dla twojej domowej apteczki

Alergia na sierść zwierząt

Według najnowszych doniesień naukowców, kontakt ze zwierzętami domowymi ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne ich właścicieli.

Alergia na sierść zwierząt

Według najnowszych doniesień naukowców, kontakt ze zwierzętami domowymi ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne ich właścicieli [1].


Niestety, reguła ta niekoniecznie sprawdza się w przypadku alergików.

Sierść i naskórek zwierząt domowych należą do jednej z najważniejszych grup alergenów całorocznych, a problem uczulenia na nie dotyczy dużej części naszej populacji. Alergeny zwierzęce obecne są w wielu miejscach, a na kontakt z nimi narażone są również osoby, które same nie posiadają zwierzęcia.

Co nas uczula?

Wśród alergenów zwierzęcych znajduje się nie tylko sierść, ale także naskórek, wydzielina gruczołów potowych lub łojowych, mocz czy ślina. Warto pamiętać, że sierść może być źródłem innych niż odzwierzęce substancji drażniących dla alergików, takich jak szampony do pielęgnacji futra, bytujące w sierści roztocze kurzu domowego czy pasożyty. Częstą postacią alergii jest także uczulenie na pierze, w tym pióra kanarka czy papużki falistej. W przypadku kotów, psów i koni za alergie odpowiedzialna jest przede wszystkim sierść, a u małych zwierząt futerkowych, takich jak chomiki, króliki i kawie domowe (świnki morskie), zazwyczaj mocz i naskórek. Istotą problemu jest obecność w komórkach zwierzęcych konkretnych białek. Są one mylnie rozpoznawane przez komórki odpornościowe naszego organizmu jako zagrożenie i wiązane z przeciwciałami IgE, które poprzez szereg mediatorów zapalnych (np. histaminę) wyzwalają reakcję alergiczną [2].

Jakie są objawy alergii?

Reakcja alergiczna na zwierzęta objawia się najczęściej napadami kichania, wodnistą wydzieliną z nosa, łzawieniem i zapaleniem spojówek. Ekspozycja na alergeny może nasilać także objawy astmy (duszność) oraz kontaktowego i atopowego zapalenia skóry (świąd, suchość skóry, wysypka).

Jakie zwierzę uczula najczęściej?

Najczęstszą postacią alergii na sierść zwierząt jest uczulenie na sierść kota, ten typ uczulenia wywołuje także najbardziej dokuczliwe objawy. Powszechna jest również alergia na psy, a także chomiki, kawie domowe, króliki, szczury, myszy, konie i bydło. Samce alergizują silniej niż samice, co związane jest z większą ilością gruczołów łojowych i wydzielanych substancji, tzw. feromonów. Z tej przyczyny również silniej uczulają zwierzęta niekastrowane, niż te poddane sterylizacji lub kastracji. Więcej alergenów wydzielają starsze zwierzęta, ze względu na grubą warstwę naskórka i silniejsze jego złuszczanie. Co ciekawe stężenie alergenów nie zależy od długości sierści czworonogów.

Jak radzić sobie z alergią?

Najskuteczniejszą metodą walki z alergią jest zmniejszenie narażenia na dany alergen. Oznacza to niestety rezygnację z posiadania zwierząt domowych. Należy jednak pamiętać, że sierść i naskórek mogą utrzymywać się w mieszkaniu nawet przez kilka lat, a powszechność alergenów zwierzęcych w środowisku sprawia, że obecne są również w przestrzeni publicznej oraz w domach pozbawionych zwierząt. Aby zredukować ryzyko zalegania alergenów należy unikać powierzchni trudnych do czyszczenia, takich jak tapicerowane meble, grube zasłony, narzuty, dywany i wykładziny. Alergicy powinni wybierać łatwo zmywalne podłogi, które należy regularnie myć środkami dezynfekującymi. Zalecenia te są szczególnie istotne dla osób, które pomimo alergii decydują się na pozostawienie pupila w domu. W takim przypadku należy ograniczyć przebywanie zwierzaka w sypialni, a zwłaszcza w łóżku. Warto zainwestować w odkurzacz z filtrem wysokiej skuteczności (HEPA), który skuteczniej usuwa zalegającą sierść. Ilość alergenów wydzielanych przez psa można redukować także poprzez regularne mycie czworonoga dwa razy w tygodniu [3].

W celu łagodzeniu objawów można stosować leki przeciwhistaminowe, wziewne lub donosowe glikokortykosteroidy (GKS) czy krople do oczu zawierające kromony.

Trwały efekt leczniczy może przynieść immunoterapia antygenowa, powszechnie nazywana odczulaniem. Do tego typu terapii kwalifikuje lekarz alergolog, po potwierdzeniu alergii na dany antygen przy pomocy testów alergicznych. Niestety, leczenie to jest długotrwałe, a podczas jego trwania należy unikać narażenia na działanie substancji uczulających, co również oznacza konieczność rezygnacji z posiadania zwierzaka [4].

Bibliografia:
1. Jung CPortl D, Człowiek i pies – o głaskaniu, stresie i oksytocynie, Wydawnictwo Naukowe PWN,2017
2. Mejza F, Sierść zwierząt domowych, Medycyna Praktyczna: [online] https://astma.mp.pl/wszystkooastmie/kacikalergika/45996,siersc-zwierzat-domowych, dostęp 20.03.2018
3. Ukleja-Sokołowska N, Bartuzi Z, Nowoczesna diagnostyka alergii na psa i kota, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (2): 81-87.
4. Sybilski A, Czy pozbywać się zwierząt po rozpoznaniu alergii?, Medycyna po dyplomie 2016, 25: 74-80.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus