dla twojej domowej apteczki

Ból Ból stawów

Ból kolana – przyczyny i łagodzenie Udostępnij artykuł

Ból kolana jest jednym z najczęstszych problemów związanych z układem kostno-mięśniowym, występującym niezależnie od wieku.

Ból kolana

Może być wynikiem nagłego urazu mechanicznego, przetrenowania lub mieć podłoże chorobowe jak np. artretyzm. Bólowi kolana towarzyszą często inne nieprzyjemne i utrudniające poruszanie się objawy jak opuchlizna, sztywność, niestabilność stawu czy trzaskanie w kolanie [1]. Leczenie tej dolegliwości zależy przede wszystkim od pierwotnej przyczyny bólu.

Lekki uraz kolana – częste źródło bólu

Uraz kolana może wiązać się z uszkodzeniem lub nadwyrężeniem więzadeł, ścięgien, kaletki maziowej otaczających staw kolanowy, a także elementów tworzących staw jak więzadła, kości i chrząstki. Ból kolana może być wynikiem urazu mechanicznego jakim jest stłuczenie. Najczęściej dochodzi do niego, gdy nieuważnie wstaniemy od stołu czy upadniemy na kolano. Przyczyną mikrourazów skutkujących bólem jest też przeciążenie kolan w trakcie uprawiania aktywności fizycznej jak np. bieg [2]. W takim wypadku kilka dni bez przeciążania stawu kolanowego pozwoli wrócić mu do pełni sprawności.

Poważniejsze uszkodzenia struktur kolana

Do znacznie poważniejszych urazów kolana, którym towarzyszy silny ból nasilający się w trakcie ruchu, powiększający się obrzęk i zasinienie należą: skręcenie, zwichnięcie kolana czy zerwanie więzadła [2]. W każdym z tych przypadków konieczna jest wizyta u specjalisty, który dokładnie zdiagnozuje rodzaj uszkodzenia, unieruchomi miejsce urazu, a w razie potrzeby zapisze nas na odpowiedni zabieg.

Choroby przewlekłe powodujące bóle w kolanach

Oprócz urazów mechanicznych źródłem zaburzeń w strukturze i funkcjonowaniu stawu kolanowego mogą być zaburzenia metaboliczne, infekcje, choroby autoimmunologiczne czy choroby degeneracyjne. Przykładem choroby przewlekłej objawiającej się m.in. bólem jest reumatoidalne zapalenie stawów. Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym i może prowadzić nie tylko do uszkodzenia stawu kolanowego, ale również innych stawów w układzie kostnym [3] Przyczyną bólu w kolanie może być także dna moczanowa, która związana jest z gromadzeniem się kryształków kwasu moczowego w obrębie stawu [4]. Źródłem dolegliwości bólowych bywają też infekcyjne zapalenia stawu wynikające z obecności drobnoustrojów w błonie maziowej (wewnętrzna część torebki stawowej) [5].

Ból kolana – kiedy do lekarza?

Delikatne stłuczenie kolana któremu towarzyszy ból kolana, zasinienie czy lekki obrzęk nie wymagają zazwyczaj konsultacji lekarskiej. Po specjalistyczną pomoc powinniśmy się za to niezwłocznie zgłosić, kiedy ból nawraca lub nie ustępuje, kolano nie jest w stanie utrzymać ciężaru naszego ciała, jest niestabilne, a każdy ruch stanowi źródło bólu. Zaniepokoić nas powinien także silny obrzęk, widoczna deformacja w okolicy stawu, niemożność wyprostowania nogi czy dodatkowe pojawienie się gorączki, zaczerwienia w okolicy kolana i swędzenie.

Łagodzenie bólu kolana

W razie poważniejszych urazów należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza. W przypadku urazów lekkich możemy zastosować się do metody RICE (z ang. Rest, Ice, Commpression,Elevation). Według tej metody nadwyrężonemu stawowi musimy zapewnić jak najwięcej odpoczynku, aby w pełni mógł się zregenerować. Na początku miejsce urazu ochładzamy, tak aby zapobiec powstawaniu obrzęku i zasinienia. W tym celu robimy okłady z lodu (nigdy bezpośrednio na skórę, a np. po owinięciu w ręcznik) co 20 minut robiąc przerwy, aby nie uszkodzić tkanek. Następnie miejsce urazu unieruchamiamy przez założenie bandaża kompresyjnego (nie za mocno). Kiedy tylko znajdujemy się w pozycji siedzącej usprawniamy odpływ krwi z kończyny poprzez unoszenie jej do góry np. trzymając na podnóżku [6].

Niezależnie od przyczyny przy bólu kolana można stosować leki z rodziny NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne jak ibuprofen. Działają one przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie łagodząc przyczynę odczuwanego bólu. Możemy stosować je zarówno doustnie jak i miejscowo. W przypadku ibuprofenu wyniki badań wskazują na podobną skuteczność leku podawanego w obydwu postaciach [7].

1. Dulay, G. S., Cooper, C. & Dennison, E. M. Knee pain, knee injury, knee osteoarthritis & work. Best Pract. Res. Clin. Rheumatol. 29, 454–461 (2015).
2. Hong, E. & Kraft, M. C. Evaluating Anterior Knee Pain. Med. Clin. North Am. 98, 697–717 (2014).
3. Chauhan, K. & Al-Dhahir, M. A. Arthritis, Rheumatoid. StatPearls (StatPearls Publishing, 2018). Pobrano z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441999/.
4. Tausche, A.-K. i in. Gout–current diagnosis and treatment. Dtsch. Arztebl. Int. 106, 549–55 (2009).
5. Smith, J. W., Chalupa, P. & Hasan, M. S. Infectious arthritis: clinical features, laboratory findings and treatment. Clin. Microbiol. Infect. 12, 309–314 (2006).
6. Rizzo, T. D. Using RICE for Injury Relief. Phys. Sportsmed. 24, 33–4 (1996).
7. Tiso, R., Tong-Ngork, S. & Fredlund, K. Oral versus topical Ibuprofen for chronic knee pain: a prospective randomized pilot study. Pain Physician. 24 (10):33-4 (2010).

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol