dla twojej domowej apteczki

Ból Ból brzucha

Ból brzucha w ciąży – co może go powodować Udostępnij artykuł

Odczuwanie bólu brzucha i lekkich skurczy w trakcie ciąży spowodowane jest najczęściej zmianami fizjologicznymi zachodzącymi w tym okresie w organizmie kobiety.

Ból brzucha w ciąży

W trakcie rozwoju płodu organy ulegają przesunięciu, macica się powiększa, a więzadła ją podtrzymujące rozciągają się, co związane jest z odczuwanym bólem. Będąc wynikiem naturalnych procesów tym samym nie zagraża ani matce ani dziecku [1]. Jednak w pewnych przypadkach ból ten ma podłoże patologiczne i wymaga konsultacji lekarskiej, a czasem nawet odpowiedniego zabiegu.

Niegroźne przyczyny bólu brzucha w ciąży

Częstą przyczyną bólu niezagrażającego ciąży jest ból związany z rozciąganiem więzadeł macicy. Jest to zazwyczaj ostry, krótki ból lub uczucie kłucia odczuwane w dolnej części brzucha lub pachwinie po jednej lub obu stronach ciała. Bóle tego typu pojawiają się zazwyczaj od drugiego trymestru ciąży. Za bóle brzucha mogą być odpowiedzialne także zaparcia. Szacuje się, że 11-38% kobiet w ciąży ma z nimi problemy [2]. Spowodowane jest to zarówno zmianami fizjologicznymi jak i anatomicznymi. Duże stężenie progesteronu w organizmie spowalnia pasaż jelitowy, a na późniejszych etapach ciąży rosnący płód uciska jelita spowalniając przepływ masy kałowej [3]. Gdy odczuwamy bóle brzucha, którym towarzyszą wzdęcia, uczucie niepełnego wypróżnienia lub częstotliwość wypróżniania wynosi poniżej 3 razy tygodniowo to wysoce prawdopodobne, że źródłem bólu jest właśnie zatwardzenie [4].

Poważna przyczyna bólu – ciąża pozamaciczna

Znacznie rzadziej przyczyną bólu brzucha w trakcie ciąży są poważniejsze zaburzenia zagrażające życiu matki czy dziecka. Wśród nich wyróżnia się ciążę pozamaciczną do której dochodzi w wyniku zagnieżdżenia się zarodka poza jamą macicy. W krajach rozwiniętych jedynie 1-2% ciąż to ciąże pozamaciczne [5]. Ciąża taka nie tylko kończy się śmiercią zarodka, ale jest przyczyną zgonów kobiet w 10% przypadków. W wyniku nieprawidłowej lokalizacji zarodka ciężarna kobieta zaczyna odczuwa

ból i obserwuje krwawienie z pochwy w okresie 6-10 tygodnia ciąży, pojawia się także dyskomfort w trakcie oddawania moczu i kału. Niestety są to objawy mało specyficzne, towarzyszące również ciąży prawidłowej. Dlatego w przypadku krwawienia i bólu brzucha należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę [6].

Ból brzucha może być zwiastunem stanu przedrzucawkowego lub oderwania łożyska

Intensywny, długotrwały ból, zwłaszcza po prawej stronie brzucha, może wskazywać na stan przedrzucawkowy. Jest to zaburzenie związane ze wzrostem ciśnienia krwi pojawiające się u kobiet po 20 tygodniu ciąży lub zaraz po narodzinach dziecka. U kobiet rodzących po raz pierwszy prawdopodobieństwo wystąpienia stanu przedrzucawkowego wynosi 3-7%, natomiast u kobiet wcześniej rodzących wynosi tylko 1-3% [7]. Stanowi przedrzucawkowemu towarzyszą również inne symptomy jak silne bóle głowy, zaburzenia widzenia czy opuchnięte stopy, ręce i twarz. Taki stan wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Silny, ciągły ból brzucha przechodzący w skurcze i towarzyszące mu krwawienie również muszą być dokładnie zbadane. Mogą być wynikiem oderwania łożyska przez co płód nie jest zaopatrywany w tlen i substancje odżywcze. Do oderwania łożyska dochodzi zazwyczaj przed 37 tygodniem ciąży i zagraża poważnie zarówno dziecku jak i matce [8].

Ból brzucha i krwawienie przed 24 tygodniem ciąży mogą świadczyć o samoistnym poronieniu lub o zagrożeniu poronieniem. Ból brzucha z towarzyszącymi mu regularnymi skurczami macicy pojawiający się przed 37 tygodniem ciąży związany jest natomiast z przedwczesnym porodem. W obydwu wypadkach musimy jak najszybciej uzyskać pomoc medyczną.

1. Cappell, M. S. & Friedel, D. Abdominal pain during pregnancy. Gastroenterol. Clin. North Am. 32, 1–58 (2003).
2. Vazquez, J. C. Constipation, haemorrhoids, and heartburn in pregnancy. Clin. Evid. (Online). (2010). Pobrane z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2907947/
3. Trottier, M., Erebara, A. & Bozzo, P. Treating constipation during pregnancy. Can. Fam. Physician 58(8): 836–838 (2012).
4. Ford, F. Constipation in pregnancy. Practising Midwife (2008). doi:10.1111/tog.12179
5. Shaw, J. L. V., Dey, S. K., Critchley, H. O. D. & Horne, A. W. Current knowledge of the aetiology of human tubal ectopic pregnancy. Human Reproduction Update 6(4):432-44. (2010).
6. Sivalingam, V. N., Duncan, W. C., Kirk, E., Shephard, L. A. & Horne, A. W. Diagnosis and management of ectopic pregnancy. J. Fam. Plan. Reprod. Heal. care 37, 231–40 (2011).
7. Uzan, J., Carbonnel, M., Piconne, O., Asmar, R. & Ayoubi, J.-M. Pre-eclampsia: pathophysiology, diagnosis, and management. Vasc. Health Risk Manag. 7, 467–74 (2011).
8. Schmidt, P. & Raines, D. A. Placental Abruption (Abruptio Placentae). StatPearls (StatPearls Publishing, 2018). Pobrano z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482335/

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol