dla twojej domowej apteczki

Ból Ból ucha

Ból ucha u dziecka – symptomy i leczenie Udostępnij artykuł

Najczęstszą przyczyną bólu ucha u dziecka jest stan zapalny ucha środkowego. Dochodzi do niego zazwyczaj w następstwie infekcji górnych dróg oddechowych jak przeziębienie.

Ból ucha u dziecka

Infekcja powoduje opuchnięcie błon śluzowych w trąbce Eustachiusza (jest to przewód łączący ucho środkowe z tylną ścianą gardła), blokując jej ujście. Zablokowanie tej struktury utrudnia odpływ płynów z ucha środkowego powodując ich gromadzenie się, co sprzyja infekcji [1]. W trakcie przeziębienia zdarza się, że dziecko odczuwa bóle czy swędzenie w jednym lub obydwu uszach jednak nie zawsze związane jest to ze stanem zapalnym wewnątrz ucha środkowego.

Symptomy wskazujące na infekcję ucha

Pierwsze symptomy są podobne do tych towarzyszących przeziębieniu. Pojawia się więc zatkany nos, cieknący katar, a czasami lekka gorączka. Bardzo często dziecko jest osłabione, marudne, ma trudności ze spaniem i nie chce jeść. Skarży się na ból ucha, głowy, pociąga i trze uszy. Zdarza się, że przy stanie zapalnym w uchu pojawia się wyciekająca z niego wydzielina – ropa lub krew. W ostrzejszych przypadkach pojawiają się trudności ze słuchem, będące wynikiem gromadzącego się w uchu środkowym płynu. Ból ucha nasila się zazwyczaj w trakcie jedzenie czy leżenia. Niekiedy możemy zaobserwować opuchnięcie i zaczerwienienie ucha zewnętrznego [2].

Jak poradzić sobie z bólem ucha u dziecka?

Niekiedy bolące ucho nie wymaga konsultacji lekarskiej i mija po upływie 1-2 dni. Przez okres choroby powinniśmy zatrzymać dziecko w domu. Po pierwsze organizm efektywniej walczy z infekcją, gdy dziecko jest wypoczęte. Po drugie dziecko zostawione w domu nie będzie zarażało swoich rówieśników.

W trakcie choroby bardzo ważne jest podawanie dziecku dużej ilości płynów. Przy stanach zapalnych ucha picie czy jedzenie może być bolesne przez co dziecko tego unika. Wówczas podawajmy mu często niewielkie porcje płynów.

Aby złagodzić ból ucha możemy sięgnąć po leki przeciwbólowe. Paracetamol czy ibuprofen mogą być bezpiecznie przyjmowane przez nasze pociechy (według zaleceń ulotki lub farmaceuty) [3], unikajmy natomiast kwasu acetylosalicylowego czyli popularnej aspiryny. U dzieci poniżej 12 roku życia jej stosowanie jest przeciwskazane ze względu na możliwość wystąpienia powikłań np. zespołu Rey’a [4]. Aby ułatwić odpływ płynu z trąbki Eustachiusza warto też zadbać o to, by w pozycji leżącej głowa dziecka była lekko uniesiona.

Kiedy ból ucha wymaga wizyty u lekarza?

Zdarza się, że stan zapalny rozwijający się w uchu będzie wymagał konsultacji lekarskiej i terapii antybiotykowej. Do pediatry powinniśmy zabrać dziecko, gdy wśród symptomów towarzyszących infekcji pojawia się gorączka (powyżej 38° C) lub ból ucha nie mija po upływie 48 godzin. Zaalarmować powinna nas także wypływająca z ucha wydzielina ropna lub krew, a także pojawiające się opuchnięcie czy zaczerwienienie [2].

1. Conover, K. Earache. Emerg. Med. Clin. North Am. 31, 413–442 (2013).
2. Middle ear infection: Overview. (Informed Health Online [Internet]).
3. Kanabar, D. J. A clinical and safety review of paracetamol and ibuprofen in children. Inflammopharmacology 25, 1–9 (2017).
4. Schr??r, K. Aspirin and Reye Syndrome. Pediatr. Drugs 9, 195–204 (2007).

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol