dla twojej domowej apteczki

Ból Ból brzucha

Ból brzucha u dziecka – co może być jego przyczyną i jak go łagodzić Udostępnij artykuł

Ból brzucha jest częstą przypadłością na którą skarżą się najmłodsi. W przypadku dzieci przyczyna bólu bywa trudna do zdiagnozowania.

Ból brzucha u dziecka

Nie potrafią one dokładnie opisać bólu i zlokalizować jego źródła. Na szczęście w większości przypadków u jego podłoża nie leżą poważniejsze problemy zdrowotne i ból mija po kilku godzinach bez specjalnego leczenia. Jeżeli jednak ból jest silny, długotrwały konieczna będzie wizyta u lekarza.

Przyczyny bólu brzucha

Ból brzucha jest bardzo niespecyficznym objawem mogącym towarzyszyć różnym chorobom czy nieprawidłowościom. Może być wynikiem zaburzeń w układzie pokarmowym jak zaparcia, gazy czy nietolerancja pokarmowa [1,2]. Ból towarzyszy także kolce czyli skurczom mięśni gładkich jelita pojawiającym się w wyniku zatruć pokarmowych np. nieświeżym jedzeniem. Kolki są również częstą dolegliwością towarzyszącą niemowlętom. Ból w obszarze brzucha najmłodsi mogą odczuwać także w przypadku stanów zapalnych jelit spowodowanych bakteriami, wirusami czy grzybami (np. grypa żołądkowa). W tym przypadku bólowi towarzyszy także ostra biegunka czy wymioty [3]. Na ból brzucha, któremu towarzyszą problemy z oddawaniem moczu dziecko może się skarżyć również w przypadku zapalenia pęcherza lub nerek [4]. Niekiedy dolegliwości mogą być wynikiem stresu – wówczas dzieci mogą odczuwać ściśniecie żołądka, jego ból, a nawet mieć biegunkę [5].

Do poważniejszych problemów zdrowotnych, którym towarzyszą częste bóle w obszarze brzucha należą również groźne dla zdrowia, a nawet życia dziecka, zatrucia pokarmowe, zapalenie wyrostka, połknięcie przedmiotu (ciało obce w układzie pokarmowym) czy choroba Crohna (przewlekły stan zapalny jelita).

Kiedy ból brzucha u dziecka powinien nas zaalarmować?

W pewnych przypadkach ból brzucha jest objawem towarzyszącym chorobom czy nieprawidłowościom, które wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Do takich przypadków należy ból pojawiający się u dzieci poniżej 3 miesiąca życia (brzuszek jest wtedy twardy i napięty), któremu towarzyszy biegunka lub wymioty. Zaalarmować nas powinna także sytuacja, w której dziecko odczuwa ból, nie może się wypróżnić, a szczególnie gdy pojawiają się wymioty [6]. Na poważniejszy problem może również wskazywać krew w stolcu czy wymiocinach. Po pomoc medyczną powinniśmy się zgłosić także, gdy ból jest związany z niedawnym urazem w obszarze brzucha.

Kiedy zabrać dziecko do pediatry?

Do pediatry powinniśmy zabrać dziecko, gdy, nawet z przerwami, ból brzucha trwa ponad tydzień lub objawy nie ulegają poprawie po upłynięciu 24 godzin. Pomoc medyczna będzie konieczna natychmiast, gdy zaobserwujemy nagłe pogorszenie się stanu dziecka – ból stanie się częstszy lub intensywniejszy albo pojawią się silne wymioty czy biegunka. Konsultacji lekarskiej wymagają objawy, którym towarzyszy biegunka trwająca ponad 2 dni lub wymioty nie mijające po upływie 12 godzin. Alarmującym objawem, który powinien nas skłonić do wizyty w gabinecie pediatrycznym jest gorączka powyżej 38°C, brak apetytu czy nagła utrata wagi [2].

Co robić, gdy dziecko boli brzuch?

W większości przypadków ból brzucha minie samoistnie po kilku godzinach. Przez ten czas powinniśmy odpowiednio zatroszczyć się o naszą pociechę, aby złagodzić odczuwany przez nią dyskomfort. Przede wszystkim ważne jest zapewnienie dziecku odpoczynku. Gdy nie jest ono aktywne wówczas jego mięśnie są rozluźnione, co może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych. Ważne jest także zadbanie o to, by dziecko przyjmowało płyny. Powinniśmy podawać je szczególnie często, gdy wystąpiła biegunka czy wymioty. Odwodnienie organizmu jest przyczyną osłabienia, bólu głowy i ogólnego złego samopoczucia. Gdy nie znamy przyczyny bólu brzucha warto podawać dziecku lekkie, łatwostrawne, niepodrażniające układu pokarmowego pokarmy jak ryż, sok jabłkowy czy sucharki. Unikamy natomiast słodzonych napojów, cytrusów, pokarmów smażonych czy przetworów mlecznych. Jeżeli podejrzewamy, że przyczyną jest zaparcie warto skonsultować to z pediatrą, który zaleci odpowiednia dietę i preparaty na poprawę pasażu jelitowego.

W przypadku bólu brzucha w celu jego złagodzenia nie powinniśmy podawać dziecku leków przeciwbólowych bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Niekiedy leki te mogą wywołać dodatkowe podrażnienia układu pokarmowego, zwłaszcza u najmłodszych.

1. Husby, S. & Høost, A. Recurrent abdominal pain, food allergy and endoscopy. Acta Paediatr. 90, 3–4 (2001).
2. Loening-Baucke, V. & Swidsinski, A. Constipation as Cause of Acute Abdominal Pain in Children. J. Pediatr. 151, 666–669 (2007).
3. Elliott, E. J. Acute gastroenteritis in children. BMJ 334, 35–40 (2007).
4. Macaluso, C. R. & McNamara, R. M. Evaluation and management of acute abdominal pain in the emergency department. Int. J. Gen. Med. 5, 789–97 (2012).
5. Quek, S. H. Recurrent abdominal pain in children: a clinical approach. Singapore Med. J. 56, 125–8; quiz 132 (2015).
6. Leung, A. K. C. & Sigalet, D. L. Acute abdominal pain in children. Am. Fam. Physician 67, 2321–6 (2003).

produkty laboratoria polfa łódź

Ibuprofen Max Karton 10tab

Ibuprofen MAX

Paracetamol 500 Karton 10tab

Paracetamol