dla twojej domowej apteczki

Ból stawów

Ból stawów to objaw towarzyszący wielu chorobom. Niezależnie od przyczyny, warto go leczyć, aby nie doprowadzić do powikłań i nieodwracalnych zmian.

Ból stawów

Przyczyny bóli stawów i choroby stawów

Ból stawów to objaw towarzyszący wielu chorobom. Niezależnie od przyczyny, warto go leczyć, aby nie doprowadzić do powikłań i nieodwracalnych zmian. Dbając o to, by nasze działania miały sens, musimy dopasować je do naszych potrzeb zdrowotnych. Ciężko jest jednak określić potrzeby, jeżeli nie zna się pochodzenia dolegliwości. Dlatego warto zapoznać się z najczęstszymi przyczynami bólu stawów i podjąć odpowiednie kroki w celu zadbania o swoje zdrowie.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Podłożem tego schorzenia jest zaburzona równowaga między procesami degeneracji i odbudowy tkanek budujących staw. Podstawowe objawy zwyrodnienia stawów to ból i ograniczenie ruchomości. Charakterystyczne jest ich nasilenie w okresach bezruchu i stopniowe ustępowanie w ruchu, dlatego ból w chorobie zwyrodnieniowej stawów niekiedy nazywamy bólem startowym. Inne symptomy ChZS to trzeszczenia w stawie, tkliwość okolicy chorego stawu czy wysięki w stawach. Leczenie opisywanego schorzenia jest wielokierunkowe i zakłada nie tylko farmakoterapię, ale także regularne ćwiczenia, rehabilitację, dbanie o prawidłową masę ciała, a w niektórych przypadkach leczenie operacyjne. W celu doraźnego zwalczania bólu stosuje się leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), np. Ibuprofen.

Reumatoidalne zapalenie stawów

RZS jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, co oznacza że zmiany w stawach powstają na skutek destrukcyjnego działania układu immunologicznego na tkanki własnego organizmu. Najczęściej zmiany dotyczą małych stawów rąk i stóp, rzadziej dużych stawów np. kolanowego lub barkowego i występują symetrycznie. RZS objawia się bólem oraz sztywnością poranną trwającą zwykle powyżej godziny. Ponadto choroba może dawać tzw. objawy ogólne czyli podwyższenie temperatury ciała, bóle mięśniowe, chudnięcie, brak apetytu czy uczucie zmęczenia. Diagnostyką oraz leczeniem RZS zazwyczaj zajmują się lekarze reumatolodzy. Bardzo ważne jest korzystanie z wiedzy specjalistów, ponieważ zaniedbanie terapii prowadzi do niepełnosprawności i znacznego pogorszenia jakości życia.

Dna moczanowa

Dna moczanowa jest chorobą zapalną stawów, związaną z wytrącaniem się kryształków moczanu sodu w tkankach budujących stawy. Typowo przebiega w kilku fazach. Pierwsza z nich to bezobjawowa hiperurykemia (podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi). W fazie kolejnej występują napady zapalenia stawów. Ostatnia faza to dna przewlekła, zwana też guzkową. Napad dny moczanowej objawia się nagle pojawiającym się, bardzo silnym bólem stawu (najczęściej śródstopno-paliczkowego I czyli palucha), któremu towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie, nagromadzenie płynu w stawie oraz złuszczanie się naskórka w okolicy chorego stawu. Postępowanie mające na celu zapobieganie napadom dny to przede wszystkim stosowanie zdrowej diety ubogiej w puryny, regularny wysiłek fizyczny, dbanie o prawidłową masę ciała, unikanie palenia tytoniu oraz spożywania piwa i innych napojów alkoholowych. Napady dny leczy się m.in. lekami z grupy NLPZ, sterydami oraz kolchicyną. O dawkach i sposobie przyjmowania leków decyduje lekarz.

Spondyloartropatie

Spondyloartropatie (SpA) to grupa chorób stawów, w których oprócz stawów kończyn, zajęte są także połączenia w obrębie kręgosłupa oraz tkanki okołokręgosłupowe. Do SpA zaliczamy m.in. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK), łuszczycowe zapalenia stawów (ŁZS), reaktywne zapalenie stawów, spondyloartropatię młodzieńczą oraz zapalenia stawów w przebiegu nieswoistych zapaleń jelit – choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

1. Praca zbiorowa Interna Szczeklika 2017, pod red. Piotra Gajewskiego, Medycyna Praktyczna 2017
2. Guła Z, Korkosz M, Ból stawów, mp.pl REUMATOLOGIA [online] https://reumatologia.mp.pl/objawy/64576,bol-stawow

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol