dla twojej domowej apteczki

Ból Ból stawów

Ból stopy Udostępnij artykuł

Szacuje się, że ból stopy odczuwany jest przez 17-42% populacji osób dorosłych [1]. W prawie połowie przypadków jest on przyczyną upośledzenia ruchowego, wpływa poważnie na nastrój, utrudnia codzienne funkcjonowanie i obniża jakość życia.

Ból stopy

Ból stopy jest złożonym problemem, może być wynikiem uszkodzeń, przetrenowania i stanów zapalnych struktur stopy, w której skład wchodzą mięśnie, ścięgna, więzadła, stawy i nerwy [2]. Dalsze postępowanie i sposób leczenia bólu stopy zależy od diagnozy. Gdy stopa boli nas, bo ją przetrenowaliśmy wystarczy kilka dni odpoczynku od aktywności fizycznej by ból zniknął. Bywa jednak, że pojawia się on z pozoru bez przyczyny lub jest silny i uniemożliwia nam poruszanie się. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny bólu stopy wraz ze sposobami ich leczenia.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Jest to jedna z najczęstszych przyczyn bólu w pięcie, nazywana również ostrogą piętową. Jej charakterystycznym objawem jest ból pięty pojawiający się w trakcie ruchu, zwłaszcza w trakcie wysiłku fizycznego jak bieganie. Rozcięgno podeszwowe jest grubą, biegnącą od pięty do palców tkanką łączną. Do stanu zapalnego dochodzi w miejscu przyłączenia rozcięgna do kości piętowej i obejmuje często także tkanki sąsiadujące. W następstwie stanu zapalnego dochodzi do zmian zwyrodnieniowych i pojawienia się wyrostków kostnych widocznych na zdjęciu rentgenowskim tzw. „ostróg piętowych” [3]. Leczenie zapalenia rozcięgna ma w większości przypadków charakter zachowawczy i polega na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofenu) i ograniczeniu aktywności fizycznej. Aby zmniejszyć nacisk na piętę można także sięgnąć po specjalne wkładki na ostrogi piętowe. W przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, konieczne jest chirurgiczne usunięcie wyrostków kostnych, a czasami przycięcie rozcięgna podeszwowego w miejscu przyczepu.

Metatarsalgia Mortona (nerwiak Mortona)

Jest to przypadłość związana z bólem odczuwanym pomiędzy palcami w trakcie poruszania się lub nacisku na stopę. Ból bywa na tyle silny, że utrudnia przemieszczanie się, niekiedy towarzyszy mu także uczucie mrowienia. Wraz z upływem czasu dochodzi do rozwoju choroby, stan zapalny się nasila, a ból zaczyna promieniować do czubków palców. Metatarsalgia dotyczy głównie kobiet i związana jest z częstym noszeniem wysokich obcasów oraz długotrwałym przebywaniem w pozycji stojącej. Łagodzenie tego nieprzyjemnego bólu polega na przyjmowaniu leków przeciwzapalnych zaleconych nam przez lekarza, zaprzestaniu noszenia wysokich obcasów lub butów ze zwężanym noskiem. Ulgę przyniosą także specjalne wkładki do butów umożliwiające stopie prawidłowe ułożenie czy specjalne buty ortopedyczne. Warto również każdego dnia wykonywać 20 minutowe ćwiczenia rozciągające elementy anatomiczne stopy. Gdy ból się zaostrza, a stosowane leczenie nie przynosi rezultatów, wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna polegająca na usunięciu odpowiedniego nerwu podeszwowego [4].

Haluksy

Haluksy, określane również paluchem koślawym, uważane są obecnie za chorobę cywilizacyjną. Choroba ta ma charakter zwyrodnieniowy i polega na zniekształceniu stopy w okolicy dużego palca. Haluksy są głównie problemem kobiet, a ich przyczyną jest często noszeniem butów na wysokich obcasach, nadwaga, częste przebywanie w stojącej pozycji czy płaskostopie. Ból towarzyszący haluksom związany jest z rozwojem stanu zapalnego w miejscu zniekształcenia stawu. Leczenie haluksów polega przede wszystkim na konsultacji ortopedycznej oraz dobraniu odpowiedniego obuwia – na płaskiej podeszwie i z szerokim przodem. Można także zacząć stosować wkładki ortopedyczne. Należy również unikać długotrwałego stania, robiąc sobie przerwy na ćwiczenia rozciągające stopę. W celu skorygowania nieprawidłowego ułożenia palca na początkowych etapach choroby wykorzystuje się również specjalne ortezy. W łagodzeniu dyskomfortu towarzyszącemu poruszaniu się z haluksami można sięgnąć po wkładki żelowe, plastry, opaski czy aparaty korekcyjne. W przypadku zaawansowanych zmian w strukturze stopy jest konieczna operacyjna korekcja wady [5].

1. Hill, C. L., Gill, T. K., Menz, H. B. & Taylor, A. W. Prevalence and correlates of foot pain in a population-based study: the North West Adelaide health study. J. Foot Ankle Res. 1, 2 (2008).
2. Hawke, F. & Burns, J. Understanding the nature and mechanism of foot pain. J. Foot Ankle Res. 2, 1 (2009).
3. Tahririan, M. A., Motififard, M., Tahmasebi, M. N. & Siavashi, B. Plantar fasciitis. J. Res. Med. Sci. 17, 799–804 (2012).
4. Besse, J.-L. Metatarsalgia. Orthop. Traumatol. Surg. Res. 103, S29–S39 (2017).
5. Hart, E. S., deAsla, R. J. & Grottkau, B. E. Current Concepts in the Treatment of Hallux Valgus. Orthop. Nurs. 27, 274–280 (2008).

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol