dla twojej domowej apteczki

Ból Ból kości

Ból piszczeli – przyczyny, leczenie i zapobieganie Udostępnij artykuł

Bólem w piszczelach nazywamy ból odczuwany w przedniej stronie łydki, pomiędzy kolanem, a kostką. Jego przyczyną jest umiarkowana lub intensywna aktywność fizyczna.

Ból piszczeli

Na bóle w tej części nogi cierpią często osoby uprawiające sporty obciążające dolną część nóg jak bieganie, tenis, piłka nożna czy koszykówka. Niekiedy dolegliwości bólowe są tak silne, że musimy zaprzestać uprawianej aktywności.

Przyczyny dolegliwości bólowych

Ból w piszczelach powstaje w następstwie działania zbyt dużych sił na kość piszczelową oraz tkanki ją otaczające. Wynikiem tego jest opuchnięcie mięśni i zwiększenie ciśnienia wywieranego przez nie na kość piszczelową, co prowadzi do stanu zapalnego i bólu. Ból w piszczelach może być także wynikiem uszkodzeń kości. Długotrwały nacisk wywierany na nie w trakcie aktywności fizycznej może prowadzić do drobnych pęknięć, które zagoją się same, gdy zapewnimy organizmowi odpoczynek. Jednak jeżeli nie damy mu czasu na ich regenerację mogą być przyczyną poważniejszych uszkodzeń, a nawet złamania kości [1].

Leczenie bólu w piszczelach

Zazwyczaj przyczyną dolegliwości bólowych są niegroźne nadwyrężenia tkanek w tej części nogi. Dlatego leczenie opiera się głównie na zaprzestaniu wykonywanej aktywność fizycznej. Ból mija całkowicie w ciągu godzin lub w ostateczności w ciągu kilku dni przy ograniczeniu aktywności i nie nadwyrężaniu kończyn dolnych. Nawet, gdy dolegliwości miną przez około dwa tygodnie powinniśmy unikać przeciążania piszczeli. Jeżeli chcemy pozostać aktywni w tym okresie możemy zdecydować się na nieprzeciążające kości i mięśni pływanie czy spacery. W trakcie procesu leczenia do łagodzenia towarzyszącego urazowi bólu możemy sięgnąć po zimne kompresy czy niesteroidowe leki przeciwzapalne jak ibuprofen. Złagodzą one stan zapalny i odczuwany ból [2].

Czy można uniknąć bólu z piszczelach?

Dolegliwości bólowe związane są najczęściej z przeciążeniem w trakcie aktywności fizycznej. Jeżeli nie chcemy rezygnować z uprawianego sportu, a jednocześnie chcemy uniknąć problemu z piszczelami powinniśmy zminimalizować siły wywołujące uszkodzenia. Dlatego warto wybierać obuwie dobrze dobrane do rozmiarów naszej stopy, dostosowane do wykonywanego sportu. Możemy dodatkowo sięgnąć po amortyzujące wkładki do butów. W trakcie uprawiania aktywności unikamy twardych czy nierównych nawierzchni, które sprzyjają przeciążeniom kości i mięśni. Zawsze pamiętamy o rozgrzewce i rozciąganiu. Powinniśmy również zadbać o wzmocnienie mięśni łydki poprzez wykonywanie treningu siłowego [3]. Nie możemy także ignorować pojawiającego się bólu – jest on sygnałem od naszego organizmu, że potrzebuje on odpoczynku.

1. Blackman, P. Shin pain in athletes – assessment and management. Aust. Fam. Physician 39, 24–9
2. Story, J. & Cymet, T. C. Shin splints: painful to have and to treat. Compr. Ther. 32, 192–5 (2006).
3. Galbraith, R. M. & Lavallee, M. E. Medial tibial stress syndrome: conservative treatment options. Curr. Rev. Musculoskelet. Med. 2, 127–33 (2009).

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol