dla twojej domowej apteczki

Ból Ból głowy

Rodzaje bólu głowy – sprawdź, który najczęściej Ci towarzyszy Udostępnij artykuł

Odczuwając ból głowy w większości przypadków nie zastanawiamy się nad jego rodzajem czy źródłem. Jeżeli boli nas głowa to jak najszybciej sięgamy po tabletkę przeciwbólową. Gdy przyjrzymy się jednak temu tematowi, zorientujemy się, że w medycynie wyróżniane są różne rodzaje bólu głowy.

Ból głowy w pracy

Różne rodzaje bólu głowy charakteryzują się konkretnymi objawami, mają inne źródła i sposoby leczenia. Oprócz bardzo częstego i zupełnie niegroźnego bólu spowodowanego przemęczeniem wyróżnia się też takie wskazujące na problemy natury neurologicznej. Dlatego warto wiedzieć z jakim bólem mamy do czynienia, by w razie czego wybrać się na konsultacje do specjalisty.

Napięciowy ból głowy

Należy on do najczęstszych rodzajów bólu głowy i opisywany jest jako ból tępy. Może dawać objawy od lekkich, poprzez umiarkowane, aż do silnych – w niektórych przypadkach jest na tyle intensywny, że mylony jest z bólem migrenowym. Jego objawy odczuwamy w obrębie głowy, szyi oraz w okolicy oczodołów. Niektórzy ból ten opisują jako uczucie silnie zaciśniętej opaski wokół czoła. Niekiedy przy silnym bólu napięciowym może pojawić się nadwrażliwość na światło czy głośne dźwięki, jak przy bólach migrenowych. Od bóli migrenowych różni go jednak brak towarzyszących mu nudności czy wymiotów [1][2]. Napięciowy ból głowy pojawia się epizodycznie – zazwyczaj 2-3 razy w miesiącu. Wywoływany jest przez skurcze mięśni w okolicy głowy i szyi. Skurcze te są zazwyczaj skutkiem stresu, nadmiernego zmęczenia, spożywania alkoholu, niewłaściwej postawy czy przeciążenia oczu [3]. W walce z tym rodzajem bólu najskuteczniejsze są dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) jak lek Laboratoria PolfaŁódź IBUPROFEN MAX. Dla osób z problemami żołądkowymi i na lekkie bóle napięciowe zalecany jest acetaminofen dostępny pod postacią leku Laboratoria PolfaŁódź PARACETAMOL. Jest on łagodniejszy dla żołądka niż ibuprofen, ale nie działa na silniejsze rodzaje bólu.

Zatokowy ból głowy

Związany jest on ze stanami zapalnymi zatok wywołanymi przez infekcje lub alergie. Ból towarzyszący zapaleniu zatok odczuwamy w okolicy policzków, nosa lub czoła, a jego siła wzrasta przy wykonywaniu ruchów głową lub nachylaniu się. Bólom zatokowym towarzyszą dodatkowo inne symptomy stanu zapalnego zatok jak uczucie opuchnięcia twarzy, intensywna wydzielina z nosa czy gorączka [4]. Ból zatokowy łagodzić możemy lekami o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym jak Laboratoria PolfaŁódź ZATOKI. Konieczne jednak będzie podjęcie dodatkowego leczenia, które doprowadzi do eliminacji stanu zapalnego z zatok i ich udrożnienia. Przy przedłużających się problemach z zatokami konieczna jest wizyta u lekarza, który ustali podłoże stanu chorobowego i ustali właściwe leczenie.

Ból o podłożu hormonalnym

Bóle głowy tego typu są domeną typowo kobiecą, gdyż związane są ze zmianami stężenia hormonów kobiecych. Do takich zmian dochodzi w trakcie trwania cyklu, w czasie ciąży, menopauzy albo w wyniku przyjmowania leków antykoncepcyjnych. Za ból głowy odpowiedzialne są bezpośrednio wahania w poziomie estrogenu. Hormon ten wpływa min. na kontrolę przekaźników odpowiedzialnych za uczucie bólu, dlatego wahania jego poziomu mogą być przyczyną złego samopoczucia, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do migrenowych bólów głowy (tzw. migreny miesiączkowe) [5][6]. Na bóle o podłożu hormonalnym oprócz środków o działaniu przeciwbólowym jak paracetamol czy ibuprofen pomocne są również miejscowe masaże w miejscu bólu, chłodne kompresy i odpoczynek.

Ból migrenowy

Jest to bardzo silny rodzaj bólu głowy i towarzyszą mu dodatkowe objawy jak mdłości, wymioty, wrażliwość na światło i dźwięki czy ból w oczodołach. Podłoże bólu migrenowego nie jest do końca poznane. Jego przyczyny mogą być różne i nie da się ich jednoznacznie określić. Wiadomo jednak, że istnieją pewne czynniki mogące sprzyjać migrenom. Należą do nich: stres, intensywne dźwięki czy światło, alkohol, spożywanie produktów z kofeiną czy zmiany hormonalne w trakcie cyklu [7]. Migrenowe bóle głowy mogą być poprzedzone tzw. aurą czyli zaburzeniami widzenia jak mroczki przed oczami, plamy w polu widzenia czy niedowidzenie jednostronne. Znacznie rzadziej może wystąpić również tzw. aura atypowa, która wiąże się z zaburzeniami równowagi, utrudnionym wysławianiem się czy szumem w uszach [8]. Migreny należą do wyjątkowo uciążliwych rodzajów bólu głowy i oprócz doraźnych środków o działaniu przeciwbólowym jak leki NLPZ typu ibuprofen stosuje się również leki przeciwwymiotne, a nawet leki uspokajające [9].

Klasterowy ból głowy

Opisywany jest jako uczucie pieczenia lub kłucia w okolicach oczodołów. Jest to ból o stałym natężeniu lub pulsujący. Bóle klasterowe należą do najrzadszych, ale jednocześnie najsilniejszych bólów głowy – są na tyle silne, że osoby w trakcie ataku nie są w stanie usiedzieć w jednym miejscu. Tak silny ból doprowadza niekiedy do nieracjonalnych zachowań jak uderzanie głową w ścianę. Po stronie głowy, gdzie występuje ból, zazwyczaj samoistnie opuszcza się powieka, oko czerwienieje i łzawi. Bóle klasterowe pojawiają się zazwyczaj 2-3 razy w roku i trwają od kilku tygodni do kilku miesięcy (po kilka napadów bólowych na dobę) [10]. Bóle klasterowe leczy się specjalistycznie podając choremu min. leki steroidowe. Przy przedłużającym się bólu głowy zawsze należy skonsultować się z lekarzem.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

1. Lava N.S. Tension headaches. WebMD https://www.webmd.com/migraines-headaches/tension-headaches#1.
2. Loder E., Rizzoli P. Tension-type headache. BMJ. 2008 Jan 12; 336(7635): 88–92.
3. Mayo Clinic – Tension headache https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tension-headache/symptoms-causes/syc-20353977.
4. Mayo Clinic – Sinus headaches https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/sinus-headaches/symptoms-causes/syc-20377580.
5. Mayo Clinic – Headaches and hormones: What’s the connection? https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/chronic-daily-headaches/in-depth/headaches/art-20046729.
6. Sacco S., Ricci S., Degan D., Carolei A. Migraine in women: the role of hormones and their impact on vascular diseases. J Headache Pain. 2012 Apr; 13(3): 177–189.
7. Mayo Clinic – Migraine https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/syc-20360201.
8. Goadsby P.J. Pathophysiology of migraine. Ann Indian Acad Neurol. 2012 Aug; 15(Suppl 1): S15–S22.
9. Weatherall M.W. The diagnosis and treatment of chronic migraine. Ther Adv Chronic Dis. 2015 May; 6(3): 115–123.
10. May A. Cluster headache: pathogenesis, diagnosis, and management. Lancet. 2005 Sep 3-9;366(9488):843-55.

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol