dla twojej domowej apteczki

Alergia Badania alergiczne

Testy i badania alergiczne Udostępnij artykuł

Badanie alergiczne wykonywane jest przez lekarza alergologa w celu określenia substancji wywołującej odpowiedź alergiczną.

Badania alergiczne od A do Z

Może ono polegać na pobraniu krwi i określeniu obecnych w niej przeciwciał, może mieć również postać testu skórnego lub opierać się na diecie eliminacyjnej.

Do odpowiedzi alergicznej dochodzi wówczas, gdy nasz układ immunologiczny reaguje nieprawidłowo na czynnik niepatogenny jak pyłek roślinny czy białko jaja. Reakcja ta związana jest z uruchomieniem mechanizmów obronnych organizmu, co prowadzi do wystąpienia objawów alergii jak katar, ataki kichania, łzawienie oczu, biegunka, wyprysk czy problemy z oddychaniem.

Czemu wykonuje się testy alergiczne?

Szacunki wskazują, że w naszym kraju choroby alergiczne dotyczą około 20% populacji osób dorosłych oraz około 23% populacji dzieci [1]. Duża część osób uczulonych nie zna dokładnej przyczyny swojej alergii – gdy w okresie wiosennym pojawia się u nas katar sienny podejrzewamy pyłki, często jednak nie staramy się zidentyfikować, który gatunek rośliny jest źródłem naszego problemu. Osoby, u których objawy alergii są lekkie i udaje się je złagodzić dostępnymi bez recepty lekami antyhistaminowymi nie korzystają z badań alergicznych. Jednak, gdy odpowiedź organizmu jest silna, towarzyszy nam niezależnie od pory dnia i roku, a jej objawy utrudniają nam codziennie funkcjonowanie konieczna jest wizyta u specjalisty i znalezienie przyczyny problemu. Identyfikacja alergenu jest konieczna do skutecznego unikania z nim kontaktu, a także jest podstawą do ewentualnego odczulania.

Rodzaje testów alergicznych

W celu znalezienia alergenu odpowiedzialnego za nieprawidłową odpowiedz organizmu przeprowadza się badania krwi, testy skórne oraz próby prowokacyjne z dietą eliminacyjną. Badania krwi pozwalają na identyfikacje różnego typu alergenów: wziewnych, spożywczych czy kontaktowych. Polega ono na oznaczaniu poziomu przeciwciał IgE swoistych względem alergenów. Podwyższony poziom danego przeciwciała wskazuje na alergię na określony czynnik.

W przypadku testów skórnych można wyróżnić trzy rodzaje: testy punktowe, śródskórne oraz płatkowe. Wszystkie z nich polegają na ekspozycji skóry na dany alergen. W testach tych stosuje się kontrolę negatywną z roztworem soli fizjologicznej oraz kontrolę pozytywną w postaci histaminy (związku odpowiedzialnego za rozwój odpowiedzi alergicznej).

Ostatnim rodzajem testu alergicznego są testy prowokacyjne stosowane najczęściej w wykrywaniu alergii pokarmowej. Przed przeprowadzeniem testu stosowana jest dieta eliminacyjna polegająca na wykluczeniu danego składnika z diety. Następnie pokarm podejrzewany o właściwości alergenne podaje się bezpośrednio do żołądka w trakcie wykonywanej gastroskopii. Dzięki czemu można obserwować bezpośrednią reakcję układu pokarmowego na dany czynnik.

Jak przygotować się do badań alergicznych

Przede wszystkim warto poznać dokładną historię medyczną związaną z alergiami wśród najbliższej rodziny. Skłonność do alergii często dziedziczymy po naszych przodkach. Dlatego alergolog na pewno będzie chciał wiedzieć o przypadkach chorób alergicznych wśród naszych krewnych [2]. Przed wizytą u alergologa warto też zaobserwować w jakich sytuacjach dochodzi do odpowiedzi alergicznej – to pomoże lekarzowi zawęzić grupę potencjalnych alergenów. Gdy badania alergiczne mają polegać na obserwowaniu reakcji organizmu na alergen (testy skórne, testy prowokacyjne) konieczne będzie wcześniejsze odstawienie leków antyhistaminowych. Jedynie w przypadku badania krwi nie jest to konieczne.

1. Lienhart J, Dobek R, Malolepszy J, Wojtyniak B, Pisiewicz K, Plusa T, i in. The Prevalence of Allergic Diseases in Poland – the Results of the PMSEAD Study in Relation to Gender Differences. Adv Clin Exp Med. 2014;
2. Wang D-Y. Risk factors of allergic rhinitis: genetic or environmental? Ther Clin Risk Manag [Internet]. Dove Press; czerwiec 2005 [cytowane 21 październik 2018];1(2):115–23. Pobrano z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18360551

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus