dla twojej domowej apteczki

Ból Ból mięśni

Ból ręki – co może być jego przyczyną Udostępnij artykuł

Bólem ręki nazywamy ból, dyskomfort czy sztywność odczuwane od ramienia, aż do zakończenia palców. Jest to niespecyficzny symptom i może towarzyszyć różnym chorobom czy zaburzeniom w funkcjonowaniu organizmu.

Ból ręki

Najczęściej jest wynikiem urazu mechanicznego lub przeciążenia np. w trakcie ćwiczeń. Może jednak także wskazywać na inne problemy zdrowotne, niekoniecznie związane z układem ruchu.

Problemy z sercem

Do najpoważniejszych przyczyn bólu ręki (bo zagrażających naszemu życiu) należą zaburzenia pracy serca. W takim wypadku jednym z objawów jest ból w lewym ramieniu, barku, a czasami łopatce. Powodem tych dolegliwości najczęściej jest dusznica bolesna (inaczej dławica piersiowa), która wywoływana jest przez ograniczony dopływ krwi do serca. W przypadku ataku serca ból może wystąpić w obydwu rękach. O ataku serca mówimy wówczas, gdy dopływ tlenu do tego organu zostaje całkowicie odcięty w wyniku zamknięcia tętnicy wieńcowej. W przypadku zaburzeń ze strony układu krążenia bólowi ręki najczęściej towarzyszą także ucisk w klatce piersiowej, skrócony oddech, zawroty głowy, niepokój oraz nudności [1]. Uczestnicząc w takiej sytuacji warto zastosować się do zasad pierwszej pomocy oraz niezwłocznie zadzwonić po pogotowie.

Urazy sportowe i nie tylko

Niekiedy ból ręki pojawia się po aktywnie spędzonym dniu, który wymagał wysiłku ze strony kończyn górnych jak np. w trakcie przeprowadzki, pracy w ogrodzie czy gry w siatkówkę. Wówczas łatwo możemy zidentyfikować źródło bólu – zapewne jest to przeciążenie struktur budujących rękę jak mięśnie czy stawy. W takim wypadku zimne okłady, leki przeciwbólowe i kilka dni bez wysilania bolącej kończyny powinno wystarczyć [2].

Przyczyną bólu mogą być także zmiany degeneracyjne zachodzące w obrębie ścięgien. Przykładem jest tzw. „łokieć tenisisty”, związany z uciążliwym bólem nadgarstka. Jego przyczyną są wielokrotne, nawet drobne urazy i przeciążenia, które powodują degenerację włókien kolagenowych w ścięgnach. Na przypadłość tą cierpią tenisiści, osoby, których praca wymaga częstej aktywności przynajmniej jednej ręki jak np. pracownicy biurowi czy fizyczni [3]. Ból ramienia może być także spowodowany uszkodzeniem stożka rotatorów (ścięgna mięśni odpowiedzialne za ruch stawu ramiennego), co wiąże się także z osłabieniem całej ręki i silnym, ciągłym bólem. Do uszkodzeń może dochodzić w następstwie urazów lub z wiekiem w wyniku procesów degeneracyjnych. Kiedy podejrzewamy uszkodzenie rotatorów powinniśmy się zgłosić do lekarza, który w razie potrzeby skieruje nas na fizjoterapię.

Inne przyczyny bólu ramienia

Zdarza się, że ból ramienia pojawia się bez wcześniejszego urazu czy przeciążenia. W takim wypadku może być on wynikiem nieprawidłowo działających tętnic w górnej części ciała czy innego zaburzenia zdrowotnego. Niekiedy ból pojawia się w następstwie podrażniania nerwu promieniowego, do którego może dojść w następstwie obrzęku, krwiaka, nadmiernego napięcia mięśni czy przemieszczeniem kości. W przypadku uszkodzenia nerwu (neuropatii) może dojść do ograniczenie ruchliwości ręki. Palący ból, drętwienie, mrowienie i osłabienie rąk mogą wskazywać na przepuklinę kręgosłupową odcinka szyjnego. Polega ona na wysunięciu się dysku spomiędzy kręgów co powoduje nacisk na rdzeń kręgowy. Ból rąk mogą wywoływać także niektóre choroby autoimmunologiczne jak reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń [4].

1. Haasenritter, J. i in. Does the patient with chest pain have a coronary heart disease? Diagnostic value of single symptoms and signs–a meta-analysis. Croat. Med. J. 53, 432–41 (2012).
2. Oliveira, V. M. A. de i in. Shoulder pain in adolescent athletes: prevalence, associated factors and its influence on upper limb function. Brazilian J. Phys. Ther. 21, 107–113 (2017).
3. Buchanan, B. K. & Hughes, J. Tennis Elbow (Lateral Epicondylitis). StatPearls (StatPearls Publishing, 2018).
4. Hardin, J. G. Rheumatic Pain. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations (Butterworths, 1990).

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol