dla twojej domowej apteczki

Ból Ból stawów

Ból pięty Udostępnij artykuł

Nasza stopa zbudowana jest z 26 kości, 33 stawów oraz ponad 100 ścięgien. Kość piętowa jest największą kością w stopie i każdego dnia wytrzymuje działające na nią siły związane z chodzeniem, bieganiem czy staniem.

Ból pięty

Ból pięty pojawia się najczęściej pod nią lub tuż za nią w miejscu, gdzie ścięgno Achillesa łączy się z kością. Ból w pięcie rzadko świadczy o poważniejszych problemach zdrowotnych czy urazie, chociaż bywa na tyle silny, że może utrudniać normalne funkcjonowanie i wykonywanie ćwiczeń [1].

Przyczyny

Ból pięty zazwyczaj nie jest wynikiem urazu jak skręcenie czy stłuczenie, a powodują go powtarzalne, długotrwałe obciążenia pięty np. w trakcie biegania czy gry w koszykówkę. Do najczęstszych nieprawidłowości związanych z bólem pięty należy zapalenie powięzi podeszwy. Jest to tkanka przypominająca więzadła, odpowiedzialna za napinanie i ochronę mięśni. Ból ten pojawia się często u osób, u których stopa ma nieprawidłową budowę anatomiczną np. w przypadku płaskostopia czy szpotawości pięty. Jednak do zapalenia tkanek może dojść u każdego w wyniku przeciążenia stopy np. na skutek przetrenowania, nadwagi czy noszenia niewłaściwego obuwia. Ból pięty może zostać także wywołany w wyniku nagłego przeciążenia kaletki maziowej znajdującej się pomiędzy ścięgnem Achillesa a kością piętową. Częstą zmianą wywołującą ból w pięcie jest także ostroga piętowa. Ostrogi to kilkumilimetrowe wyrostki kostne kości piętowej pojawiające się na stronie podeszwowej kości. W przypadku dolegliwości nazywanej ostrogą piętową za ból odpowiedzialne są nie same wyrostki, a stan zapalny przyczepu rozcięgna podeszwowego. Stan zapalny podobnie jak w przypadku większości chorób pięty, powstaje w wyniku noszenia niewygodnych butów, przeciążenia stopy lub urazu [1].

Leczenie

W większości przypadków ból pięty można wyleczyć bez ingerencji chirurgicznej. Do łagodzenia stanu zapalnego i związanego z nim bólu wykorzystuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne np. ibuprofen, złagodzą go także okłady z lodu. Gdy ból jest silny, a leki dostępne bez recepty nie przynoszą ulgi, warto skonsultować się z lekarzem ortopedą, który dokładnie zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie. W leczeniu problemów z bólem stopy pomocne są także odpowiednie ćwiczenia rozciągające ścięgno Achillesa i powięź podeszwy, a także wzmacniające mięśnie łydek, co skutkuje lepszą stabilizacją i pozycją pięty i kostki. Ćwiczenia te najlepiej wykonywać po konsultacji z lekarzem ortopedą czy fizjoterapeutą. Dodatkowo proces rekonwalescencji mogą przyspieszyć specjalne ortezy, opatrunki stabilizujące, a także buty czy wkładki amortyzujące. Gdy pomimo odpowiedniego leczenia nadal odczuwamy ból, wówczas jedynym wyjściem może być leczenie chirurgiczne. Polega ono na częściowym odcięciu powięzi podeszwy od kości lub usunięciu wyrostków kostnych [2].

Jak zapobiegać bólom pięt

Aby zapobiec nawrotom bólu należy przede wszystkim zapobiegać przeciążeniom zarówno w trakcie codziennych czynności jak i uprawianego sportu. W tym celu warto zainwestować w buty, które będą częściowo zmniejszały nacisk wywierany przez podłoże na stopy. Możemy także zaopatrzyć się we wkładki amortyzujące. O odpowiednie obuwie powinny zadbać szczególnie osoby uprawiające bieganie. W trakcie biegu konieczne jest posiadanie obuwia, które w jak największym stopniu zamortyzuje działające na pięty siły [3]. Wybierając buty kupujemy te najlepiej dopasowane, unikajmy także chodzenia w obuwiu z zużytymi obcasami czy podeszwami, gdyż ich noszenie wiąże się z nieprawidłowo rozłożonymi siłami na stopie. Osoby wykazujące tendencję do problemów z piętami powinny unikać długotrwałego stania, jak najczęściej pozwalając stopom na odpoczynek.

1. Agyekum, E. K. & Ma, K. Heel pain: A systematic review. Chinese J. Traumatol. = Zhonghua chuang shang za zhi 18, 164–9 (2015).
2. Tu, P. & Bytomski, J. R. Diagnosis of heel pain. Am. Fam. Physician 84, 909–16 (2011).
3. Tu, P. Heel Pain: Diagnosis and Management. Am. Fam. Physician 97, 86–93 (2018).

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol