dla twojej domowej apteczki

Ból Ból mięśni

Ból ramienia Udostępnij artykuł

Ból ramienia jest powszechną przypadłością która może dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku. Za odczuwany ból odpowiadają zazwyczaj mięśnie lub staw barkowy.

Ból stopy

Bark jest stawem o największym zakresie ruchów dlatego też jest bardzo podatny na różnego rodzaju uszkodzenia. Pojawiający się ból ramienia może więc mieć różne podłoża – może być związany z nadwyrężeniem mięśnia, uszkodzeniem stawu barkowego, uszkodzeniem torebki stawowej czy stanem zapalnym [1]. O tym jak ważną rolę w wypełnianiu codziennych czynności spełnia nasze ramię możemy przekonać się, gdy dochodzi do ograniczenia zakresu jego ruchów np. z powodu bólu. Wówczas najprostsze czynności jak umycie zębów, ubranie się czy pisanie na klawiaturze są znacznie utrudnione.

Co może być przyczyną bólu ramienia?

Ból ramienia może pojawić się w wyniku przeciążenia mięśni, do którego dochodzi nie tylko w wyniku intensywnych ćwiczeń fizycznych, ale także codziennych czynności wymagających wysokiego unoszenia ręki jak np. mycie okien. W wyniku przeciążenia dochodzi do przykurczu mięśni, co odczuwamy jako ból. Źródłem bólu w ramieniu może być także nadwyrężenie ścięgien np. w trakcie noszeniem ciężkich przedmiotów w niewłaściwy sposób lub intensywnych ćwiczeń. Źródłem odczuwanego bólu są niekiedy stany zapalne tkanek budujących ramię jak zapalenie kaletki podbarkowej lub choroby reumatyczne takie jak choroba zwyrodnieniowa stawów [2].

Sposoby na łagodzenie bólu w ramieniu

W przypadku nadwyrężenia struktur anatomicznych tworzących ramię, aby złagodzić ból i powstający obrzęk, miejsce urazu możemy ochłodzić przy pomocy zimnych kompresów kupionych w aptece lub zrobionych z woreczka z lodem i ręcznika. Niska temperatura obkurczy naczynia krwionośne, zmniejszając wysięk w miejscu urazu i złagodzi rozwijający się stan zapalny. W przypadku nadwyrężenia ramienia musimy unikać przeciążania go przez kilka dni po urazie – tkanki potrzebują czasu, aby się zregenerować. By złagodzić ból towarzyszący urazowi możemy przyjmować leki przeciwbólowe zgodnie z opisem w ulotce lub według wskazań lekarza lub farmaceuty. W pierwszej kolejności możemy sięgnąć po paracetamol. Jeżeli ból jest nadal silny możemy spróbować złagodzić go dostępnymi bez recepty niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi np. ibuprofenem. Ibuprofen oprócz działania przeciwbólowego zmniejszy także rozwijający się stan zapalny [3].

Kiedy z bólem ramienia należy udać się do lekarza?

Niegroźne przeciążenia mięśni i ścięgien w obszarze ramienia, a także drobne stany zapalne, które mijają po kilku dniach nie wymagają konsultacji specjalistycznej. Z inną sytuacją mamy do czynienia, gdy w wyniku urazu doszło do widocznej deformacji stawu barkowego, nie jesteśmy w stanie unieść ramienia do góry, urazowi towarzyszy silny ból i szybko powstający obrzęk – wówczas konieczne jest jak najszybsze uzyskanie specjalistycznej pomocy. Umówić się do lekarza powinniśmy również w sytuacji, gdy miejsce urazu puchnie, jest zaczerwienione, a okolica stawu jest wrażliwa na dotyk i wyraźnie cieplejsza niż inne części ramienia. Konsultacji specjalistycznej wymagają także nawracające problemy z bolącym barkiem – może to wskazywać na przewlekłe choroby zapalne w okolicy stawu [2].

1. Murphy, R. J. & Carr, A. J. Shoulder pain. BMJ Clin. Evid. 2010, (2010).
2. Mitchell, C., Adebajo, A., Hay, E. & Carr, A. Shoulder pain: diagnosis and management in primary care. BMJ 331, 1124–8 (2005).
3. Artus, M., Holt, T. A. & Rees, J. The painful shoulder: an update on assessment, treatment, and referral. Br. J. Gen. Pract. 64, e593-5 (2014).

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol