dla twojej domowej apteczki

Przeziębienie i grypa Choroby zatok

Ból zatok – Jak radzić sobie z zatkanymi zatokami Udostępnij artykuł

Ból oraz tkliwość okolicy zatok przynosowych, uczucie rozpierania, ból głowy, wyciek wydzieliny z nosa czy upośledzenie węchu to podstawowe objawy zapalenia zatok przynosowych, a właściwie (zgodnie z obowiązującym nazewnictwem) nieżytu nosa i zatok przynosowych.

Jak radzić sobie z bólem zatok

Wymienione objawy potrafią być bardzo uciążliwe i z pewnością pogarszają komfort życia chorego. Dlatego warto zrozumieć skąd się biorą i jak należy z nimi walczyć.

Z czego wynika ból zatok?

Zatoki przynosowe w normalnych warunkach wypełnione są powietrzem i mają połączenie z jamą nosową. Wyścielone są cienką błoną śluzową, która naturalnie, jak sama nazwa wskazuje, produkuje śluz. U zdrowego człowieka śluz wyprodukowany wewnątrz zatok może swobodnie odpływać do jamy nosowej. Problem pojawia się, gdy ujście zatok zostaje zablokowane. Utrudniony odpływ może być skutkiem alergicznego nieżytu nosa, nieżytu nosa związanego z infekcją czy nieprawidłowościami anatomicznych, np. krzywą przegrodą nosa. Zalegająca wydzielina staje się dobrym środowiskiem dla rozwoju patogenów, które z kolei przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego [1].

Jak diagnozuje się choroby zatok przynosowych?

Zazwyczaj do postawienia rozpoznania wystarcza stwierdzenie typowych objawów. Jeżeli jednak zapalenie ma charakter przewlekły, lub jest podejrzenie, iż wystąpiły powikłania, lekarz może skierować chorego na badania obrazowe. W tomografii komputerowej stwierdzić bowiem można obecność płynu w zatokach, polipy, pogrubienie błony śluzowej czy nieprawidłowości budowy anatomicznej. Przy podejrzeniu zapalenia grzybiczego lub choroby nowotworowej wykonuje się rezonans magnetyczny. W pewnych przypadkach konieczne jest nakłucie zatoki w celu pobrania materiału do badania mikrobiologicznego pod kątem wyboru odpowiedniego antybiotyku, skutecznego w zwalczaniu konkretnego typu bakterii, powodujących zapalenie u konkretnej osoby [2,3].

Jak skutecznie leczyć nieżyt nosa i zatok przynosowych?

Pierwszym i najprostszym krokiem jest płukanie jamy nosowej izotonicznym lub hipertonicznym roztworem chlorku sodu. W celu zwalczania dolegliwości bólowych i stanu zapalnego stosować należy leki z grupy NSLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne). Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie preparatów, w których oprócz NSLPZ znajduje się pseudoefedryna, zmniejszająca przekrwienie błony śluzowej nosa, np. tabletek Laboratoria PolfaŁódź ZATOKI. W leczeniu zapalenia zatok stosuje się także donosowe glikokortykosteroidy (GKS), gdyż zmniejszają stan zapalny. W przypadku, gdy prawdopodobną przyczyną dolegliwości jest infekcja bakteryjna, lekarz może zdecydować o wprowadzeniu antybiotyku. W sytuacjach, gdy objawy związane są z alergicznym nieżytem nosa, można zastosować leki antyhistaminowe, np. desloratadyna w formie tabletek Laboratoria PolfaŁódź Alergo Max. Przewlekłe stany zapalne zatok związane z wadami anatomicznymi w obrębie czaszki mogą być wskazaniem do leczenia chirurgicznego [2,3].

Jak zapobiegać nieżytowi nosa i zatok przynosowych?

Jak już wspomniano, częstą przyczyną zapalenia zatok jest infekcja. Dlatego najprostszym sposobem zapobiegania zapaleniu zatok jest dbanie o odporność i unikanie kontaktu z wirusami i bakteriami. Należy ubierać się adekwatnie do warunków atmosferycznych, myć ręce po powrocie z dworu, w miarę możliwości unikać kontaktu z osobami przeziębionymi, wysypiać się, unikać stresu i zdrowo się odżywiać. Jeżeli infekcja nas już dopadnie, dajmy sobie kilka dni na odpoczynek i pozostańmy w domu. Osoby, których dotknęła alergia, powinny unikać kontaktu z alergenami oraz szczególnie dbać o regularność przyjmowania leków antyalergicznych. Skuteczną, lecz długotrwałą opcją terapeutyczną dla alergików jest odczulanie.

1. Praca zbiorowa Interna Szczeklika 2017, pod red. Piotra Gajewskiego, Medycyna Praktyczna 2017
2. DeMuri G, Wald E, Objawy kliniczne i leczenie ostrego zapalenia zatok przynosowych, mp.pl OTOLARYNGOLOGIA: [online] https://www.mp.pl/otolaryngologia/ostre_zapalenie_zatok/56796,objawy-kliniczne-ileczenie-ostrego-zapalenia-zatok-przynosowych
3. Silviu-Dan F, Przewlekłe zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych u dzieci, mp.pl PEDIATRIA: [online] https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/114885,przewlekle-zapalenie-blony-sluzowej-nosa-i-zatok-przynosowych-u-dzieci

produkty laboratoria polfa łódź

Przeziebienie Grypa Cytryna Karton 8sasz

Przeziębienie i grypa

Zatoki Ibuprofen 200 Karton 10tab

Zatoki

Ascalin Plus Karton 8sasz

Ascalcin Plus

Stop Wirusom Karton 15ml

Stop wirusom