dla twojej domowej apteczki

Alergia Objawy alergii Objawy alergii na pyłki i roztocza

Jak rozpoznać alergię wziewną? Udostępnij artykuł

Alergie są grupą chorób związanych z nadwrażliwością układu immunologicznego o zróżnicowanym przebiegu. U alergików odpowiedź obronna uruchamiana jest nie tylko w przypadku kontaktu z patogenem, ale także w odpowiedzi na czynnik nieszkodliwy jak pyłek roślinny czy kurz.

Jak rozpoznać alergię wziewną

Po zetknięciu się z alergenem organizm produkuje czynniki prozapalne, w tym histaminę odpowiadającą za miejscowy rozwój stanu zapalnego i reakcję alergiczną. Alergie wziewne związane są z podrażnieniem dróg oddechowych prowadząc do dyskomfortu, kaszlu, drapania w gardle a w poważniejszych przypadkach do duszności i trudności z oddychaniem. Szacunki Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Pacjentów Cierpiących na Alergie i Choroby Dróg Oddechowych (EFA) wskazują, że około 40% populacji Europy cierpi na alergie oddechowe [1].

Katar alergiczny czy przeziębienie?

Katar, czy też mówiąc bardziej profesjonalnie alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, jest najczęstszą odpowiedzią organizmu na alergen, dostający się do naszych dróg oddechowych. Badania epidemiologiczne wskazują, że problem alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa dotyczy aż 22,5% osób w naszym kraju [2]. Katar alergiczny jest diagnozowany przeważnie u dzieci i osób młodych (poniżej 20 roku życia), ale może pojawić się także w starszym wieku.

W odpowiedzi na alergen rozwija się stan zapalny, który obejmuje nie tylko jamę nosową, ale często również zatoki przynosowe. Ze względu na podobieństwo objawów zdarza nam się pomylić odpowiedź alergiczną z wirusowym/bakteryjnym zapaleniem zatok lub przeziębieniem.

Do różnic pomiędzy infekcją, a alergią należy przede wszystkim długość trwania objawów. Przeziębienie, wraz z towarzyszącym mu katarem, mija zazwyczaj po tygodniu maksymalnie dwóch. Alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa utrzymuje się znacznie dłużej – przez cały czas ekspozycji na alergen np. w trakcie pylenia uczulającej nas rośliny. W przypadku alergii charakterystyczna jest też postać wydzieliny z nosa –wodnista i bezbarwna podczas gdy przy infekcji wydzielina jest gęsta, ropna o barwie żółtej lub zielonkawej. Wraz z katarem alergicznym występuje często napadowe kichanie, świąd nosa, a czasami zaczerwienienie i łzawienie oczu [3].

Kaszel, ból gardła, ataki astmy

W odpowiedzi na alergen wziewny, czynniki prozapalne (białka i związki chemiczne odpowiedzialne za rozwój stanu zapalnego) nie tylko stymulują produkcję śluzu w jamie nosowej, ale także przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego w innych obszarach dróg oddechowych. Dlatego w okresie pylenia czy w wyniku kontaktu z kurzem u alergików może wystąpić kaszel, ból gardła, a nawet atak astmy [4]. Objawy alergii wziewnej pojawiają się nagle, w krótkim czasie po zetknięciu z alergenem, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku astmy alergicznej. Choroba ta dotyczy 6% populacji naszego kraju, głównie dzieci, a jej objawy pokrywają się z atakiem odmiany niealergicznej (duszności, trudności z oddychaniem, kaszel) [5]. Natomiast odróżnienie kaszlu czy bólu gardła alergicznego od tego towarzyszącego infekcji nie jest proste. Jeżeli obserwujesz takie objawy w okresie pylenia roślin i poza sezonem infekcji warto skonsultować to z lekarzem.

Jak ograniczyć objawy alergii oddechowej?

Najlepszym sposobem na walkę z alergią wziewną jest unikanie czynnika drażniącego, co w przypadku alergii oddechowych nie jest takie proste. Alergeny wziewne trudno wyeliminować z wdychanego powietrza – do tego konieczne jest sterylnie zamknięte pomieszczenie i filtr HEPA. Mniej radykalnym, a wciąż skutecznym, sposobem na ograniczenie kontaktu z alergenem są regularne irygacje (przepłukiwanie) jamy nosowej i zatok. Płukanie najlepiej wykonywać przy użyciu soli fizjologicznej (0,9% NaCl) lub hipertonicznego roztworu chlorku sodu (3% NaCl). U alergików stosujących płukanie solą fizjologiczną zaobserwowano zmniejszenie stosowania leków przeciwalergicznych o 62,1%, a także poprawę jakości życia o prawie 30% [5]. Skuteczną ochronę przed alergią wziewną i złagodzenie jej objawów zapewnia regularne stosowanie wyrobu medycznego Polfa Łódź®Stop Alergii. Jego działanie oparte jest na mechanizmie szczelnego powlekania błony śluzowej. STOP ALERGII występuje w postaci proszku, który po zetknięciu z błoną śluzową zamienia się w żel chroniący przed kontaktem z alergenem. Dzięki temu prawie natychmiast łagodzi objawy alergii, a regularne stosowanie redukuje potrzebę korzystania z leków przeciwalergicznych [7]. Dzięki składnikom obojętnym farmakologicznie (proszek celulozowy pochodzenia roślinnego, proszek z mięty pieprzowej) preparat ten może być stosowany bez obaw przez kobiety w ciąży, matki a karmiące, a także aplikowany dzieciom od 18. miesiąca życia.

1. D’Amato G., Cecchi L., Bonini S., Nunes C., Annesi-Maesano I., Behrendt H., Liccardi G., Popov T., van Cauwenberge P. Allergenic pollen and pollen allergy in Europe. Allergy. 2007 Sep;62(9):976-90.
2. Valovirta E. EFA Book on Respiratory Allergies. Pobrano dnia 17 marca 2016 z: http://www.efanet.org/images/documents/EFABookonRespiratoryAllergiesFINAL.pdf
3. 
Alergiczny nieżyt nosa. Medycyna Praktyczna, dostęp 18 marca 2018: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.17.3
4. 
Valero A., Quirce S., Dávila I., Delgado J., Domínguez-Ortega J. Allergic respiratory disease: Different allergens, different symptoms. Allergy. 2017 Sep;72(9):1306-1316

5. Liebhart J., Malolepszy J., Wojtyniak B., Pisiewicz K., Plusa T., Gladysz U. Polish Multicentre Study of Epidemiology of Allergic Diseases. J Investig Allergol Clin Immunol. 2007;17(6):367-74.
6. Hermelingmeier K.E., Weber R.K., Hellmich M., Heubach C.P, Mösges R. Nasal irrigation as an adjunctive treatment in allergic rhinitis: A systematic review and meta-analysis. Am J Rhinol Allergy. 2012 Sep-Oct; 26(5): e119–e125.
7. Manuyakorn W., Klangkalya N.,Kamchaisatian W.,Benjaponpita S., Sasisakulporn C, Jotikasthira W. Efficacy of Nasal Cellulose Powder in the Symptomatic Treatment of Allergic Rhinitis: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Allergy Asthma Immunol Res. 2017 Sep; 9(5): 446–452.

produkty laboratoria polfa łódź

Alergo Max Junior - lek przeciwalergiczny

Alergo Max Junior

Stop Alergii Karton Aerozol

Stop alergii

Alergo Max Karton 10tab

Alergo Max

Calcium Alergo Plus Junior Karton 16tab

Calcium Alergo Plus Junior

Calcium Alergo Plus Karton 16tab

Calcium Alergo Plus