dla twojej domowej apteczki

Przeziębienie i grypa

Obie infekcje są wywoływane przez wirusy i rozwijają się w górnych drogach oddechowych. Jak się przed nimi bronić?

Przeziębienie i grypa to infekcje o podłożu wirusowym rozprzestrzeniające się drogą kropelkową. Za objawy przeziębienia odpowiada ponad 200 różnych typów wirusów, natomiast najczęstszą przyczyną grypy jest wirus grypy typu B (wg. danych PZH odpowiedzialny za 71,1% przypadków w sezonie grypowym 2017/18) [1,2].

W przypadku obydwu chorób obserwujemy podobne objawy, związane z infekcją górnych dróg oddechowych, należą do nich: katar, kaszel czy stan zapalny gardła. Przy grypie pojawiają się również objawy ogólne jak bóle mięśni i stawów, uczucie zmęczenia, a także podwyższona temperatura ciała. Wirusami wywołującymi te choroby możemy zarazić się w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą, ale również pośrednio przez niezachowywanie podstawowych zasad higieny takich jak mycie rąk.

Choroby sezonowe, jak grypa czy przeziębienie, mogą towarzyszyć nam przez cały rok, ale szczyt zachorowania na nie przypada w okresie jesienno-zimowym. W Polsce sezon grypowy rozpoczyna się z nadejściem września i kończy w marcu, co pokrywa się również z okresem, kiedy jesteśmy najbardziej narażeni na atak wirusów przeziębienia. Statystyki wskazują, że ilość przypadków zachorowania na grypę w ostatnich latach rośnie. W sezonie 2012/13 przekroczyła liczbę 3 tys., a w sezonie 2017/18 osiągnęła już wartość prawie 5 tys. przypadków (wg. Statystyk PZH). Szansę na infekcję wirusem przeziębienia mamy znacznie większą niż wirusem grypy. Szacuje się, że osoby dorosłe chorują na przeziębienie 4-6 razy rocznie, a dzieci nawet 6-8 razy [3]. W przypadku obydwu chorób leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów, a także na wspieraniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu [2].

1. Epidemiologii Chorób Zakaźnych Nadzoru NIZP-PZH Z. Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce, 2018, 3D (12) [Internet]. [cytowane 18 wrzesień 2018]. Dostępne na: http://www.who.int/influenza/vaccines/use/en
2. Allan GM, Arroll B. Prevention and treatment of the common cold: making sense of the evidence. Can Med Assoc J [Internet]. 18 luty 2014 [cytowane 21 sierpień 2018];186(3):190–9. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24468694
3. Worrall G. Common cold. Can Fam Physician. 2011;57(11):1289–90.

produkty laboratoria polfa łódź

Przeziebienie Grypa Cytryna Karton 8sasz

Przeziębienie i grypa

Zatoki Ibuprofen 200 Karton 10tab

Zatoki

Ascalin Plus Karton 8sasz

Ascalcin Plus

Stop Wirusom Karton 15ml

Stop wirusom