dla twojej domowej apteczki

Alergia Rodzaje alergii Alergie wziewne

Alergia na kurz Udostępnij artykuł

Kurz występuje we wszystkich pomieszczeniach użytkowanych przez człowieka takich jak mieszkania, biura czy magazyny.

Alergia na kurz

Niestety, nawet najbardziej regularne odkurzanie nie pozwala na wyeliminowanie tego problemu raz na zawsze. O ile dla większości ludzi problem kurzu jest głównie sprawą estetyczną, o tyle dla alergików ilość kurzu może być jednym z ważniejszych czynników wpływających na jakość życia. Czym jednak jest ów kurz?

Skład kurzu domowego

Skład kurzu domowego jest w zasadzie niepowtarzalny i w każdym mieszkaniu będzie trochę inny. Wyróżnić można jednak typowe składniki, których możemy się w nim spodziewać:

  • Złuszczający się naskórek oraz włosy ludzi i zwierząt
  • Ziarna piasku i ziemi
  • Drobinki bawełny z ubrań
  • Resztki żywności
  • Pył budowlany
  • Pyłki roślin
  • Żywe oraz martwe owady
  • Roztocza i ich odchody
  • Liczne bakterie i grzyby

W kurzu znajduje się zatem przynajmniej kilka składników o dużym znaczeniu alergizującym. Naczelną rolę wśród nich pełnią roztocza kurzu domowego. Są to niewielkie pajęczaki, których ilość w jednym gramie kurzu może sięgać kilkuset, a nawet kilku tysięcy sztuk. Alergenami mogą być zarówno ciała, jak i odchody tych niewielkich, towarzyszących nam przez cały rok organizmów. Najwięcej roztoczy znaleźć można w dywanach, wykładzinach, materacach, pościeli, a także pluszowych zabawkach. Optymalne warunki dla roztoczy to temperatura 22-26℃ i wilgotność powietrza powyżej 55% – mogą jednak przeżyć mrożenie do -18℃ i pranie w temperaturze 45℃. Szczególnie ważne jest zatem regularne pranie pościeli w wysokiej temperaturze. Alergicy powinni zrezygnować z dywanów oraz grubych zasłon, dobrym pomysłem jest też zakup nieprzepuszczalnej dla roztoczy pościeli. Podstawą profilaktyki alergii jest regularne odkurzanie mieszkania i ścieranie kurzy na mokro. Utrzymywanie temperatury nie wyższej niż 20℃ i małej wilgotności powietrza także spowolni ich rozwój.

Poza roztoczami, wśród składników kurzu należy zwrócić uwagę na naskórek oraz sierść zwierząt. Jeśli jesteśmy uczuleni na zwierzęta, ale mimo wszystko nie wyobrażamy sobie bez nich życia, warto szczególnie dbać o czystość mieszkania i unikać wpuszczania zwierzęcia do sypialni.

Kolejnym ważnym alergenem mogącym znajdować się w kurzu są pyłki roślin. Alergicy, cierpiący z ich powodu powinni w sezonie pylenia spać z zamkniętymi oknami, zaś podczas wietrzenia mieszkania zakrywać otwarte okna firanką, najlepiej zwilżoną lub zaopatrzyć się w gęstą moskitierę. Trzeba też pamiętać, iż pyłki są często przynoszone do mieszkania przez przebywające na dworze zwierzęta, które osoby uczulone na pyłki powinny często kąpać.

W kontekście alergenów kurzu trzeba także wspomnieć o pleśniakach. Ich zarodniki stanowią często występujący, całoroczny alergen. Szczególnie kurz w łazienkach, piwnicach, kuchniach i powierzchniach magazynowych jest bogaty w zarodniki tych grzybów. Poza myciem na mokro powierzchni płaskich, nie można w takich miejscach zapomnieć o regularnym stosowaniu środków odgrzybiających i zapewnianiu dobrej wentylacji. Jednym z najważniejszych czynników rozwoju pleśni jest bowiem duża wilgotność powietrza. I co bardzo ważne, pamiętajmy o regularnym odgrzybianiu klimatyzacji, zarówno w samochodzie, jak i w pomieszczeniach.

Jak radzić sobie z alergią

Jak już wspomniana, dla alergików najważniejsze jest utrzymywanie czystości, obejmujące częste odkurzanie, ścieranie kurzu na mokro, częste pranie pościeli w wysokiej temperaturze i unikanie czynników alergizujących. Dobrym pomysłem jest pozbycie się rzeczy, które silnie zbierają kurz, w tym dywanów.

Alergia jest problemem, którego nie można lekceważyć, gdyż stanowi nie tylko kwestię dyskomfortu spowodowanego nieżytem nosa, ale także znaczący czynnik ryzyka rozwoju astmy oskrzelowej. Szacuje się, iż astma alergiczna stanowi ponad 60% wszystkich rozpoznań astmy. Jeśli zauważymy u siebie powtarzające się, charakterystyczne dla uczulenia objawy, tj. katar, świąd nosa, podniebienia i gardła, zaczerwienienie spojówek i łzawienie, bez typowego dla przeziębienia bólu gardła i podwyższonej temperatury ciała, należy udać się do lekarza. Odpowiednie rozpoznanie alergenu, pozwala na świadome unikanie czynnika wyzwalającego alergię, zaś dobranie właściwego leczenia złagodzi objawy alergii i zmniejszy ryzyko rozwoju poważnej choroby jaką jest astma oskrzelowa.

1. Gołąb J., Jakóbisiak M., Lasek W., Stokłosa T. Immunologia. Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012.
2. Praca zbiorowa Interna Szczeklika 2017, pod red. Piotra Gajewskiego, Medycyna Praktyczna 2017.
3. Dadas-Stasiak E., Kalicki B., Jung A. Najczęściej występujące przyczyny i rodzaje alergii u dzieci w świetle aktualnej epidemiologii. Pediatr Med Rodz 2010, 6 (2), p. 92-99.
4. Komorowski J. Epidemiologia Astmy w Polsce w Oparciu o Wyniki Badania ECAP. Praca doktorska. Warszawa 2012.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus