaj bólu głowy – przez chorych opisywany jest jako pulsujący, uciskający, zlokalizowany zwykle w okolicach twarzy np. czoła. Najsilniej odczuwamy go rano, a najbardziej charakterystyczną cechą dla bólu zatok jest jego nasilanie się przy pochylaniu (3). Ból głowy, który pojawia się w kilka dni po rozpoczęciu kataru może oznaczać zapalenie zatok. Wówczas samo łagodzenie bólu lekami przeciwbólowymi nie jest wystarczające. Na początek możemy sięgnąć po dostępne bez recepty leki, które oprócz składników przeciwbólowych jak ibuprofen, posiadają składniki aktywne zmniejszające produkcję wydzieliny przez błonę śluzową nosa i zatok. Leków tego typu, bez konsultacji z lekarzem, nie powinno się przyjmować dłużej niż 3 dni. Gdy po upływie tego czasu nie zaobserwujemy poprawy, a ból głowy będzie się nasilał wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Podrażnione gardło i kaszel

Nadmierna produkcja śluzu w jamie nosowej i zatokach powoduje jego spływanie do gardła, wywołując podrażnienie i dając często początek stanom zapalnym. Początkowo może pojawić się delikatne gryzienie, łaskotanie w gardle, które wraz z upływem czasu przerodzić się może nawet w bolesne zapalenie gardła (4,5).

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Przede wszystkim alarmująca dla nas powinna być podwyższona temperatura ciała. Zwłaszcza jeżeli przekracza 38°C i utrzymuje się przez kilka dni. W takim wypadku konieczna będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu. Choć gorączka nie jest cechą charakterystyczną dla zapalenia zatok to może towarzyszyć innym chorobom, które przyczyniły się do stanu zapalnego lub mu towarzyszą. Zaniepokoić powinny nas również objawy zapalenia zatok utrzymujące się dłużej niż 10 dni [5]. W takim wypadku koniecznie należy wybrać się do lekarza. Zaniedbane zapalenie zatok z pojedynczego epizodu może przerodzić się w zapalenie przewlekłe, które wymaga długotrwałego leczenia i wiąże się z częstymi nawrotami.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

1. Sinusitis: Overview [Internet]. Informed Health Online [Internet]. [cytowane 30 lipiec 2018]. Pobrano z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072669/
2. Klimek L, Schumacher H, Schütt T, Gräter H, Mueck T, Michel MC. Factors associated with efficacy of an ibuprofen/pseudoephedrine combination drug in pharmacy customers with common cold symptoms. Int J Clin Pract [Internet]. luty 2017 [cytowane 30 lipiec 2018];71(2):e12907. Pobrano z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27925348
3. Jones NS. Sinus headaches: Avoiding over-and mis-diagnosis. T. 9, Expert Review of Neurotherapeutics. 2009. s. 439–44.
4. Tatar M, Plevkova J, Brozmanova M, Pecova R, Kollarik M. Mechanisms of the cough associated with rhinosinusitis. Pulm Pharmacol Ther. 2009;
5. Wilson NW, Hogan MB, Harper CB, Peele K, Budhecha S, Loffredo V, i in. Sinusitis and chronic cough in children. J Asthma Allergy [Internet]. Dove Press; 2012 [cytowane 26 wrzesień 2018];5:27–32. Pobrano z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22923996

produkty laboratoria polfa łódź

Przeziebienie Grypa Cytryna Karton 8sasz

Przeziębienie i grypa

Zatoki Ibuprofen 200 Karton 10tab

Zatoki

Ascalin Plus Karton 8sasz

Ascalcin Plus

Stop Wirusom Karton 15ml

Stop wirusom