dla twojej domowej apteczki

Alergia Rodzaje alergii Alergia na sierść zwierząt

Alergia na psa Udostępnij artykuł

Alergeny odzwierzęce, to obok roztoczy kurzu domowego, najważniejsza grupa całorocznych alergenów wziewnych.

Alergia na psa

Pomimo, że pies ma najmniejszy potencjał uczulający ze wszystkich gatunków ssaków przebywających w otoczeniu człowieka, powszechna obecność tych zwierząt w gospodarstwach domowych sprawia, że problem uczulenia na jego alergeny dotyka dużej części populacji.

Co nas uczula?

Generalnie uważa się, że czynnikiem wywołującym reakcję alergiczną na psa jest sierść. Pogląd ten jest tylko częściowo prawdziwy, gdyż za alergię nie jest odpowiedzialna sama okrywa włosowa zwierzęcia, a pokrywające ją białka, obecne w wydzielinach gruczołów. Najważniejszym alergenem psa jest proteina o nazwie „Can f 1”, która wydzielana jest przez gruczoły językowe. Większość osób uczulonych na psa posiada w swoim organizmie swoiste przeciwciała skierowane przeciwko temu białku. Oprócz niego wyodrębniono sześć innych alergenów, znajdujących się w ślinie, moczu, surowicy krwi oraz naskórku. Warto pamiętać, że psia sierść może być też wektorem innych alergenów, takich jak kosmetyki do pielęgnacji sierści, roztocza kurzu domowego czy pasożyty [1,2].

Jaka rasa psa uczula najmniej?

Na świecie istnieje szacunkowo około 800 ras psów, które różnią się między sobą stężeniem poszczególnych alergenów. Niestety, zdania badaczy na temat istnienia tzw. rasy hipoalergicznej są podzielone. Według niektórych doniesień, najmniejsze stężenie alergenu „Can f 1” występuje u rasy Labrador retrivier, natomiast Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne do hipoalergicznych zalicza także takie rasy jak: Bedlington terrier, Bichon Frise, sznaucer, irlandzki spaniel wodny, Kerry blue terrier, maltańczyk, pudel, Irish Soft Coated Wheaten Terrier oraz skąpo owłosione – grzywacz chiński i nagi pies meksykański. Jest to jednak niespójne z innymi badaniami, które wykazały największe stężenie białka „Can f 1” u pudli i terrierów. Wniosek – nie ma jednoznacznie określonej rasy idealnej dla alergików, a nasilenie objawów uczulenia zależy od osobniczych uwarunkowań osoby uczulonej. Udowodniono natomiast, że stężenie alergizujących białek może wykazywać zmienność osobniczą w obrębie jednej rasy. Generalnie samce uczulają silniej niż samice, a starsze psy bardziej niż młodsze, co jest związane z gubieniem większej ilości naskórka. Co ciekawe, ilość wydzielanych antygenów nie ma żadnego związku z długością sierści [3].

Jakie są objawy alergii na psa?

Reakcja alergiczna na psa, podobnie jak wszystkie alergie wziewne, objawia się najczęściej wodnistą wydzieliną z nosa, napadami kichania, łzawieniem i zapaleniem spojówek. Kontakt z czworonogiem może nasilać także objawy astmy (duszność) oraz kontaktowego i atopowego zapalenia skóry (świąd, suchość skóry, wysypka).

Jak radzić sobie z alergią?

Najskuteczniejszym sposobem wyeliminowania objawów uczulenia jest unikanie ekspozycji na wywołujący je alergen. Należy jednak pamiętać, że sierść psa jest lekka, przez co łatwo unosi się w powietrzu i rozprzestrzenia w środowisku. Alergeny psie mogą być obecne w przestrzeni publicznej, np. w autobusach czy miejscu pracy, a także w domach osób, które nigdy nie posiadały czworonoga. Dla osób, które pomimo alergii nie chcą zrezygnować z posiadania psa w domu, ważne jest regularne sprzątanie oraz unikanie powierzchni gromadzących alergen, takich jak tapicerowane meble, grube zasłony i dywany. Należy ograniczać przebywanie psa w sypialni, a szczególnie na łóżku. Pomocne może być również regularne mycie psa dwa razy w tygodniu, a także unikanie dotykania mokrej sierści oraz mycie rąk po głaskaniu i polizaniu przez pupila.

Do farmakologicznych metod łagodzenia objawów zaliczamy leki antyalergiczne, takie jak: doustne leki przeciwhistaminowe, donosowe glikokortykosteroidy (GKS), krople do oczu zawierające kromony oraz wziewne GKS.

Istnieje także możliwość przeprowadzenia immunoterapii antygenowej czyli odczulania na antygeny psa. Niestety, efekt odczulania jest znacznie gorszy niż w immunoterapii alergenami roztoczy kurzu domowego, pyłków roślin czy kota. Do tego typu terapii kwalifikuje lekarz alergolog, po potwierdzeniu alergii na dany antygen przy pomocy testów alergicznych. Odczulanie można prowadzić metodą klasyczną czyli w postaci zastrzyków podskórnych lub metodą alternatywną (podjęzykową). Immunoterapia trwa około 3 lat, a podczas jej trwania należy unikać narażenia na działanie substancji uczulających, co wiąże się więc z koniecznością rezygnacji z posiadania zwierzaka, przynajmniej do zakończenia leczenia [4].

1. Ukleja-Sokołowska N, Bartuzi Z, Nowoczesna diagnostyka alergii na psa i kota, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (2): 81-87.
2. Ramadour M., Guetat M., Guetat J. i wsp., Dog factor differences in Can f1 allergen production, Allergy, 2005; 60: 1060–1064.
3. Cook G, The hipoallergenic dog: fact or fiction? Asthma Magazine, 2005; 12: 17–19.
4. Durska G, Alergia na psa – co nas uczula? Czy warto się odczulać?, Medycyna Praktyczna, https://alergie.mp.pl/lista/72850,alergia-na-psa-co-nas-uczula-czy-warto-sie-odczulac.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus