dla twojej domowej apteczki

Alergia Rodzaje alergii Alergie wziewne

Przeziębienie czy alergia wziewna na pleśń? Udostępnij artykuł

Niższa temperatura i gwałtowne zmiany pogody wyraźnie wskazują na to, że zbliża się sezon jesienno-zimowy.

Przeziębienie czy alergia

Jest to czas kiedy często odporność naszego organizmu spada przez co stajemy się bardziej podatni na infekcje. Ból gardła, katar czy kaszel mogą wskazywać na początek przeziębienia czy grypy.

Jesień to jednocześnie okres w którym we wdychanym przez nas powietrzu wciąż występują zarodniki grzybów pleśniowych (np. Cladosporium iAlternaria). Dla alergików może to oznaczać występowanie objawów alergii wziewnej.

Przeziębienie i alergia wziewna mają wiele wspólnych objawów, stąd zdarza nam się je pomylić. Na szczęście każde z nich ma też kilka charakterystycznych cech dzięki którym jesteśmy w stanie rozpoznać czy złapaliśmy infekcję wirusową czy to odpowiedź organizmu na zarodniki pleśni. W dalszej części tekstu dowiesz się jak rozpoznać alergię wziewną i odróżnić jej objawy od infekcji.

Wydzielina z nosa ma inny wygląd przy przeziębieniu i infekcji

Błona śluzowa jamy nosowej produkuje wydzielinę śluzową w odpowiedzi na czynniki prozapalne wytwarzane w wyniku aktywacji komórek immunologicznych przez alergen lub patogen. Wygląd kataru rożni się jednak pomiędzy alergią, a infekcją. Wydzielina produkowana w następstwie infekcji wirusowej jest gęsta i zabarwiona na biało, ze względu na dużą zawartość leukocytów walczących z patogenem. Gdy barwa zmieni się na żółto-zieloną oznaczać to będzie, że prawdopodobnie doszło do wtórnej infekcji bakteryjnej.

Przy alergii obserwujemy natomiast przejrzystą, wodnistą wydzielinę z nosa produkowaną w wyniku przekrwienia błony śluzowej. Katarowi alergicznemu często towarzyszą też łzawienie oczu i napady kichania (1,2).

Gorączka wskazuje na infekcję wirusową

Podwyższona temperatura ciała ma ograniczać rozwój patogenów – wirusy wrażliwe są na wahania temperatury. Jeśli jest to alergia to nie obserwuje się gorączki, gdyż odpowiedź zależna od alergenów aktywuje inne mechanizmy obronne organizmu. Warto jednak pamiętać, że nie każda infekcja związana jest z podniesioną temperaturą. W ponad 75% przypadkach infekcji górnych dróg oddechowych gorączka nie występuje (3). Wysoka gorączka (38-40°C) może też wskazywać na infekcję wirusem grypy (4).

Długość objawów w przypadku infekcji i alergii

Wirusy wywołujące infekcje zwalczane są przez nasz organizm zazwyczaj w ciągu 7-10 dni.. Odpowiedź alergiczna może trwać znacznie dłużej – wszystko zależy od tego jak długo organizm narażony jest na kontakt z alergenem. Przy infekcji, czynnik wywołujący chorobę, zwalczany jest przez układ immunologiczny, a więc czas trwania zależy od tego jak szybko nasz organizm jest w stanie poradzić sobie z intruzem (5). Jeśli powodem jest alergia wziewna objawy trwają dopóty dopóki we wdychanym powietrzu nie przestaną być obecne zarodniki pleśni lub nie zaczniemy przyjmować leków antyhistaminowych (6).

Leczenie alergii i przeziębienia znacznie się różnią

Przy leczeniu przeziębienia stosuje się głównie preparaty łagodzące objawy towarzyszące chorobie jak preparat Laboratoria Polfa Łódź® Przeziębienie i Grypa. W ich składzie znajdują się związki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym dzięki czemu łagodzą towarzyszące chorobie bóle głowy, a także zmniejszają odpowiedź zapalną. Przy alergii przyjmowanie preparatów na przeziębienie nie przynosi żadnych rezultatów. W tym wypadku jedynie sięgnięcie po leki antyhistaminowe, najlepiej najnowszej generacji jak desloratydyna, lub unikanie kontaktu z alergenem łagodzi objawy towarzyszące odpowiedzi alergicznej (6).

1. Wheatley LM, Togias A. Allergic rhinitis. N Engl J Med [Internet]. NIH Public Access; 29 styczeń 2015 [cytowane 27 sierpień 2018];372(5):456–63. Pobrano z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25629743
2. Tantilipikorn P. The relationship between allergic rhinitis and viral infections. T. 22, Current Opinion in Otolaryngology and Head and Neck Surgery. 2014. s. 249–52.
3. Chughtai AA, Wang Q, Dung TC, Macintyre CR. The presence of fever in adults with influenza and other viral respiratory infections. Epidemiol Infect. 2017;145(1):148–55.
4. Flu: Overview. Institute for Quality and Efficiency in Health Care (IQWiG); 3 listopad 2016 [cytowane 26 sierpień 2018]; Pobrano z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmedhealth/PMH0072643/
5. Allan GM, Arroll B. Prevention and treatment of the common cold: making sense of the evidence. CMAJ [Internet]. Canadian Medical Association; 18 luty 2014 [cytowane 22 sierpień 2018];186(3):190–9. Pobrano z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24468694
6. Min Y-G. The pathophysiology, diagnosis and treatment of allergic rhinitis. Allergy Asthma Immunol Res [Internet]. 2010;2(2):65–76. Pobrano z: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20358020%5Cnhttp://www.pubmedcentral.nih.gov/articlerender.fcgi?artid=PMC2846743

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus