dla twojej domowej apteczki

Alergia Rodzaje alergii Alergie wziewne

Alergia na roztocza Udostępnij artykuł

Na początku warto wyjaśnić czym są roztocza. W systematyce biologicznej rząd roztoczy umiejscawiamy w gromadzie pajęczaków. Zaliczamy do nich około 30 000 gatunków, bytujących w różnych środowiskach i osiągających rozmiary od mikroskopijnych po 3-centymetrowe. W kontekście alergii istotne są roztocza kurzu domowego.

Są to bardzo małe organizmy żywiące się głównie naskórkiem. Dorosły człowiek ,,zrzuca” około 1,5 grama martwych komórek naskórka w ciągu doby. Taka ilość wystarczy, aby wyżywić niemal milion roztoczy. Znajdziemy je w meblach tapicerskich, dywanach, maskotkach, zasłonach czy materacach i pościeli. Gatunki najczęściej spotykane w naszych domach to Dermatophagoides pteronyssinus, Dermatophagoides farinae oraz Euroglyphus maynei. Choć są niewidoczne dla oka, mogą sprawić wiele problemów. Zarówno one same, jak i ich odchody, są silnymi alergenami dla dużej grupy ludzi.

Jak objawia się alergia na roztocza?

Alergia na roztocza to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego człowieka na pozornie nieszkodliwe organizmy bytujące w kurzu domowym. Uczulenie zazwyczaj objawia się przewlekłym wodnistym katarem, niedrożnością nosa, pogorszeniem węchu, napadami kichania, świądem nosa i gardła, uczuciem ciągłego ściekania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, kaszlem, łzawieniem oczu czy okresową dusznością. Długotrwałe występowanie wymienionych symptomów może skutkować bólami głowy, zaburzeniami snu, co może prowadzić do problemów z koncentracją w ciągu dnia oraz pogorszenia jakości życia. Uważa się, że najsilniejsze objawy występują jesienią i zimą. Typowe jest także zaostrzenie dolegliwości podczas zamiatania, odkurzania i wykonywania innych czynności porządkowych.

Jak diagnozuje się alergię na roztocza?

Podstawowym badaniem pomocnym w rozpoznaniu alergii na roztocza kurzu domowego jest skórny test punktowy. O jego przeprowadzeniu decyduje lekarz, na podstawie informacji zebranych w czasie wywiadu medycznego i badania fizykalnego pacjenta. Testy skórne można wykonać w poradni alergologicznej, w pewnych sytuacjach testy skórne można uzupełnić lub zastąpić oznaczeniem specyficznych przeciwciał klasy IgE z próbki krwi.

Leczenie alergii na roztocza

Terapię alergii planować należy z lekarzem specjalistą w dziedzinie alergologii. Główne grupy leków to glikokortykosteroidy (GKS) oraz leki antyhistaminowe. Leczeniem przyczynowym jest odczulanie alergenowe. Immunoterapia ta może być stosowana metodą klasyczną (wstrzyknięcia podskórne alergenów) lub alternatywną (podanie alergenów doustnie lub donosowo). Tak czy inaczej, istotą takiego postępowania jest regularne, kontrolowane podawanie osobie uczulonej coraz większych dawek alergenu. Ma to na celu zmniejszenie wrażliwości chorego na dany czynnik, a co za tym idzie złagodzenie objawów. Najprościej mówiąc, chodzi o stopniowe ,,przyzwyczajanie” organizmu do kontaktu z alergenem. Odczulanie daje dobre efekty. Warto jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały i wymagający systematyczności.

O czym powinny pamiętać osoby uczulone na roztocza kurzu domowego?

Poza leczeniem farmakologicznym, kluczowe są działania mające na celu maksymalne ograniczenie kontaktu z alergenem. Warto rozważyć pozbycie się z domu przedmiotów, które gromadzą kurz, np. mebli tapicerowanych, firan, dywanów i wykładzin. Dla alergików znacznie lepsze są podłogi łatwo zmywalne. Niezwykle istotne jest częste pranie pościeli i zabawek pluszowych w temperaturze powyżej 60 st. Celsjusza. Korzystne jest również zamrażanie poduszek, kołder, koców i maskotek poprzez wystawianie ich na zewnątrz, gdy na dworze panuje niska temperatura. Uważa się, że w sypialni alergika powinno się stosować nieprzepuszczalne dla roztoczy pokrowce na materace. W codziennym dbaniu o porządek dobrze sprawdzi się odkurzacz z filtrem HEPA.

1. Praca zbiorowa Interna Szczeklika 2017, pod red. Piotra Gajewskiego, Medycyna Praktyczna, 2017
2. Buczek A, Choroby pasożytnicze – epidemiologia, diagnostyka i objawy, Wydawnictwo Koliber, Lublin, 2010
3. Rogala B, Immunoterapia alergenowa (odczulanie), mp.pl ALERGIE: [online] https://alergie.mp.pl/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57601,immunoterapia-alergenowa-odczulanie
4. Jedynak-Wąsowicz U, Czy ograniczanie ekspozycji na roztocza kurzu domowego wpływa na nasilenie objawów alergicznego nieżytu nosa u uczulonych dzieci?, mp.pl 5000 pytań z pediatrii: [online]: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.4.1.39

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus