dla twojej domowej apteczki

Ból

Ból pourazowy Udostępnij artykuł

Aktywność fizyczna jest niezbędna dla zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego. Zapobiega wielu schorzeniom, takim jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu 2 czy otyłość. 

Ból pourazowy

Nie da się jednak zaprzeczyć temu, iż sport wiąże się z ryzykiem urazu czy przeciążenia.

Najczęstsze urazy podczas uprawiania sportu?

Urazy, których doznajemy najczęściej podczas uprawiania sportu to stłuczenia. Na skutek działania silnych bodźców mechanicznych, dochodzi to miejscowego uszkodzenia tkanek miękkich. Przerwanie ściany naczyń krwionośnych skutkuje powstaniem podbiegnięć krwawych, czyli tzw. siniaków. Zaobserwować można także obrzęk i zaczerwienienie. Okolica dotknięta urazem boli i jest wrażliwa na dotyk.

Kolejnym dosyć częstym urazem jest skręcenie stawu. Jest to chwilowe przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchów w danym stawie, skutkujące uszkodzeniem tkanek okołostawowych – torebki stawowej, więzadeł, przyczepów ścięgnistych czy chrząstki stawowej. W najpoważniejszych przypadkach dojść może do oderwania fragmentu kości wraz z przyczepiającym się do niej więzadłem. Skręcenie objawia się ostrym bólem, wystąpieniem krwiaków, ociepleniem, obrzękiem czy zaczerwienieniem. Znacznie utrudnione jest wykonywanie ruchów w uszkodzonym stawie [1].

Następnym urazem spotykanym wśród sportowców jest zwichnięcie. Polega na przemieszczeniu się powierzchni stawowych kości budujących dany staw względem siebie i utracie prawidłowej łączności między nimi. Podobnym urazem jest podwichnięcie, w którym powierzchnie stawowe także przemieszczają się względem siebie, nie dochodzi jednak do zupełnej utraty kontaktu. Do dolegliwości związanych z podwichnięciem i zwichnięciem zaliczamy, podobnie jak w przypadku stłuczenia czy skręcenia, silny ból, obrzęk, podbiegnięcia krwawe oraz ograniczenie ruchomości stawu. Można zauważyć także zmieniony obrys stawu, wynikający z nieanatomicznego ułożenia kości względem siebie [2].

Pierwsza pomoc przy bólu po urazie

Najbardziej dokuczliwym objawem urazu jest zazwyczaj silny ból. Można zwalczać go lekami dostępnymi bez recepty, np. ibuprofenem lub paracetamolem. Uszkodzoną kończynę należy oszczędzać i jeżeli to możliwe, utrzymywać nieco powyżej poziomu ciała. Takie ułożenie ma na celu ułatwienie ,,zejścia” obrzęku i zmniejszanie przekrwienia. Dobrze sprawdzają się także chłodne okłady – działają przeciwbólowo i zwężają naczynia krwionośne. Można zrobić je samemu w domu, za pomocą lodu i ręcznika, lub nabyć gotowe torebki ze specjalnym żelem, które umieszcza się w lodówce. Nigdy jednak nie należy kłaść na skórę samego lodu, gdyż można w ten sposób doprowadzić do odmrożenia powierzchownych tkanek [3]. Jeżeli urazowi towarzyszy otarcie naskórka, należy przemyć je wodą z mydłem lub roztworem izotonicznym chlorku sodu.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Nie każdy uraz wymaga konsultacji specjalistycznej. Jeżeli jednak ból jest silny, nie ustaje mimo stosowania domowych sposobów, ruchomość stawu jest znacznie ograniczona lub widoczne jest zniekształcenie stawu, należy udać się do lekarza. Niektóre urazy leczy się zabiegowo, niektóre wymagają zastosowania ortezy lub opatrunku gipsowego. Lekarz po zebraniu wywiadu, zbadaniu chorego i przeanalizowaniu wyników badań obrazowych, jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie, tak aby pacjent mógł jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności. W przypadku silnych dolegliwości bólowych lekarz może zlecić silniejsze leki przeciwbólowe, tak by zapewnić choremu komfort podczas zdrowienia.

1. Sułko J, Skręcenie stawu skokowego, mp.pl ORTOPEDIA: [online] https://ortopedia.mp.pl/choroby-urazy/165580,skrecenie-stawu-skokowego
2. Sułko J, Zwichnięcie, mp.pl ORTOPEDIA: [online] https://ortopedia.mp.pl/choroby-urazy/165512,zwichniecie
3. Noszczyk W, Chirurgia Repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol