dla twojej domowej apteczki

Ból Ból pleców

Ból kręgosłupa – przyczyny, objawy, sposoby leczenia Udostępnij artykuł

Kręgosłup to skomplikowana struktura anatomiczna, stanowiąca ochronę dla rdzenia kręgowego, miejsce przyczepu wielu mięśni oraz ,,rusztowanie” dla całego ciała. Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych skarg, z jakimi ludzie zgłaszają się do lekarza. Może dotyczyć jednego odcinka np. szyjnego czy lędźwiowego lub obejmować szerszy obszar.

Nie odwracaj się od bólu plecami

Przyczyn dolegliwości może być wiele, a do najpowszechniejszych zaliczamy:

Niewłaściwe nawyki

Każdego dnia, często nieświadomie, narażamy nasze kręgosłupy na przeciążenia. Pierwszy podstawowy błąd to spanie na źle dobranym materacu. W łóżku spędzamy około 8 godzin dziennie. Nie warto więc oszczędzać i rezygnować ze snu w komfortowych warunkach. Kolejna ważna sprawa to organizacja miejsca pracy. Dla osób pracujących w biurze, priorytetem powinno być wygodne krzesło dopasowane wysokością do poziomu biurka i komputera. Nierzadko popełnianym błędem jest schylanie się na prostych nogach. Gdy potrzebujemy podnieść coś z ziemi, zawiązać buty lub wypielić grządki zdecydowanie korzystniej jest kucnąć i pozostać w takiej pozycji. Wysokie obcasy, choć dodają uroku i pewności siebie, również są nieprzyjazne dla kręgosłupa. Nie powinno się ich nosić na codzień.

Chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa

Z wiekiem zachwianiu ulega równowaga pomiędzy procesami degeneracyjnymi i naprawczymi w tkance kostnej. Stawy stają się sztywne, pojawia się stan zapalny. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa objawia się bólem i ograniczeniem ruchomości.

Zmiany związane z otyłością

Otyłość to nie tylko problem natury estetycznej. Ludzie często ją lekceważą, uważając że to nie choroba. Jednak mimo tego, iż na początku rzeczywiście nie boli, z każdym dniem coraz bardziej obciąża cały organizm, w tym również kręgosłup. Kręgi i stawy nie są przystosowane do ciągłego obciążenia nadprogramowymi kilogramami, w efekcie czego ulegają procesom degeneracyjnym.

Reumatoidalne zapalenie stawów

RZS to choroba całego organizmu wynikająca z wadliwego działania układu odpornościowego. Atakuje i niszczy ona własne tkanki. Reumatoidalne zapalenie stawów daje objawy ogólne takie jak: stany podgorączkowe, utratę masy ciała czy ogólne osłabienie, ale także dolegliwości zlokalizowane w stawach rąk, stopach czy szyjnym odcinku kręgosłupa.

Dyskopatię

Krążki międzykręgowe (dyski) wpuklają się do kanału kręgowego i uciskają na rdzeń kręgowy oraz korzenie nerwowe. Objawia się to uczuciem mrowienia, drętwienia, osłabieniem siły mięśniowej czy zaburzeniami czucia w obszarze unerwianym przez uciśnięty nerw. Przykładem dyskopatii jest rwa kulszowa. W tym przypadku drażnienie nerwu kulszowego powoduje dolegliwości bólowe w okolicy dolnej części kręgosłupa promieniujące do kończyny dolnej.

Jakie są najczęstsze metody leczenia bólu kręgosłupa?

Leki przeciwbólowe

To z pewnością najszybsza metoda pozbycia się bólu. Oczywiście nie powinna być jedyną stosowaną, ale w sytuacjach nasilenia objawów nie należy się przed nią bronić. Doraźnie zaleca się przyjęcie np. Paracetamolu. Szybko przynosi ulgę i polepsza komfort funkcjonowania. Nie należy jednak zapominać, aby przed przyjęciem leku skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Fizjoterapia

Regularnie stosowane zabiegi pomagają złagodzić ból czy zredukować obrzęki. Przyczyniają się do gojenia stanów zapalnych i regeneracji tkanek.

Zmiana nawyków

Wygodny materac, porządne krzesło biurowe, nieobcierające obuwie czy regularna aktywność fizyczna potrafią zdziałać cuda i znacznie zredukować nieprzyjemne dolegliwości.

Redukcja masy ciała u osób z nadwagą i otyłością

Poprzez zbilansowaną dietę i wysiłek fizyczny można nie tylko schudnąć, ale także polepszyć swoje samopoczucie, wzmocnić kondycję oraz uratować swój kręgosłup przed dalszym pogłębianiem się zmian degeneracyjnych.

* Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol