dla twojej domowej apteczki

Ból Ból mięśni

Ból w pachwinie Udostępnij artykuł

Pachwiną nazywamy dolną część brzucha w miejscu złączenia kończyny dolnej z miednicą. Ból w pachwinie jest objawem niespecyficznym towarzyszącym rożnym stanom patologicznym, zarówno mniej, jak i bardziej groźnym dla naszego zdrowia i życia.

Ból pachwiny

Może być na przykład wynikiem urazu mechanicznego, naciągniętego mięśnia, rozwijającego się stanu zapalnego, a także groźnego tętniaka aorty czy nawet nowotworu węzłów chłonnych [1]. W poniższym artykule przedstawiamy 5 najczęstszych przyczyn bólu w pachwinie.

Naciągnięcie przywodziciela uda lub uszkodzenie ścięgien przywodzicieli

Do tego typu urazu dochodzi zazwyczaj w wyniku ćwiczeń atletycznych przy nadmiernym rozciąganiu kończyn dolnych. Uraz ten pojawić się może również w przypadku innych aktywności jak bieganie czy jazda na rowerze [2]. Gdy uszkodzenie jest niewielkie kilka dni odpoczynku od aktywności fizycznej powinno wystarczyć na całkowitą regenerację tkanek. Jednak, gdy ból nie mija lub staje się coraz silniejszy konieczna będzie wizyta u ortopedy, który pomoże powrócić nam do pełnej sprawności.

Przepuklina pachwinowa

Przepuklina pachwinowa może powstawać w wyniku zbyt intensywnego wysiłku lub na skutek urazu mechanicznego. Polega ona na uszkodzeniu powłok jamy brzusznej przez co otrzewna wraz z fragmentami jelita wysuwa się poza jej obszar, w okolicach pachwiny. Objawy towarzyszące przepuklinie, jak ból w pachwinie, początkowo są przejściowe i występują głównie w trakcie skurczu mięśni przy wysiłku. Wraz z biegiem czasu w okolicy pachwiny zaczyna pojawiać się guzek, który jesteśmy w stanie wyczuć palcami i wcisnąć go w powłokę brzuszną. W przypadku zaawansowanej przepukliny guzek zaczyna być widoczny i nie jesteśmy już w stanie wcisnąć go do brzucha [3].

Po zaobserwowaniu symptomów wskazujących na przepuklinę powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Gdy przepuklina jest niewielkich rozmiarów zabieg jej usunięcia przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nie ma potrzeby hospitalizacji [4]. Nieleczona przepuklina powiększa się i może doprowadzić do tzw. uwięźnięcia jelita, które prowadzi do niedrożności jelita, martwicy uwięzionego fragmentu jelita, a w skrajnych przypadkach nawet do jego perforacji.

Kamienie nerkowe

Pojawienie się kamieni w układzie moczowym wiąże się z charakterystycznym bólem nazywanym kolką nerkową. Ból ten może różnic się intensywnością – od bólu łagodnego do ostrego. Odczuwany jest najczęściej w boku, pomiędzy żebrami, a biodrami, lub w dolnej części brzucha. W obydwu przypadkach promieniuje on w stronę pachwiny. Dodatkowo wraz z kolką nerkową często obserwuje się krew w moczu, nudności, wymioty lub niemożność oddania moczu [5]. Chcąc złagodzić ból związany z kamieniami nerkowymi możemy sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jak ibuprofen [6].

Zapalenie stawu biodrowego

Schorzenie to nazywane jest również przemijającym zapaleniem stawu biodrowego (PZSB) i należy do chorób samoograniczających się, a więc ulega samoistnemu wyleczeniu. Dokładne podłoże tej dolegliwości nie jest znane, ale uważa się, że przyczyną może być infekcja wirusowa. Choroba ta najczęściej dotyka dzieci pomiędzy 3, a 8 rokiem życia, choć przypadki o podobnych objawach notuje się również u osób dorosłych. Do najczęstszych objawów PZBS należy nagły ból pachwiny lub uda i unikanie obciążania kończyny dolnej, co powoduje utykanie. Ze względu na samoistne ustępowanie choroby jej leczenie ma charakter zachowawczy. Polega wiec na ograniczeniu aktywności fizycznej, a także łagodzeniu bólu poprzez podawanie leków NLPZ [7].

Problemy ze stawem biodrowym

Ból w pachwinie może być związany ze stanami patologicznymi w obrębie stawu biodrowego jak jego zwyrodnienie czy choroby zapalne. Problemy ze stawem biodrowym mogą pojawić się w każdym wieku. Dlatego gdy odczuwamy długotrwały lub nawracający ból w pachwinie/okolicy biodra warto skonsultować to z lekarzem, który zleci ewentualną dalszą diagnostykę.

1. Lacroix, V. J. A Complete Approach to Groin Pain. Phys. Sportsmed. 28, 66–86 (2000).
2. Macintyre, J., Johson, C. & Schroeder, E. L. Groin pain in athletes. Curr. Sports Med. Rep. 5, 293–9 (2006).
3. Jenkins, J. T. & O’Dwyer, P. J. Inguinal hernias. BMJ 336, 269–72 (2008).
4. Kingsnorth, A. Treating inguinal hernias. BMJ 328, 59–60 (2004).
5. Favus, M. J. & Feingold, K. R. Kidney Stone Emergencies. Endotext (MDText.com, Inc., 2000).
6. Holdgate, A. & Pollock, T. w Cochrane Database of Systematic Reviews (red. Holdgate, A.) CD004137 (John Wiley & Sons, Ltd, 2004). doi:10.1002/14651858.CD004137.pub3
7. Nouri, A., Walmsley, D., Pruszczynski, B. & Synder, M. Transient synovitis of the hip. J. Pediatr. Orthop. B 23, 32–36 (2014).

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol