dla twojej domowej apteczki

Ból Ból zęba

Ból zęba w ciąży w pytaniach i odpowiedziach Udostępnij artykuł

Ciąża jest stanem fizjologicznym, w trakcie którego w kobiecym ciele zachodzi wiele zmian. W okresie tym organizm staje się bardziej podatny na infekcje, mogą pojawić się zaburzenia krążenia czy inne nieprawidłowości [1].

Ból zęba w ciąży

Wśród problemów zdrowotnych, które zaostrzają się w trakcie trwania ciąży znajdują się także choroby dziąseł i zębów będące przyczyną dolegliwości bólowych w jamie ustnej. Przegląd stomatologiczny, pozbycie się kamienia nazębnego i wyleczenie ubytków próchniczych należą do elementów, o które warto zadbać przed zajściem w ciążę. Zdarza się jednak, że je pominiemy, przez co w trakcie ciąży zaskoczy nas ból związany z ubytkiem lub stanem zapalnym dziąsła. Wówczas konieczna jest jak najszybsza wizyta u stomatologa, a w czasie oczekiwania na nią bezpieczne dla przebiegu ciąży łagodzenie bólu.

Dlaczego w ciąży często pojawiają się problemy stomatologiczne?

Nawet jeżeli przed ciążą nie miałyśmy problemów z bolącymi zębami i nie podejrzewałyśmy ubytków mogą one dać o sobie znać w trakcie ciąży. Jedną z przyczyn pogorszenia stanu uzębienia mogą być wymioty, których doświadcza około 66% kobiet w ciąży. Kwas solny, który wypełnia nasz żołądek dostaje się wówczas do jamy ustnej negatywnie wpływając na szkliwo. Staje się ono przez to bardziej podatne na rozwój ubytków. Dodatkowo wahania hormonalne związane z ciążą oddziałują na cały kobiecy organizm, również na jamę ustną. Zapalenie dziąseł czy ich przerost w ciąży są częstymi problemami. W obrębie jamy ustnej dochodzi także do zmiany składu śliny. To wszystko czyni kobiety w ciąży bardziej podatnymi na choroby przyzębia [2].

Czy przy bólu zęba w ciąży można sięgnąć po leki przeciwbólowe?

W okresie ciąży przyjmowanie jakichkolwiek leków powinno podlegać ścisłej kontroli lekarskiej. W przypadku środków przeciwbólowych lekiem uważnym za bezpieczny jest paracetamol. Jest on dopuszczony do użytku u kobiet w okresie całej ciąży. Sięgając po niego musimy jednak robić to rozsądnie i stosować się ściśle do zaleceń lekarza czy farmaceuty [7]. Niektóre z badań wskazują, że przyjmowanie tego leku w trakcie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia nadpobudliwości czy zaburzeń emocjonalnych u dzieci [3]. Dlatego będąc w ciąży musimy ograniczać jego przyjmowanie do minimum. W przypadku bólu zęba leku przeciwbólowego nie możemy traktować jako rozwiązania naszego problemu, ale jako środek łagodzący objawy, do czasu wizyty u stomatologa.

Jakie są niefarmakologiczne sposoby na złagodzenie bólu zęba?

Skuteczne środki łagodzące ból zęba znajdziemy nie tylko w aptece, ale również w naszej kuchni. Przy bólu zęba pomocne będą m.in. olejek goździkowy czy kurkuma [4]. Olejek goździkowy, a także same goździki, w swoim składzie zawierają eugenol. Związek ten ma miejscowe działanie znieczulające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Dlatego smarowanie dziąseł olejkiem z goździków powinno złagodzić odczuwany ból i zmniejszyć stan zapalny [5]. W przypadku kurkumy substancją aktywną jest kurkumina, która również ma działanie znieczulające, przeciwzapalne i antyseptyczne [6].

1. Costantine, M. M. Physiologic and pharmacokinetic changes in pregnancy. Front. Pharmacol. 5, 65 (2014).
2. Vt, H., T, M., T, S., Nisha V, A. & A, A. Dental considerations in pregnancy-a critical review on the oral care. J. Clin. Diagn. Res. 7, 948–53 (2013).
3. Andrade, C. Use of Acetaminophen (Paracetamol) During Pregnancy and the Risk of Attention-Deficit/Hyperactivity Disorder in the Offspring. J. Clin. Psychiatry 77, e312–e314 (2016).
4. Kumarswamy, A. Multimodal management of dental pain with focus on alternative medicine: A novel herbal dental gel. Contemp. Clin. Dent. 7, 131–9 (2016).
5. Alqareer, A., Alyahya, A. & Andersson, L. The effect of clove and benzocaine versus placebo as topical anesthetics. J. Dent. 34, 747–750 (2006).
6. Hewlings, S. & Kalman, D. Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health. Foods 22;6(10). pii: E92 (2017).
7. Bremer, L. Goletzke, J. & Wiessner, C. Paracetamol Medication During Pregnancy: Insights on Intake Frequencies, Dosages and Effects on Hematopoietic Stem Cell Populations in Cord Blood From a Longitudinal Prospective Pregnancy Cohort. EBioMedicine 26: 146–151 (2017).

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol