dla twojej domowej apteczki

Ból Ból mięśni

Ból nogi – przyczyny i leczenie Udostępnij artykuł

Ból w nodze może przybierać różny charakter – może być kłujący, tępy, mrowiący, palący, czy promieniujący. Może pojawiać się nagle i szybko mijać lub trwać długo i być uciążliwy (ból przewlekły).

Ból nogi

Bóle nogi różnią się też intensywnością od łagodnego do ciężkiego, mogą towarzyszyć nam jedynie w trakcie poruszania się, a niekiedy w trakcie spoczynku. Pojawiający się w wyniku upadku czy w następstwie uprawianego sportu ma charakter pourazowy i w takiej sytuacji znamy jego przyczynę. Zdarza się również, że jest on wynikiem długotrwałego procesu związanego z przeciążeniem elementów budujących kończynę dolną jak stawy czy mięśnie. U podłoża bólu nogi mogą również leżeć problemy z układem krwionośnym. Poniżej przedstawiamy i omawiamy główne przyczyny bólu nóg.

Bóle związane z elementami układu ruchu

Bóle nóg tego rodzaju dotyczą mięśni, ścięgien czy stawów odpowiedzialnych za poruszanie się kończyny dolnej. Mięśnie najczęściej nadwyrężamy w trakcie uprawiania sportu, ale ich ból może pojawiać się także w następstwie stłuczenia. Do częstych kontuzji należy także skręcenie stawu skokowego, potocznie nazywane skręceniem kostki, będące wynikiem nacisku na nieprawidłowo ustawioną stopę. Za ból w nodze mogą również odpowiadać zwichnięcia stawów czy złamania kości, a także stany zapalne w stawie kolanowym, których przyczyną mogą być wady wrodzone jak koślawe kolana, kontuzja czy choroby np. dna moczanowa [1].

Ból nóg może wskazywać na problemy z układem krwionośnym

Odczuwany ból może wskazywać na poważne stany patologiczne jak choroba tętnic obwodowych czy przewlekła niewydolność żylna. Ta pierwsza jest chorobą miażdżycową, związaną ze zwężeniem tętnic, prowadzącą do udarów i ataków serca. Częstość jej występowania szacuje się na około 12%, a jej wzrost obserwuje się u osób starszych – diagnozowana jest u 20% osób po 70 roku życia [2]. Jednym z pierwszych symptomów na nią wskazujących jest ból niedokrwienny dotyczący pośladków, ud, stóp i łydek. Ból w nogach pojawia się w trakcie przemieszczania się i pogarsza się, aż do momentu spoczynku. Jego podłożem jest niewystarczająca ilość tlenu i składników odżywczych dostarczanych do nóg wraz z krwią. Problem zdrowotny uniemożliwiający długotrwale chodzenie nazywamy „chromaniem przystankowym”. Objawy towarzyszące chorobie tętnic obwodowych to obniżony puls poniżej zwężonej tętnicy, trudno gojące się zadrapania i siniaki na kończynach, a także blada i chłodna skóra nóg.

Przyczyną bólu nóg mogą być także problemy z żyłami jak przewlekła niewydolność żylna. W tym przypadku mamy do czynienia z uszkodzonymi zastawkami, od których prawidłowego działania zależy przepływ krwi w stronę serca. Ich uszkodzenia sprzyjają cofaniu się i gromadzeniu krwi, co powoduje poszerzenie żył, tworzenie się skrzepów co jeszcze bardziej utrudnia odpływ krwi z nóg. Objawami temu towarzyszącymi, oprócz odczuwanego bólu, są obrzęki nóg, stany zapalne skóry, owrzodzenia, otwarte rany czy uczucie ciężkości nóg [3]. W przypadku podejrzenia choroby naczyń krwionośnych konieczna jest konsultacja lekarska w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Układ nerwowy, a ból w nodze

Niektóre nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego mogą objawiać się bólem w kończynach dolnych. Przykładem jest stan zapalny nerwu kulszowego (tzw. zapalenie korzonków), który może towarzyszyć dyskopatii. Do jego symptomów, oprócz bólu w dole pleców, zalicza się również mrowienie i drętwienie oraz ból w nogach [4]. Do dolegliwości bólowych może także doprowadzić zwężenie kanału kręgowego (stenoza) w odcinku lędźwiowym. W takim wypadku zbyt wąski kanał uciska na rdzeń kręgowy powodując ból kręgosłupa promieniujący do jednej lub obydwu kończyn dolnych. Wśród objawów, podobnie jak w przypadku zapalenia nerwu kulszowego, może pojawić się mrowienie w nogach [5]. Po zaobserwowaniu objawów pisanych powyżej konieczna jest konsultacja lekarska w celu wdrożenia odpowiedniego leczenia.

1. Bonasia, D. E., Rosso, F., Cottino, U. & Rossi, R. Exercise-induced leg pain. Asia-Pacific J. Sport. Med. Arthrosc. Rehabil. Technol. 2, 73–84 (2015).
2. Olin, J. W., Brett Sealove, D. A., Wiener Cardiovascular Institute, M. A. & Kravis, H. R. Choroba tętnic obwodowych-poglądy na temat rozpoznawania i leczenia (cz. 1).
3. Spiridon, M. & Corduneanu, D. Chronic Venous Insufficiency: a Frequently Underdiagnosed and Undertreated Pathology. Maedica (Buchar). 12, 59–61 (2017).
4. Koes, B. W., van Tulder, M. W. & Peul, W. C. Diagnosis and treatment of sciatica. BMJ 334, 1313–7 (2007).
5. Lee, S. Y., Kim, T.-H., Oh, J. K., Lee, S. J. & Park, M. S. Lumbar Stenosis: A Recent Update by Review of Literature. Asian Spine J. 9, 818–28 (2015).

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol