dla twojej domowej apteczki

Ból Ból brzucha

Ból żołądka – jak sobie z nim radzić Udostępnij artykuł

Ból żołądka zlokalizowany jest w okolicy brzucha i spowodowany jest nadmiernymi skurczami lub stanem zapalnym tego organu. Ból żołądka jest bólem tępym, związanym najczęściej z uczuciem ucisku, czasami kłucia czy pieczenia.

Czemu boli nas żołądek

Bólowi żołądka towarzyszą zazwyczaj inne objawy związane z układem pokarmowym jak odbijanie się, pieczenie w przełyku czy nudności.

Przyczyn bólu brzucha jest wiele – mogą mieć podłoże psychologiczne jak i być związane ze stanem patologicznym jak np. zespół jelita drażliwego. Niekiedy ból brzucha jest objawem niespecyficznym np. zawału serca [1].

Stany zapalne żołądka

Kiedy żołądek zaczyna nas nagle boleć i kurczyć się, a wszystkiemu towarzyszy biegunka, to prawdopodobnie doszło do zapalenia żołądka i jelita w następstwie infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Do infekcji dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu z osobą chorą lub po spożyciu skażonego drobnoustrojami bądź toksynami pokarmu (zatrucie pokarmowe). Zazwyczaj mija ono samoistnie po kilku dniach. Oprócz biegunki i bólu brzucha mogą pojawiać się także wymioty i gorączka. [2]. Gdy ból żołądka i biegunka często nawracają może to wskazywać na przewlekłą chorobę układu pokarmowego jak zespół jelita drażliwego.

Wrzody żołądka

Wrzody żołądka to otwarte rany zlokalizowane na powierzchni błony śluzowej wyściełającej ten organ. W większości przypadków są one wynikiem infekcji bakterią Helicobacter pylori. Do powstania owrzodzeń może doprowadzić także nadużywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych jak ibuprofen. Wśród głównych symptomów wrzodów wyróżnia się ból w górnej części brzucha, a także uczucie pełności czy nudności. Wrzody diagnozowane są w trakcie gastroskopii, a leczenie opiera się na zastosowaniu leków działających jako inhibitory pompy protonowej, co powoduje zmniejszenie kwasowości środowiska panującego w żołądku. W przypadku infekcji H. pylori oprócz inhibitora pompy protonowej stosowane są antybiotyki działające przeciwko tej bakterii [3].

Ból żołądka – jego przyczyną może być stres

W wyniku stresu dochodzi do produkcji hormonów i przekaźników wpływających na obniżenie pH w żołądku. Wpływa to na zakłócenie homeostazy prowadząc do rozwoju stanów zapalnych błony śluzowej żołądka. W początkowym etapie zapalenia indukowanego stresem dochodzi do spadku odporności błony śluzowej na działanie wolnych rodników i do zaburzenia jej zdolności do odbudowy (atrofia błony śluzowej). Spada także przepływ krwi przez tkanki żołądka co zwiększa jego podatność na uszkodzenia spowodowane kwasem żołądkowym powodując powstawanie bolesnych owrzodzeń [4]. W przypadku bólu żołądka, u którego podłoża leży stres, w leczeniu oprócz terapii kognitywnej stosuje się także leki łagodzące stany lękowe i depresyjne [5].

Ból żołądka należy do objawów niespecyficznych towarzyszących różnym jednostkom chorobowym niekiedy niebezpiecznym dla życia jak nowotwór żołądka. Dlatego, gdy ból nie ustępuje lub towarzyszy mu utrata masy ciała, występują częste wymioty czy zaobserwujemy krwawienie z układu pokarmowego (np. krew w kale) jak najszybciej musimy zgłosić się do lekarza.

1. Bharucha, A. E., Chakraborty, S. & Sletten, C. D. Common Functional Gastroenterological Disorders Associated With Abdominal Pain. Mayo Clinic Proceedings 91(8):1118-32. (2016).
2. Sattar, S. B. A. & Singh, S. Gastroenteritis, Bacterial. StatPearls (StatPearls Publishing, 2018). Pobrano z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513295/
3. Gastritis: Peptic ulcers. (2018).Pobrano z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK310262/
4. Megha, R. & Lopez, P. P. Gastritis, Stress-Induced. StatPearls (StatPearls Publishing, 2018). Pobrano z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499926/
5. Leki psychiatryczne w leczeniu gastrologicznym | Gastrologia – Medycyna Praktyczna dla pacjentów. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/97855,leki-psychiatryczne-w-leczeniu-gastrologicznym. (Udostępniono: 23. listopad 2018)

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol